Hlavní obsah
Lidé a společnost

Jak Cher přežila pět kariérních pohřbů a vrátila se vždy jako královna

Foto: Raph_PH, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Její hlas znají celé generace. Její outfity měnily dějiny. A její pády? Jen předehry k triumfům. Cher přežila všechno a ještě u toho vypadala skvěle. Máme pro vás příběh popové nesmrtelnosti a ženy, která rozhodně ještě neřekla poslední slovo.

Článek

Počátky: Vzestup se Sonnym a první sólové úspěchy

Cher se narodila 20. května 1946 v El Centro v Kalifornii. Její dětství bylo poznamenáno nestabilitou; její otec opustil rodinu, když byla ještě dítě a matka se několikrát vdala a rozvedla. Navzdory těmto výzvám Cher snila o slávě a již v mladém věku se vydala do Los Angeles hledat příležitosti v zábavním průmyslu.

V roce 1962potkala Sonnyho Bona, s nímž vytvořila hudební duo Sonny & Cher. Jejich singl I Got You Babe z roku 1965 se stal mezinárodním hitem a katapultoval je mezi hvězdy. Cher zároveň zahájila sólovou kariéru s písněmi jako Bang Bang (My Baby Shot Me Down), která se stala jejím prvním velkým sólovým úspěchem.

První pád: Rozpad manželství a profesionálního partnerství

Navzdory veřejnému obrazu idylického páru bylo manželství Sonnyho a Cher poznamenáno problémy. Cher ve své autobiografii odhalila, že Sonny byl vůči ní manipulativní a kontrolující, což vedlo k pocitu vězení v osobním i profesním životě. V roce 1974 podala žádost o rozvod, což znamenalo nejen konec jejich manželství, ale i profesionálního partnerství.

První návrat: Televizní hvězda a sólová umělkyně

Po rozvodu se Cher vrhla na sólovou dráhu a stala se televizní hvězdou díky vlastní show The Cher Show. V hudbě zaznamenala úspěchy s hity jako Gypsys, Tramps & ThievesHalf-Breed, které upevnily její postavení na hudební scéně. Její extravagantní styl a odvážné módní volby z ní učinily ikonu tehdejší doby.

Druhý pád: Ústup ze slávy a osobní boje

Koncem 70. let se Cherina popularita začala vytrácet. Její pokusy o přechod do disko žánru nebyly komerčně úspěšné a její osobní život byl poznamenán krátkými a neúspěšnými manželstvímiGreggem Allmanem a později s rockovým hudebníkem Lesem Dudekem. Cher se ocitla v bodě, kdy její kariéra stagnovala a veřejnost ji začala vnímat jako hvězdu minulosti.

Druhý návrat: Herecká kariéra a Oscar

V 80. letech se Cher rozhodla pro odvážný krok – vstoupit do světa filmu. Navzdory počáteční skepsi kritiků zazářila ve filmech jako Silkwood (1983), Maska (1985)Čarodějky z Eastwicku (1987). Vrchol přišel s filmem Pod vlivem úplňku (1987), za který získala Oscara za nejlepší ženský herecký výkon. Tímto úspěchem si získala respekt jako seriózní herečka a dokázala, že je více než jen zpěvačka.

Třetí pád: Návrat k hudbě a hledání nového zvuku

Po úspěchu ve filmu se Cher vrátila k hudbě, ale čelila výzvě najít své místo v měnícím se hudebním průmyslu. Alba jako Cher (1987) Heart of Stone (1989) přinesla hity jako If I Could Turn Back Time, ale počátkem 90. let její hudební kariéra opět ztratila na intenzitě. Cher se stáhla z veřejného života a bojovala s osobními zdravotními problémy, včetně diagnózy chronického únavového syndromu.

Třetí návrat: Believe a revoluce v hudbě

V roce 1998Cher překvapila svět albem Believe, které znamenalo její triumfální návrat na hudební scénu. Titulní skladba se stala celosvětovým hitem a proslavila použití Auto-Tune efektu, který byl později nazván Cher efekt. Album se prodalo v milionech kopií a ukázalo Cher jako průkopnici nového zvuku – dokázala oslovit zcela novou generaci fanoušků, a to v době, kdy většina jejích vrstevníků už jen vzpomínala na minulou slávu. S Believe se stala nejstarší ženou v historii hitparády Billboard, která obsadila její vrchol, a píseň se stala jednou z nejúspěšnějších tanečních skladeb všech dob. Tím ale její cesta zdaleka neskončila.

Další dekády: Vegas, filmy a Twitter bez filtru

Po úspěchu Believe následovaly další desky, světová turné a legendární rezidence v Las Vegas. Cher se objevila i ve filmu Mamma Mia! Here We Go Again (2018), kde zazpívala hity ABBA a znovu ukázala, že charisma se nedá měřit věkem.

Mezitím si vytvořila silný hlas i na sociálních sítích. Její Twitter se stal kultovní – bez PR filtru, s emotikony, caps lockem a ostrými názory na Trumpa i světové dění. Fanoušci ji milují právě pro její opravdovost a odvahu říkat věci tak, jak je cítí.

Osobní bolest i síla: Ztráta syna, coming out a stáří bez stereotypů

Cher nikdy neskrývala své rány. Její vztah s mladším synem Elijah Blue Allmanem byl dlouhé roky napjatý – bojoval se závislostí a několikrát veřejně kritizoval matku. Nedávno dokonce vyšlo najevo, že Cher usilovala o opatrovnictví, protože měla obavy o jeho bezpečí. Už dříve čelila nepochopení ohledně coming outu svého druhého syna – Chaze Bona, který je trans mužem. I přes počáteční zmatek se stala jeho hlasitou podporovatelkou a bojovnicí za práva LGBT+ lidí.

Ve svých rozhovorech mluví i o tom, jaké to je stárnout v průmyslu posedlém mládím. „Stáří neznamená, že přestaneš být sama sebou,“ řekla jednou. A skutečně – ve svých téměř 80 letech stále pracuje, tvoří a inspiruje. Nedávno vydala vánoční album (Christmas, 2023), natočila kampaň s Balmainem a… randí s o 40 let mladším partnerem. Jak sama říká o svém věku: „Je to můj věk, co má být?“

Královna, která nikdy neodchází

Cher je mnohem víc než celebrita – je kulturní archetyp. Přežila slávu, ztráty, módní katastrofy, rozvody, škatulkování i digitální věk. Dokázala, že věk je jen číslo, pád jen pauza a identita není něco, co ti určí ostatní. Ve světě, který miluje příchod nových tváří a rychle zapomíná, zůstává Cher nadčasovou ikonou. Když si všichni mysleli, že už dohrála svou poslední roli, ozvala se její typická věta: „I’m still here, bitches.“

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz