Článek
Muzea obecně vzato bývají přístupná návštěvníkům celoročně. Zámecká a hradní muzea, nebo muzea v zámcích, však mohou potěšit právě ty nedočkavé návštěvníky, kteří v zimě netrpělivě vyhlížejí otevření zámeckých bran a prohlídkových tras. Namítnete mi, že v současnosti jsou některé památkové objekty se svými zimními prohlídkovými okruhy přístupné i v zimě. Ano, jsou a jejich návštěvnost k potěšení provozovatelů stoupá. Návštěvníci si na takovou možnost zvykají a jezdí na Hlubokou, do Třeboně, do Lednice, do Valče, do Litomyšle a do Slatiňan i na další místa.
Zámecká MUZEA však nabízejí zvláštní možnost vstoupit do interiéru památky bez průvodce a čas prohlídky omezují jenom stanovené otevírací hodiny. Návštěvník si popisky a doprovodné texty může číst či nečíst, může se vracet prohlídkovou trasou na začátek nebo tam, kde jej něco mimořádně zaujalo, může si podrobně prohlížet vystavená umělecká díla či předměty šlechtické každodennosti. Je-li hostu zima (určité klima je pro vystavení sbírek předepsáno a druhá věc - autentické hradní a zámecké prostory se na pokojovou teplotu zkrátka nevytápějí), může muzejní expozicí proběhnout a počkat na svého nadšeného spoluvýletníka v teple. Zámecké muzeum je tedy dobrý nápad - je to vstřícný krok k návštěvníkům a pro zřizovatele jde do jisté míry o rozumné východisko z poněkud komplikované „sezónnosti“. Mám tím na mysli tradici hlavní turistické sezóny a obtíže spojené s prezentací památek v zimním klimatu, např. ochranu hodnotných sbírek či personální obsazení.
Skvělým příkladem zimního zpřístupnění památky a zajímavým výletním cílem je Zámecké muzeum v Telči. Rozhodnete-li se pro jeho návštěvu, uvidíte zámecké nádvoří a čtrnáct místností druhého patra jižního paláce, původně pokoje hraběcích hostů. Renesanční sály letní prohlídkové trasy v zimě přístupné nejsou, ale nelitujte. Na konci muzejní instalace vás totiž čekají zavřené dveře a za nimi překvapení. Zatajte dech a vstupte. Stojíte na oratoři zámecké kaple Všech svatých. V naší zemi máme výjimečná místa, kde renesance zůstala v nezměněné podobě. Takových míst není mnoho, ale pohřební kaple Zachariáše z Hradce v Telči k nim patří. Autentickým dojmem zde působí prostor i jeho architektonická výzdoba.
Zámecké muzeum má dvě části. První z nich je věnována členům rodiny Podstatzky-Liechtensteinů, jejich životu a jejich zálibám v 18. a 19. století. V poměrně malých pokojích zdobených klasicistní výmalbou jsou vystaveny předměty související se stolováním, se zájmem o zoologii a mineralogii, připomenuta je lovecká vášeň a obliba myslivosti. Obrazovou výzdobu doplňují dobové fotografie, na nichž návštěvník spatří nejenom svět distingované zámecké společnosti, ale třeba i hraběnku Marii Podstatzky-Liechtensteinovou v hokejové výstroji na fotografii z roku 1937. Druhá část muzea je věnována osobnosti a době Zachariáše z Hradce, stavebníka renesanční Telče. Vystavením bohatě zdobené kněžské výbavy a pohřebních insignií Zachariáše z Hradce je předznamenán vstup do kaple, ale dobovou atmosféru navozují rovněž kopie renesančních maleb a soubor vzácných pohárů z rudolfínské doby.
Zámecká muzea přístupná v zimním období jsou i na dalších místech. Velkoryse pojaté je Hradní muzeum Hradu a zámku v Českém Krumlově. Baroko na vás silně zapůsobí v Muzeu a galerii Severního Plzeňska v Mariánské Týnici, kde naleznete skvěle vypravenou muzejní expozici. Pestrá paleta muzejních expozic je celoročně přístupná ve Východočeském muzeu v zámku v Pardubicích, ale tam se vypravte letos až později na jaře, probíhají tam stavební práce. Neobyčejná krása gotiky, klášterní prostor alespoň zvenčí a historie Přemyslovců jsou připomínány Muzeem Brněnska v areálu Cisterciáckého opatství Porta coeli v Předklášteří u Tišnova. Muzejní instalaci nabízí zámek Vimperk a další.
V zimním období můžete poznávat nová nebo svá oblíbená místa v docela jiné atmosféře. Někde je bílo. Za telčským zámkem zahaleni v mlze uslyšíte svištění bruslí na zamrzlém rybníku. Šťastnou cestu!