Hlavní obsah
Lidé a společnost

Oranžovější a oranžovější. Odstín Trumpovy pleti má několik vysvětlení

Foto: Gage Skidmore from Surprise, AZ, United States of America, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Prezident Donald Trump je jednou z nejviditelnějších postav americké politiky. Doslova. Jeho nezaměnitelná oranžová pleť se stala předmětem nespočtu vtipů, memů i komentářů. Co vězí za jejím odstínem?

Článek

Zatímco mnozí to považují za výsledek špatného make-upu nebo neúspěšného samoopalovacího experimentu, jiní věří oficiálnímu stanovisku Bílého domu. Tedy tomu, že barva Trumpova obličeje je důsledkem „dobrých genů“ a jediným kosmetickým přípravkem, který používá, je průsvitný pudr před televizními vystoupeními…

Kdo z vás tomu věří? A co to vůbec jsou dobré geny? Pojďme si obrátit Trumpovu slávu naruby a podívat se na to, co za oranžovým odstínem jeho pleti skutečně stojí.

Samoopalováky, solárium, make-up?

Trvalé opálení i během chladných, temných zimních měsíců… Člověka hned napadne vysvětlení - solárium! A skutečně, někteří vizážisté a odborníci na opalování se domnívají, že Trump používá samoopalovací spreje nebo chodí do solária. Jason Kelly, vizážista z Clevelandu, uvedl v roce 2016 pro Harper's Bazaar: „Přesně vím, co (Trump) dělá – chodí do solária, používá samoopalovací sprej, nosí ochranné brýle. Můžete vidět hyperpigmentaci kolem jeho očí.“

Kimberley Bosso, která líčila Justina Biebera, Matta Damona, či dokonce bývalou první dámu Nancy Reagan, tvrdí, že Trumpův odstín pleti není jen estetickým rozhodnutím, ale může signalizovat hlubší problémy. Bosso se s Trumpem osobně setkala v roce 2007 na soutěži Miss USA. Tehdy, jak sama vzpomíná, měl normální, zdravě vypadající pleť. „Neměl žádný oranžový nádech. Vypadal prostě jako člověk, který se o sebe stará,“ popisovala pro Daily Mail. O to víc je podle ní zarážející, jak se jeho vzhled změnil v posledních letech. „Dnes má kolem očí výrazné bílé kruhy, zatímco zbytek obličeje je bronzový až oranžový. To není práce profesionálního vizážisty.“ Žádný z jejích slavných klientů by prý nikdy nepřijal vzhled s tak výrazným barevným kontrastem v podobě bílých kruhů kolem očí a extrémního opálení.

Žádný profesionální vizážista by toto nedopustil

Trump se podle Bosso řídí vlastní představou o ideálním vzhledu a nenechá si do toho mluvit. Podle make-up artistky je tak téměř jisté, že Trump se nelíčí za pomoci profesionálů. „Žádný make-up artist s alespoň základními schopnostmi by svého klienta nenechal odejít s tak špatně sladěnými odstíny,“ říká. Podle ní je možné, že si make-up aplikuje sám. Nebo trvá na určitých krocích, i když mu je profesionálové nedoporučují. „Možná mu pomáhá manželka Melania, ale tomu moc nevěřím. Je to silná žena, která se vždy prezentuje bezchybně,“ myslí si Bosso.

Ta také spekuluje nad tím, že za Trumpovým vzhledem stojí kombinace solária a make-upu. Bílé kruhy kolem očí způsobuje solárium. A když si na to následně nanesete silný make-up, který ale neladí s těmito oblastmi, je vymalováno. „Trump nepoužívá korektor, nevyrovnává odstíny a rozhodně se během dne nepudruje – to je vidět podle lesklé pleti na veřejnosti,“ dodává vizážistka.

Bosso navíc varuje, že pravidelné chození do solária není jen estetickým přešlapem. Solária totiž zvyšují riziko rakoviny kůže a extrémně vysušují pleť. Výsledkem je, že člověk ve finále vypadá starší, i když chtěl dosáhnout mladistvého vzhledu. Trump podle ní zřejmě bojuje s faktem, že mu je 78 let, a snaží se vypadat vitálněji. Třeba studie z roku 2022 poskytuje aktuální přehled o používání solárií a jejich souvislosti s rizikem vzniku kožních nádorů. Autoři zdůrazňují, že používání solárií bylo v roce 2009 Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny (IARC) klasifikováno jako karcinogenní pro člověka.

