Článek
O Martinovi víme většinou jen toliko, že přijel na bílém koni. Ve spojení s ním také vnímáme svatomartinská vína a potřebu pojíst v rámci tradice husu nebo alespoň kachnu.
Svátek svatého Martina slavíme každoročně 11. listopadu a dle lidových tradic k němu neodmyslitelně patří husí pečeně či mladá svatomartinská vína. Co ale víme o světci, který dle pranostiky často přináší i první sníh? Martin je patronem vojáků, koní, jezdců, hus a vinařů. Nejčastěji bývá zobrazen na koni s půlkou pláště a žebrákem.
Martin z Tours se narodil roku 316 jako syn pohanského římského důstojníka v provincii Panonie (dnešní Maďarsko). V patnácti letech se proti své vůli stal na otcovo naléhání vojákem, a protože v plnění povinností vynikal, brzy byl povýšen na důstojníka a přeložen k císařské gardě. Většinu ze své vojenské kariéry strávil ve Francii, konkrétně ve městě Amiens: zde také mělo dojít podle legendy ke skutku, který jej proslavil. Za jednoho mrazivého večera roku 335 se Martin při návratu do vojenského tábora podělil se spoře oděným žebrákem o svůj plášť. Té noci se mu zdálo, že do darované poloviny pláště je oblečen sám Ježíš a když se Martin probudil, byl plášť opět celý. Pohnut tímto viděním a zjevným zázrakem se Martin nechal pokřtít a vzdal se služby v armádě.
Po deseti letech poustevnického života přijal v roce 372 biskupský stolec v Tours, ale nadále žil skromně. Zemřel 8. 11. 397 ve věku 81 let a jeho pohřeb se konal 11. 11. 397. Od data jeho pohřbu je odvozen jeho svátek.
A proč se k němu vlastně váže husí pečínka? Existují dvě verze pověsti.
Martina prý snad rušily husy při jeho kázání a musejí si tudíž svůj trest odpykat na pekáči. Ta druhá pověst hovoří o tom, že se skromný Martin ukryl v husince před biskupskou volbou, ale husy ho prozradily kejháním.
A možná také Martin samotný s husami neměl nic společného. Je možné, že lidé měli prostou potřebu uctít jeho památku a protože husy v té době už nabyly jatečné hmotnosti, tak se u příležitosti jeho svátku staly oblíbenou pochoutkou svátečních stolů. Stejně tak, jako první vína ze sklizně toho roku, jejichž tradice byla u nás obnovena Vinařským fondem v roce 2004. Svatomartinská vína jsou tedy první vína ročníku a jejich ochutnávka by měla připadnout na 11. listopadu v 11 hodin.
Aby mohlo nést víno označení „Svatomartinské“, musí splňovat poměrně přísná kritéria a jeho vstup na trh musí každoročně schválit odborná komise. Vypít by se měla do Velikonoc, aby si uchovala svoji mladost a svěžest.
A většina z nás podlehla tlaku na konzumaci hus či alespoň kachen. Restaurace lákají na své husí pečínky, husy jsou v supermarketech v akčních cenách. A lidé tak vyráží za husí pečínkou, rezervují si místa v oblíbené hospodě nebo žhaví své trouby, aby pro rodinu připravily alespoň náhražku v podobě kachny.
Anketa
I já jsem letos podlehla a koupila levnější variantu. Chlazenou kačenu, kterou upeču přesně v den svátku svatého Martina. Už se na ni těším.
Zdroj:
https://www.novinky.cz/clanek/historie-svatek-svateho-martina-a-jeho-tradice-miluji-hlavne-gurmani-posviceni-se-bez-husy-a-vina-neobejde-40377721