Článek
Naprostý nesmysl, který se šíří nejen mezi příznivci tvrdé hudby? Nebo je snad jádro této historky pravdivé, ale v popkulturním prostředí už si žije svým životem? Pojďme tento ikonický moment obrátit naruby a podívat se, co se v roce 1982 skutečně událo.
Událost, v níž se sešlo všechno
Jestli byla 60. a 70. léta bouřlivá, začátek 80. let se na této vlně vezl i nadále. Doby, kdy vám promotér několik týdnů předem zakáže kvůli bezpečnosti vše možné, byly ještě v nedohlednu. V té době byly groteskní a děsivé výstupy rockových a metalových umělců běžné. Mnozí fanoušci očekávali podobné kontroverzní momenty i od Ozzyho Osbourna. A on jim je chtěl dopřát. Však i plakát k jeho vystoupení obsahoval groteskní hesla a obrázky, jak zmiňují noviny The Des Moines Register. Proč právě ty? Inu, když se vaše město zapíše do dějin heavy metalu díky zpěvákovi, který si spletl mrtvého netopýra s rekvizitou, těžko zůstanete neutrální.
Pokud totiž existuje událost, která dokáže propojit rockové excesy, pubertální nápady a absurdní marketing, je to právě koncert Ozzyho Osbourna 20. ledna 1982 ve Veterans Memorial Auditorium v Des Moines ve státu Iowa v USA.
Začněme u již zmíněného plakátu, který tuto bizarní show propagoval. Představa Osbourna s ďábelskými rohy a podivným pohledem v kombinaci s textem „Jíst před koncertem se nedoporučuje“ mluví za vše. Jak trefně poznamenal promotér Steve Schankman: „Bylo to celé jenom showbusiness.“ A přesně na to pořadatelé sázeli. Mladí lidé touží po rebelii, rádia jsou hladová po posluchačích a rodiče si jen při představě, že na něco takového vyrazí jejich děti, rvou vlasy –tohle byl předvoj dokonalé bouře.
Tak kdo hodil toho netopýra?
Co ale plakát neprozradil, byla účast speciálního „hosta“ – netopýra, kterého se na show rozhodli propašovat dva teenageři. Jedním z dlouho tradovaných omylů ale bylo, že osoba, která hodila netopýra na pódium, nikdy veřejně nevystoupila. Není to tak. K tomuto aktu se doznal Mark Neal, tehdy sedmnáctiletý fanoušek. Neal svůj čin naplánoval předem, dokonce o něm mluvil s přáteli, kteří ho podporovali v tom, aby zvíře propašoval na koncert.
Mezi nimi byla i šestnáctiletá Carmen Kelly. Společně s Nealem netopýří mrtvolu, kterou našel venku chlapcův bratr, zmrazili, a poté ji vzali na koncert. Kelly se přitom inspirovala historkou o tom, jak Osbourne ukousl hlavy dvěma živým holubicím. Mimochodem, to se opravdu stalo. Rocker může poděkovat své manažerce, která kolem toho udělala takový rozruch, že z této krvavé události vykřesala skvělé prodeje jeho debutového sólového alba Blizzard of Ozz (asi to také udělal, protože ji pojal za manželku a dodnes spolu žijí).
Zpátky k teenagerům. „Řekla jsem: Marku, to musíme vzít na koncert a uvidíme, co se stane,“ vzpomínala Kelly. Skupina přátel proto zasedla do strategicky vybrané sekce a po pečlivém načasování hodil Neal netopýra přímo před baskytaristu Rudyho Sarza. Osbourne následně netopýra zvedl a ukousl mu hlavu – a tak vznikl tento legendární moment.
Byl netopýr živý?
Rozšířenou fámou také je, že netopýr byl v okamžiku incidentu živý. Nejspíš je tomu tak proto, že Osbourne později ve své autobiografii tvrdil, že cítil, jak se netopýr při kousnutí hýbe.
Další bizarní moment, který by zahanbil i kdejaký Tarantinův film, přišel, když se zpěvák svěřil, že si myslel, že jde o gumovou rekvizitu. Proto se do ní zakousl. „Najednou jsem měl plnou pusu teplé, mazlavé tekutiny,“ napsal ve svých memoárech s názvem Jmenuju se Ozzy z roku 2009.
Už krátce po události v rozhovoru pro pořad Night Flight umělec prozradil, že chuť netopýra je velmi slaná. Asi to nebyla informace, kterou všichni potřebovali vědět, nicméně je to důkazem, že Osbourne netopýří legendu živil už od začátku. Nejen rádiové stanice se poté předháněly, kdo přinese více „žhavých historek“ o Osbournovi, čímž vytvořili kolem koncertu punc kontroverze a kolem hudebníka pověst, která prodává.
Bolestivé následky a legenda, co žije dodnes
Tento konkrétní incident se však vryl do paměti nejen kvůli své děsivosti, ale i kvůli následkům pro Osbournovo zdraví. Samozřejmě po takovém gurmánském zážitku následovala návštěva nemocnice Broadlawns Medical Center, kde hudebník podstoupil sérii bolestivých injekcí proti vzteklině. Každý večer po tři týdny dostával injekce do hýždí, stehen a paží. Jak popsal ve své autobiografii, procedury byly nejen fyzicky náročné, ale i psychicky vyčerpávající. To je cena za to, když si člověk plete živého netopýra s hračkou.
A co na to místní úřady? V říjnu 1982, tedy pár měsíců po události, vedení auditoria upravilo pravidla a zakázalo používání živých zvířat během koncertů bez předchozího souhlasu. Asi nikdo nechtěl riskovat další kulinářské experimenty na pódiu.
Co se mělo stát jednorázovým výstřelkem, se proměnilo v jednu z nejslavnějších historek rockové historie. Média jako Rolling Stone a The Guardian dodnes píší retrospektivy na „nejšílenější koncertní moment všech dob“. A Des Moines? To si Ozzy navždy zapamatoval. „Jméno toho města mám vyryté v hlavě!“ přiznal tamním novinám v roce 2001. Když se o šest v let vrátil na místo činu, podepsal plakát se slovy: „Žádní další netopýři. S láskou, Ozzy Osbourne.“