Prozrazuje ho linie vlasů

K Trumpově vzhledu se vyjádřila i další vizážistka celebrit, Safia Cox. Ta nesouhlasí s tím, že by prezidentův vzhled byl důsledkem pravidelné návštěvy solárií. Domnívá se, že politik používá nějaký bronzující krém nebo tónovaný hydratační krém a bronzer. „Určitě si nemyslím, že jde o solárium, protože by měl úplně jiný tón pleti,“ řekla pro The Mirror.

I obyčejný smrtelník, který make-up nepoužívá, si může všimnout nepřirozených kontur u Trumpovy linie vlasů. To značí, že produkt není dostatečně rozetřený. V posledních letech dle musel Trump přidat na použitém množství svého tajemného produktu, neb jeho pleť je čím dál oranžovější.

Konzumuje Trump příliš velké množství mrkve?

Mrkev a oranžová pokožka? Určitě jste o tom už slyšeli. Například článek v Allure žertovně spekuluje, že oranžový tón pleti amerického prezidenta Donalda Trumpa by teoreticky mohl být způsoben nadměrnou konzumací mrkve. I když se jedná o zjevně satirický komentář, odborník na dermatologii Dr. Joshua Zeichner v něm připouští, že pravidelná konzumace velkého množství mrkve po dobu zhruba čtyř týdnů může skutečně vyvolat žlutooranžové zbarvení pokožky. Karotenoidy se totiž ukládají v tukové tkáni pod kůží a ovlivňují její zabarvení podobně jako některé samoopalovací přípravky.

Karotenoidy obsažené v mrkvi, zejména betakaroten, mohou mít za určitých okolností vliv na zbarvení lidské pokožky. Tento jev, známý jako karotenodermie, je dobře zdokumentovaný a vzniká v důsledku hromadění karotenoidů v podkožním tuku. Podle Cleveland Clinic dochází ke změně zabarvení kůže především na dlaních, chodidlech a v oblasti nosu – kůže získává žlutooranžový odstín, nikoliv však typickou barvu, kterou jí dodávají samoopalovací přípravky. Je třeba zdůraznit, že karotenodermie není zdraví škodlivá a po snížení příjmu karotenoidů postupně vymizí.

Vědecké studie potvrzují, že k rozvoji karotenodermie je zapotřebí nadměrná konzumace karotenoidů. U bet-karotenu se jedná o množství několikanásobně vyšší, než je doporučený denní příjem. Betakaroten se v těle přeměňuje na vitamín A, ale jeho nadbytek se může ukládat v kůži. Tento jev vyskytuje nejčastěji u malých dětí, vegetariánů nebo lidí, kteří konzumují nadměrné množství potravin s vysokým obsahem betakarotenu – tedy i mrkve.

Karotenoidy nejen mění barvu kůže, ale mohou také ovlivnit její vzhled a vnímanou atraktivitu. V rámci experimentu lidé, kteří konzumovali více ovoce a zeleniny bohaté na karotenoidy, vykazovali po několika týdnech viditelnou změnu barvy pokožky směrem ke „zdravějšímu“ odstínu. Karotenoidy se navíc chovají jako antioxidanty a chrání pokožku před poškozením slunečním zářením, což dodává celé teorii o „mrkvovém opálení“ další rozměr .

Na každém šprochu… a dál to znáte

Závěrem lze tedy říci, že mrkev a karoten mohou skutečně ovlivnit barvu lidské kůže – ovšem pouze při dlouhodobě vysoké konzumaci. Jev je to neškodný a reverzibilní.

Teorie o Trumpově mrkvové dietě je spíše nadsázkou, stojí však na jistém vědeckém základě. Nikdo ale nepředpokládá, že se politik cpe kořenovou zeleninou od rána do večera, aby jeho pleť získala oranžový nádech. Tolik vlákniny mu za to asi nestojí. Pravděpodobnější tedy budou verze založené na používání make-upu či nějakého druhu samoopalovacího přípravku.

P. S. Verzi o tom, že se Trump chce co nejvíce přiblížit oranžové reflexní vestě, jak spekulují někteří internetoví vtipálci, jsme záměrně vynechali. Ale kdoví!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz