Hlavní obsah
Hobby, chovatelství a volný čas

Týrání zvířat, za které postih nehrozí. Je legální a jeho obliba roste

Foto: RebeccasPictures / Pixabay

Ilustrační foto.

Zákon na ochranu zvířat proti týrání je velmi obsáhlý, ale tuto formu týrání, konkrétně psů, neřeší. Majitelé svých čtyřnohých miláčků ji stále více využívají, je přece legální.

Článek

Každý se zhrozí, když spatří vyhublého psa, jasné týrání. Pes na řetězu. Týrání. Překrmený pes, který stěží jde, rovněž týrání. Kupírování ocasu, přetěžování při výcviku, nevhodné životní podmínky…to vše je označeno jako týrání psa. Zákon pamatuje i na spoustu dalších činností, které nás běžně nenapadnou, pochopitelně různé možné formy týrání vymezuje k celé škále zvířat, které také přesně definuje, ale obojek, který trestá elektrickými výboji do žádné škatulky prostě nezapadá, je tedy legální, volně prodejný, seženete ho v každém zverimexu, specializované prodejně nebo za pár korun na webu čínských prodejců. Je to obojek, který psa za jeho štěkání potrestá elektrickými výboji.

Štěkání psa je jeho přirozený projev. Je to forma jeho dorozumívání, některý pes není skoro slyšet, jiný štěká více. Na umlčení psa elektrickými výboji zákon na ochranu proti týrání nemyslí.

Obojky se nabízí v mnoha variantách, liší se nejen cenou, ale hlavně možnostmi, které na nich lze nastavit. Vydávají i zvuková nebo vibrační varování, některé stříkají psovi před čumák sprej, ale především trestají za štěkot výbojem, funkce obojku si většinou každý nastaví podle svého uvážení. Některé mají možnost postupného zesilování intenzity, jindy lze nastavit intenzitu přímo. Co takový malý nebo citlivý pes, který dostává neúměrné dávky výbojů? Každý si může koupit jakoukoliv variantu a trestat psa za hlasové projevy obojkem podle své vůle. V zákoně je podle paragrafu 4 stanoveno, že za týrání se považuje: „provádět chirurgické zákroky za účelem změny vzhledu nebo jiných vlastností zvířete, a to i v případě, že by uvedené zákroky byly provedeny za použití prostředků pro celkové nebo místní znecitlivění, prostředků snižujících bolest nebo jiných metod, nejde-li o případy uvedené v § 7 odst. 3 a 4, zejména kupírovat uši, ničit hlasivky nebo používat jiných prostředků k omezení hlasitých projevů zvířat anebo z jiných než zdravotních důvodů amputovat drápy, zuby, jedové nebo pachové žlázy “, jenže v tomto případě se nejedná o chirurgický zákrok, takže zákon tuto variantu omezení hlasitých projevů zvířat míjí.

Těžko prokázat i variantu, kdy se za týrání se považuje „používat podnětů, předmětů nebo bolest vyvolávajících pomůcek tak, že působí klinicky zjevné poranění nebo následné dlouhodobé klinicky prokazatelné negativní změny v činnosti nervové soustavy nebo jiných orgánových systémů zvířat“, protože tato bolest vyvolávající pomůcka nepůsobí klinicky zjevná poranění a je nová, takže negativní změny v činnosti nervové soustavy se nemusely ještě projevit a rozhodně jim zatím nebyla věnována žádná pozornost, natož aby se jim věnoval nějaký výzkum.

A kde je vlastně míra štěkotu? Který pes štěká moc a který málo? Někomu bude vadit, že jeho pes štěká v předsíni, pokud po chodbě projde někdo ze sousedních bytů, další může být rozladěn z jakéhokoliv zaštěkání, štěkání psa je v rukou jeho majitele. On sám uváží, nakolik je možné, aby se jeho pes projevoval. Koupí obojek, nastaví program a pes oněmí. Už nemá nárok projevit strach, radost, nebo další emoce svým zvukovým projevem. Je v moci svého pána, který ho ovládl obojkem. Obojek, který do krku psa dává výboj.

Třeba obojek, který nabízí Alza je pro psy od 5 do 90 kilo a má 7 úrovní impulzů. Jak se bude cítit ten malý pejsek, až dostane ránu určenou pro psa, který váží desetkrát tolik? Vše je pouze v rukách majitele psa. Nastaví si intenzitu trestu podle své vůle.

Komu z vás by bylo příjemné dostávat do krku elektrický výboj? Představte si, že jste manželka, která se chce podělit o zážitek. Začnete vyprávět, ale manžel není naladěn a vyšle elektrický výboj. Druhý, třetí. Mlčíte. Jste muž, potřebujete se šéfem cosi projednat, vaše řeč ovšem nepadá na úrodnou půdu, vedoucí vaše komentáře a postřehy odmítá poslouchat. Pár vyslaných elektrických výbojů do krku vás jistě od nějakých debat s nadřízeným odradí. Stejně tak je na tom ten pes.

Půjdete po parku a uvidíte chlapa, jak nakopne psa. Naprosto vás to rozzuří, co má co kopat svého pejska. A on vám odpoví: „No já nemám na ten obojek, co dává výboje, tak ho prostě kopnu, když štěká. Ale zaštěkal poprvé, dostal malou. Počkejte, až bude štěkat pořádně. To teprve dostane ránu, až se mu ta tlama štěkací protočí dozadu.“ Ne, kopat do psa se prostě nesmí, to ví každý. Ale pouštět do něj výboj se může, vidět to není a je to legální a oblíbené.

Zdroj:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz