Hlavní obsah

Bono Vox a brýle: Pod jejich skly se skrývá už přes 30 let vážná nemoc

Foto: Daniel Hazard, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Bono Vox

Zpěvák legendární skupiny U2 nosí sluneční brýle jen proto, aby vypadal jako rocková hvězda! Pokud jste někdy slyšeli tuto poznámku, mám pro vás překvapivou informaci: není to pravda.

Článek

Ve skutečnosti je za tím vážný zdravotní problém, s nímž se frontman U2 potýká už více než 30 let. A jak už to bývá, realita je o dost méně glam a o něco více komplikovaná. Pojďme si obrátit slávu Bona Voxe naruby a podívat se na to, proč bez slunečních brýlích nedá ani ránu.

Oslepnutí? Možné to je

Již v roce 2005 v rozhovoru pro Rolling Stone Bono řekl, že je velmi citlivý na světlo, zejména na blesky fotoaparátů. A to je něco, co musí být pro rockovou hvězdu obzvlášť nepříjemné. „Pokud mě někdo vyfotí, uvidím blesk po zbytek dne. Oteče mi pravé oko. Mám tam blokádu, takže mi hodně červenají oči,“ vysvětlil.

V roce 2014, konkrétně během The Graham Norton Show na BBC, hudebník otevřeně přiznal, že se již mnoho let potýká s glaukomem, neboli zeleným zákalem – chronickým očním onemocněním, které může způsobit mimo jiné právě citlivost na světlo. „Mám dobrou léčbu a budu v pořádku,“ ujistil tehdy své fanoušky skrze televizní kamery.

Ono uklidnění bylo obzvlášť důležité, jelikož glaukom patří mezi vážné nemoci a může vést k oslepnutí, pokud není správně léčen.

Brýle nemocným slouží k tomu, aby mírnily obtíže způsobené stavem, k němuž dochází v důsledku poškození zrakového nervu spojující oko a mozek. Fotofobie může výrazně ztěžovat každodenní aktivity, například pobyt venku, řízení auta nebo pohyb ve světlých prostorách.

Citlivost na světlo může být ještě výraznější u pacientů, kteří užívají na zelený zákal léky. Ty mohou zúžit zornice, čímž zvyšují vnímání intenzivního světla a mohou způsobovat zarudnutí či podráždění očí. Sluneční brýle s UV filtrem navíc poskytují nezbytnou ochranu před škodlivými ultrafialovými paprsky. Proto se není čemu divit, že Bono nosí barevné brýle i doma.

Nevratné poškození očního nervu

Zelený zákal se dle výzkumné organizace Glaucoma.org léčí snížením nitroočního tlaku, což může stabilizovat stav a ochránit zrakový nerv před dalším zhoršením. Mezi hlavní způsoby léčby patří medikace, laserové zákroky a chirurgické zákroky. Oční kapky, které jsou často první volbou, pomáhají snižovat nitrooční tlak tím, že podporují odtok tekutiny z oka nebo snižují její produkci.

U mnoha pacientů může být tlak bezpečně kontrolován kombinací léků a laserové terapie po řadu let. Dle studie odborníci doporučují včasné chirurgické zákroky pro pacienty se středně pokročilým až těžkým glaukomem, zatímco mírnější případy mohou být lépe zvládány medikací.

Když si Bono sundá brýle…

Bono sice o své nemoci promluvil krátce a určitě ji nezmiňuje v každém rozhovoru, na její konto však dokáže i žertovat. Například v roce 2022 vystoupil v pořadu The Late Show with Stephen Colbert, kde řekl, že jakmile si brýle sundá, vystřelí mu z očí lasery jako postavě Cyclopse z akční série X-Men.

Ale i tato vtipná zmínka je důležitá, protože zvyšuje povědomí o nemoci, která může být tichým strašákem nás všech. Jak si všímá článek na American Academy of Ophthalmology, irský rocker posloužil jako příklad toho, že lidé se zeleným zákalem mohou vést aktivní život, pokud podstoupí účinnou léčbu. Díky pokrokům v diagnostice a terapii se navíc riziko oslepnutí v důsledku glaukomu od roku 1980 snížilo téměř o polovinu. Bono také poukázal na to, že moderní léčba, jako jsou oční kapky nebo minimálně invazivní chirurgické zákroky, může být velmi účinná.

Nejen nemocné oči, ale i srdce

Ale nejsou to jen oči, co zpěváka U2 trápí. V roce 2016 podstoupil osmihodinovou operaci srdce, která byla nezbytná kvůli závažnému problému s výdutí na aortě. Ve své autobiografii Surrender: 40 Songs, One Story popisuje, že se narodil s „excentrickým srdcem“ a vrozenou vadou. Ta způsobila, že jeho aorta byla v průběhu let vystavena nadměrnému stresu. „Ten puchýř hrozí, že praskne, takže tady mě máte,“ řekl prý lékařům v nemocnici v Mount Sinai v New Yorku, kde se o něj postarali.

Ve své knize pak Bono vzpomíná i na obtížné probuzení po zákroku, během něhož se cítil, jako by se dusil a bojoval o dech, čož bylo doprovázeno halucinacemi. Přesto si uvědomoval, že přežít je dar. Tento zážitek zpracoval v písni Lights Of Home, jež vyšla na albu Songs Of Experience z roku 2017.

Zda Bono napsal nějakou skladbu inspirovanou glaukomem, nevím. Vím ale, že jeho brýle nejsou jen image. Jsou spíš něco jako obranný štít proti nepříjemným symptomům. Bono Vox je totiž nejen talentovaný muzikant a člověk, který chce zachránit svět, ale rovněž někdo, kdo díky své diagnóze zvýšil povědomí o vážném onemocnění. Takže ty brýle si zaslouží více respektu, než jste si mysleli! A pokud tento článek ponoukne aspoň jednoho člověka, aby si došel na kontrolu, tak měl smysl. Glaukom totiž často nemá v počátečních stádiích zjevné příznaky, takže pravidelné oční prohlídky, zejména po dosažení věku 40 let, jsou zásadní.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz