Hlavní obsah
Rodina a děti

Když chce dítě přestat se sportem, je třeba najít společné řešení a netlačit na něj

Foto: Pixabay.com

Sport je pro děti důležitý nejen kvůli fyzickému zdraví, ale i pro rozvoj sociálních dovedností, disciplíny a sebedůvěry. Někdy se však stane, že dítě ztratí zájem nebo chuť dál chodit na sportovní tréninky.

Článek

Sport byla u nás pro děti jasná volba. Chtěli jsme, aby oba měli pohyb od dětství zakódovaný jako něco, co je přirozené a patří to k životu. A dle toho jsme se zařídili.

Zároveň je pro mě ale důležité, aby dětem sport přinášel radost a bavil je. Moje skoro desetiletá dcera ale nyní dospěla ke svému prvnímu velkému záseku - sport jí už moc nebaví a asi by chtěla skončit.

Jenže já jsem zjistila, že nevím, jak se k tomu postavit. Nechci, aby chodila někam, kde jí to nebaví. Ale zároveň stál její sport mnoho peněz a nemůže si přeci jen tak říct, že nechce a zahodit vše, co se zatím naučila. Nemluvě o tom, že je potřeba děti vést k určité zodpovědnosti a nemohou si přeci jen tak písknout a vše zahodit.

Navíc mi hlavou začaly běhat myšlenky o tom, co je důvodem jejích myšlenek. Opravdu chce skončit, protože jí to přestalo bavit? Nebo jí to přestalo bavit proto, že nemá tolik času na telefon a televizi, které by za sport vyměnila? Nebo se něco děje?

Zjistěte důvod

Prvním krokem je pochopit, proč dítě ztratilo zájem o sport. Zeptejte se otevřenými otázkami a poslouchejte bez předsudků. Hlavní důvody mohou být následující:

  • Tréninky mohou být příliš náročné a dítě cítí tlak na výkon.
  • Konflikty, nepřátelská atmosféra nebo nedostatek podpory mohou dítě odradit.
  • Dítě si možná našlo jiný koníček, který mu dává větší radost.
  • Dítě se může bát, že není dostatečně dobré, což snižuje jeho motivaci pokračovat.

Jakmile budete znát důvod, je třeba s touto informací správně naložit.

Vyhněte se nátlaku

Je důležité dítě nenutit pokračovat v něčem, co ho už netěší. Nadměrný tlak může vést k odporu nebo k tomu, že dítě ztratí chuť sportovat úplně. Místo toho se zaměřte na podporu a pochopení jeho pocitů.

Pokud dítě přestalo bavit konkrétní sport, neznamená to, že musí přestat sportovat úplně. Diskutujte s ním o možnostech vyzkoušet jiné aktivity.

Místo kolektivního sportu vyberte například individuální sporty jako plavání, tenis nebo jóga.

Pokud není dítě nadšené z organizovaných tréninků, zkuste nenáročné aktivity jako jízdu na kole, bruslení nebo turistiku.

Zvažte změnu přístupu

Někdy může být problém v samotném prostředí, ne ve sportu jako takovém. Pokud je důvodem trenér nebo kolektiv, změna může být řešením.

Také může pomoci snížit intenzitu tréninků. Místo soutěží může dítě sportovat jen pro zábavu a zdraví.

I pokud dítě přestane chodit na sportovní tréninky, podpořte ho ve fyzické aktivitě jiným způsobem. Choďte na procházky nebo túry jako rodina.

Pořiďte mu sportovní vybavení, které může používat doma (například trampolínu nebo míč).

A berte na vědomí, že u menších dětí je běžné, že přeskakují mezi různými zájmy, zatímco u dospívajících může být odchod od sportu spojený s jejich snahou hledat vlastní identitu. Přizpůsobte svůj přístup věku a potřebám dítěte.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz