Hlavní obsah
Názory a úvahy

Slováci už volí korespondenčně od roku 2006. My nemůžeme? A proč?

Foto: pixabay

Vláda schválila korespondenční volbu a opozice je proti. Volit prý tak nemůžeme. Proč vůbec? Nač dál diskriminovat voliče žijící v zahraničí? Jinde to jde a u nás ne? Jsme my Češi horší než ostatní?

Článek

Místo mlácení opoziční slámy, proč to nejde, se raději podívejme okolo našeho „pupku světa“ po okolí. Začneme zdaleka. V celém světě mají možnost korespondenčně volit ve 126 zemích.

Když se podíváme blíž na náš kontinent a EU zjistíme, že  pouze ve třech zemí EU nelze volit korespondenčně se zahraničí. Je to Chorvatsko, Malta a… Česko. Ve Francii je možnost volit se zahraničí pouze přes internet.

A ten nejbližší pohled můžeme nasměrovat k našim nejbližším sousedům. Přes plot přímo na Slovensko. Tam je korespondenční volba možná od roku 2006. Na Slovensku už to 18 let jde a u nás to podle opozice není možné ani nyní? A to jako proč?

Kolik vůbec volilo Slováků v korespondenční volbě a jak? K volbě se zaregistrovalo skoro 74 000 Slováků žijících v zahraničí a korespondenčně volilo nakonec necelých 59 000 voličů. Nejvíc 27 000 jich volilo z Česka. A jak to dopadlo?

U Slováků žijících v zahraničí celkem jednoznačně.

Zvítězilo Progresivní Slovensko 61,7 procent, druhé skončilo SaS 10,8 procent a třetí směr 6,1 procent. Na celkový výsledek voleb to nemělo tedy příliš velký vliv.

A nyní to nejdůležitější. Zaznamenal snad někdo za celé ty roky kdy je možné volit na Slovensku korespondenčně jakýkoliv problém nebo zpochybnování výsledků voleb? NE.

Vrátím se k otázce, kterou už jsem položil. Proč bychom takovou možnost podle opozice neměli mít i my, když to na Slovensku a všude kolem jde? Na to se dá velice snadno odpovědět čísly.

Nejdřív se podívejme na prezidentské volby. Druhého kola se účastnilo i 23 000 voličů hlasujících na zastupitelských úřadech. A výsledek? Pro někoho opravdu tragický výprask.

Zvítězil Petr Pavel a získal 95,2 procenta hlasů. Zbytek jeho soupeř…

A jak u Čechů žijících a hlasujících v zahraničí dopadly parlamentní volby?

Zvítězil PirSTAN 50,5 procent, SPOLU 34,3 procent a následuje opozice. ANO 5,1 procent a SPD 2, 2 procenta…

Čísla mluví velice jasně a i opozice má tedy jasno. Češi žijící v zahraničí nás nevolí a tak uděláme vše proto, abychom jim volit dál zabránili a diskriminovali je. Mohou přece volit na zastupitelském úřadu tak přece mohou cestovat stovky kilometrů. To vše v 21. století.

Co nás čeká? Zase hlasité hloupé řvaní a demagogie, nechutné exhibice a mnohahodinové obstrukce a zdržování o ničem. To vše jen kvůli tomu, aby korespondenční volba byla nakonec uzákoněna a diskriminace voličů mohla skončit.

Je opravdu zajímavé, že mnoha lidem nevadí voliči, kteří už jsou mimo realitu a kvůli svému stáří už nejsou schopni posoudit co se vůbec děje či lidé celý život závislý na sociálních dávkách a kteří místo práce natahují pořád jenom ruce. Ti o nich rozhodovat mohou. Bude to asi tím, že tito voliči, kterým by jinak nesvěřili ani křečka, hlasují „správně“. Jako oni…

V zahraničí pracují, či studují mladí, vzdělaní a aktívní lidé. Na rozdíl od nemakačenků a babiček, budoucnost a elita Česka. S těmi problém mají.

O kolik voličů v zahraničí vůbec jde? Odhady mluví až o sto tisících potencionálních voličů. To už je pořádná síla, která by mohla vyrovnat voliče ze sociálně vyloučených lokalit či zmatené babičky v Domovech seniorů.

A to je právě to co opozici nejvíc vadí a proto vymýšlí demagogické argumenty a lži.

Nic z této demagogie a lží se na sousedním Slovensku nestalo. Pokud mohou volit korespondenčně naši sousedé - Slováci ( a i Poláci nebo v Orbánově říši),tak proč ne Češi úplně stejným systémem? Nikde to není problém a u nás to problém je?

Žádný logický a realistický argument na to ve skutečnosti neexistuje. Má to být z mé strany vládní „propaganda“. Ne. Jen logické úvahy, zkušenosti se zahraničí a čísla. Žádná prázdná sláma…

Opozice by se místo vymýšlení nesmyslů a lží měla raději soustředit na to, aby i ona zaujala voliče v zahraničí. I minule se jí na některých místech podařilo zabodovat. SPD zvítězila v Jekatěrinburgu , Trikolora dala přes 20 procent v Minsku a Šlachta s Přísahou ovládl hlavní město Brazílie. Počty hlasujících byly pochopitelně minimální.

A jen pro zajímavost dodám, že korespondenčně mohou v mnoha zemích volit i domácí voliči. Například v Německu bylo 47 procent všech hlasů odhlasováno korespondenční volbou.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz