Hlavní obsah
Lidé a společnost

Kuře. Chudá penzistka versus prolhaná Bára Divá

Foto: RitaE / Pixabay

Kuře.

Pisatelka Bára si vymýšlí, nebo je to velmi mizerná kuchařka. Ač je jasné, že není kuře jako kuře a já těžko sháním malé kuřátko na ohýnek, takové, aby se dobře propeklo, tak ani z mega kuřete není možné uvařit čtrnáct kvalitních porcí jídla.

Článek

Malé kuře sehnat nelze, v nabídce jsou kusy, které váží dnes běžně přes dvě kila, 14 porcí, neboli jídlo pro dva na týden z nich ovšem udělat nelze. Nebo tedy jen velice nekvalitní, kde maso nebude vůbec k nalezení. Nechtěla bych být strávnicí této kuchařky Báry. Ale hlavě jsem si přečetla článek, na který Bára naráží. Ta seniorka se opravdu nemá dobře a její vyjádření je zavádějící. Ona sice udává, že kuře má na tři dny, ale pokud je člověk při smyslech, tak pochopí, že na tři vařící dny. Jednou udělá polévku, pak prsa a pak stehna. Ale porcí ve skutečnosti sní mnohem více.

Vrátíme se ke kuřatům. Navíc není kuře jako kuře. Takové to bledé kuře Babišovo v akci seženeme za pár babek. Pak jsou tu kuřata s rodokmenem a kuřata zlatá a nebo třeba minikuřátka. Takové to „lepší“ kuře přijde bratru na nějakých pár stovek, jestli si člověk pochutná, je ve hvězdách. Mně občas to zlaté kuře přišlo krapet tuhé a gumové. Ovšem minikuřátko, to je opravdu lahůdka. Jedno takové kuřátko o váze půl kilogramu vyjde na 120 Kč. Jenže ta chuť je opravdu skvělá.

Nebudu ohrnovat nos ani nad akčními kuřaty. Koupit třeba rovnou pět, šest kuřat. Naporcovat na prsa, stehna, křidýlka na gril, kostry na polévku a nějaké vykostit na roládu. Po takové roládě se může utlouct každý, má nevýhodu v tom, že ač ji naplníte mozarellou, parmskou šunkou, špenátem a sušenými rajčaty, tak kuře zmizí jak pára nad hrncem během chvíle. Roládka je při pečení pochopitelně podlévaná vývarem z kostry. Když už práce s jídlem, tak ať to stojí za to, že.

A jak to bylo s kuřaty dříve? Když si vybavuji dobu předrevoluční, tak se kupovalo kuře mražené a peklo se vcelku. U nás doma bývala jako příloha nejčastěji bramborová kaše, brambory nebo bramborový salát. Někdy bývalo kuře s nádivkou, ale ta se pekla vedle kuřete. Nádivková směs se přidávala do pekáče tak dvacet minut před dopečením.

A nedávno mi přišel do ruky dobový sáček od mraženého kuřete ze sedmdesátých let. Na první pohled mě ten pytlík fascinoval. Uhádnete čím? Svojí velikostí. On je totiž strašně maličký. To kuřátko nemohlo mít ani celé kilo a to bylo zamražené i s drůbky. A tak jsem se snažila udělat pokus, jakou hmotnost mělo to kuřátko před revolucí.

Foto: Sirael

Kuře

V nejužším místě je pytlíček široký 10 cm, v nejširším 15 a je vysoký 26 cm. Aby šel nějak uzavřít, je třeba minimálně 2 cm z jeho výšky odečíst. Objem po napuštění vodou byl asi 850 ml.

Anketa

Na jakou přílohu ke klasicky pečenému kuřeti jste nejvíce zvyklí a máte ji nejraději?
Brambory
39,9 %
Bramborová kaše
17,3 %
Bramborové knedlíky se zelím nebo bez zelí
6,1 %
Houskové knedlíky se zelím nebo bez zelí
3,8 %
Rýže
26,5 %
Těstoviny
2,2 %
Lepenice
0,6 %
Noky
1 %
Bramborový salát
1 %
Jiné
1,6 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 313 čtenářů.

A já si představím sebe, jako malou holku. Na talíři je kus kuřátka, pekla ho babička. Kůžička je vypečená do křupava, masíčko krásně voní, je křehké, šťavnaté a úplně se rozpadá na jazyku. Naprosto luxusní záležitost.

A ta cena kuřecího masa od revoluce nijak výrazně nevzrostla. Ono koupit kuře tehdy, zatížilo naši šrajtofli určitě více, než dnes.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz