Hlavní obsah
Lidé a společnost

Evropský den dědictví ve vzdáleném městečku v Anglii se týkal především Moravy a Čech

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay

Moravská, nebo také Herrnhutská hvězda

19. 9. 23:36

Někdy to tak prostě je, že skutečné domácí bohatství ocení spíše za hranicemi. Ne nadarmo se říká, že doma není nikdo prorokem.

Článek

Evropské dny dědictví, jež se každoročně konají v září, tak trochu zůstávají stranou pozornosti českých médií. Tedy alespoň po posledním víkendu, kdy se v Praze demonstrovala občanská nespokojenost, zatímco poblíž Ostravy se demonstrovala vojenská síla…

Přesto se však jedna připomínka bohatého českého a moravského historického dědictví konala. Třebaže bez našeho přispění a mimo naše území.

Vydejme se spolu 1500 km do Anglie. Přesněji do kraje nazývajícího se West Yorkshire, poblíž města Leeds. Někde tam se nachází městečko či spíše vesnice, která se až do roku 1744 jmenovala Fall Neck. Ale právě v tomto roce, tedy v roce 1744, vstupují do vesnice Moravští Bratři a kupují zdejší pozemky. Postaví kostel, školu… A nemohou odolat souznění dvou slov v názvu městečka s jednoslovným názvem moravského města odkud sami pocházeli. A tak Fall Neck přejmenují na Fulneck. Což je tedy dodnes oficiální název vesnice.

Je až neuvěřitelné a dojímavé, jak úzkostně a hluboce v této vesnici dodržují moravské tradice, třebaže už nejspíš nikdo z obyvatel není přímým potomkem Moravanů, jak mi potvrdili místní přes sociální sítě. Není tedy divu, že v sobotu 16.9. uspořádali občané tohoto zvláštního městečka 'Den dědictví. S laskavým svolením jsem si vypůjčil fotografii, na níž můžete vidět nazdobený oltář v Moravském kostele.

Foto: Phil Ingham

Evropský den dědictví v Moravském kostele v Anglii ve městě Fulneck

Jak sami vidíte, místní moc dobře vědí, kdo to byl Jan Hus, J.A.Komenský a jaký jazykový poklad skýtá Bible Kralická. Dokonce si pohrávám s myšlenkou, že toho o naši historii možná vědí víc než my sami. Busta uprostřed znázorňuje hraběte Zinzerdorfa , který celý ten úžasný Moravský příběh režíroval a z velké části i financoval.

Jsem si jistý, že v tamním kostele byla v sobotu vystavena i jistá skleněná váza. I k ní se totiž váže český příběh. Při příležitosti pětistého výročí založení Jednoty Bratrské se několik statečných československých občanů rozhodlo zakoupit skleněnou vázu a dopravit ji až do Fulnecku. Bylo to v roce 1956 a jen připomenu, že za ilegální přechod hranic hrozilo tenkrát vězení či rovnou zastřelení. Váza se nachází údajně v trezoru a je vystavena jen při slavnostních příležitostech.

Dny dědictví mají jistě svůj smysl a jak vidno, mají i své kouzlo.

Zdroj: Fulneck Moravian Settlement - Wikipedia, kontakt po sociálních sítích s některými obyvateli Fulnecku.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz