Hlavní obsah
Lidé a společnost

Archeologické dobrodružství v Kralicích aneb karamelky za literky

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
12. 9. 11:43

Bohatý archeologický nález vydává svědectví o odvaze, vzdělanosti, pevné víře a vůle Jednoty Bratrské na přelomu 16. a 17. století.

Článek

Archeologické pátrání po Kralické tvrzi, v jejíchž útrobách se nacházela slavná Bratrská tiskárna, začalo v srpnu roku 1956. Dlouho se vedly spory, zda tvrz hledat v Kralicích na Hané, v Králikách pod Kralickým Sněžníkem, nebo v Kraslicích.

Dr. Vlasta Fialová a její tým však vsadili na Kralice nad Oslavou. A trefili se. Dokonce hned první den se podařilo odkrýt silnou a vysokou stěnu tvrze. Průzkumu se zúčastnil kromě odborníků i zdejší pedagogický sbor a později též i děti, které samozřejmě chtěly zažít dobrodružství. Jak se později ukázalo, souhlas paní doktorky s pomocí od dětí byl geniální tah. Osmého dne totiž žák čtvrté třídy Zbyněk Jašek přinesl paní doktorce Fialové „jakési želízko.“ Paní doktorka předmět očistila a v ten okamžik se jí rozklepala kolena. To malé želízko byla literka z tiskárny, která na papír kdysi tiskla písmeno Y. Teď už nebylo pochyb o tom, že se všichni nacházejí na půdě Kralické tvrze, kde byla vytištěna slavná Bible Kralická.

Děti literky nacházely i nadále. Byla svolána porada. Paní doktorka pronesla větu, kterou by později nejspíš nikdy neřekla: „Děti, kdo najde takovou literku, dostane karamelku!“

Totiž od vynálezu knihtisku až po srpen 1956 bylo nalezeno a uschováno na celém světě pouhých dvacet různých literek.

Avšak bonbóny, které spolehlivě vytahovaly ze zubů plomby a v případě mléčného chrupu i celé zuby, byly v obchodech okolo Kralic brzo vyprodány. Bylo nutné karamelky přivážet až z Brna. A zda se dostalo odměny pro každého, už nelze prokázat. Nejspíš asi ne. Neboť literek se v Kralicích nakonec našlo dva tisíce!

Jak se ale tolik literek mohlo ocitnout v příkopu okolo tvrze? Historici se domnívají, že k tomu došlo při divokém nájezdu císařských vojsk po Bílé Hoře. Zřejmě měli informaci o tajné tiskárně. Leč tiskárna byla v té době už v bezpečí v Náměšti. Vojáci tedy nejspíš vyplenili jen příruční pomocnou dílnu, kde se literky tavily a odlévaly nové.

Kralický nález co do počtu, kvality zachovalosti (literky se odlévaly ze slitiny olova, cínu, a antimonu) a stáří, nemá ve světě obdoby.

Poklad, který se v Kralicích před 67 lety našel, vlastně vydává svědectví o pokladu jiném. O Bibli Kralické. Nejvýznamnějším mužem , který se na tomto literárním skvostu podílel , byl Jan Blahoslav. Přeložil Nový zákon z původního jazyka. Letos by se dožil pětiset let.

Jednota Bratrská pod ochranou mocných pánů ze Žerotína dosáhla svého snu. 15 let práce v utajení. Všichni, kdo se na překladu podíleli, museli napřed do zahraničí studovat na univerzitách. Museli splňovat ty nejpřísnější podmínky týkající se vzdělání a jazykové vybavenosti. Bible Kralická byla dokončena v roce 1593.

Jednota Bratrská však ještě neřekla poslední slovo. V době vydání Bible Kralické se totiž ve Strážnici choulil v kolébce malý jednoroční chlapeček, jemuž dali jméno Jan a který ve světě proslul jako Johanes Amos Komenius.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz