Hlavní obsah
Internet a technologie

Onlyfans - rizika spojená s rychlým výdělkem

Foto: Simona Tichá/chatgpt

Stát se obdivovanou/obdivovaným zní tak jednoduše.

Jistě jste nejen z médií a sociálních sítí pochytili, že mnoho mladých žen (i mužů) si ke svému platu „přivydělává“ prostřednictvím prodeje svých intimních fotografií. Jaká rizika to s sebou nese?

Článek

Pro mnoho lidí může být tento způsob přivýdělku naprosto legitimní záležitost - jejich fotografie jsou pouze duševní vlastnictví, dělají to z vlastní vůle, není to přeci prostituce, nedochází k žádnému fyzickému kontaktu, je to vlastně potvrzení feministických tvrzení že žena/muž si se svým tělem může dělat co chce…

Ani jedno z těchto tvrzení nepopírám. Je čistě na jedinci, jak se rozhodne se svým tělem, potažmo jeho fotografiemi, nakládat. Není ale od věci připomenout si, že každá mince má dvě strany a existují poznatky podložené výzkumem, které dokazují negativní dopady na tvůrce takového obsahu. Popsal je psycholog Marc Travers, Ph. D., v článku webu Psychology Today:

Tvůrkyně obsahu čelí tvrdším následkům než tvůrci

Společnost, ať je jakkoliv pokroková, se na tvůrce sexuálně explicitního obsahu dívá skrz prsty. To z žen na těchto platformách dělá oběti dehumanizace, předsudků a i terč pro obtěžování. Ženy na toto přitom doplácí častěji než jejich mužští „kolegové“.

Sexuální práce je spojena s častějšími problémy duševního zdraví

Studie z roku 2022 publikovaná v Sexuality and Culture zjistila, že se mnohé ženy cítí kvůli posuzování společnosti více osamělé. Zároveň byla značně snížena jejich úroveň celkové duševní pohody. I přesto, že stigma je menší než u sexuálních pracovníků na bázi osobního kontaktu, tvorba a distribuce sexuálně explicitního materiálu proniká do jejich každodenního života, izoluje je a může zhoršit příznaky úzkostí či deprese.

Onlyfans tvůrci mají malou kontrolu nad svým obsahem

The Avery Center , nevládní organizace, referovala o nevhodných praktikách platformy - hrozby smazání účtu, pokud se nadále nepřidával obsah, nekalé praktiky obchodníků, kteří některým spravovali účty, a nakonec i dle tvůrců nízké ochraně účtů, jak tvůrců, tak odběratelů. V této zprávě navíc uvedla, že se jí 34 % dotázaných tvůrců svěřilo s duševními obtížemi jako jsou deprese, úzkost, stud a strach nebo nízké sebevědomí.

Závěr

O problémech je důležité mluvit, ne je schovávat. Lidé, kteří zvažují možnost takového výdělku, by vedle pozitivních ohlasů influencerů a různých známých osobností měli vidět i pod pokličku a uvědomit si, že co si kdo uvaří, to si taky sní.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz