Článek
Dle serveru Blesk se v roce 2022 stala pohádka Krakonošovo tajemství nejsledovanější pohádkou vysílanou 25. prosince od roku 1997. Respektive teprve od tohoto roku se měří sledovanost pořadů. Mytická postava Krakonoše je prostě značkou záruky.
Mocný duch, co se uměl i zamilovat
Báj o mocném duchu Krakonošovi lze dle serveru Freiheit dohledat až do 15. století. Právě v tomto období vznikla mezi lidmi víra v pána hor.
Tento kouzelný vládce měl dle tradice moc nad rozlehlými Krkonošskými horami a sídlil v blízkosti Sněžky.
„Na vrcholu Sněžky sedává strašidlo v lidské podobě, klátí nohama přes srázné stěny a jednotvárně křičí,“ popsal Krakonoše roku 1679 Bohuslav Balbín.
Krakonoš měnil během let svá jména. Říkalo se mu například Rýbrcoul, Rybecoul, Rubezal, Rubikal, Repicul, Rupicul, Librcoul či Hrubykal.
„Je-li třeba, vládce hor pouhým pokynem pravice staví podzemní ohnivé proudy aneb vodní horské bystřiny, ze skalního povrchu vyvěrající, aby, poslušný jeho vůle a rozkazů, prospěšně napomáhaly práci duchů, skřítků a pidi mužíků, pod jeho vládou jsoucích. A tu se vždy bystřiny divoce rozvodní a hromový rachot se po horách ozývá, ‚Krakonoš nám oznamuje svou přítomnost,‘ říkávají pak lidé,“ stojí v článku autorky Ludmily Grossmannové-Brodské z roku 1924.
Dle tohoto zmíněného článku byl Krakonoš vrtkavé mysli, nedůtklivý a rozmarný a ukazoval se lidem v různých podobách. Vítězí však spíše jeho lepší stránka, která z něj dělá štědrého dobrodince.
Kdo by však chtěl Krakonoše zneužívat, toho on krutě vytrestá. Ale dokázal se i zamilovat. Dle legendy se zamiloval do princezny Kačenky sídlící v Orlických horách. Když jej odmítla, plakal tak, že se rozvodnily toky. Když jej naopak k sobě přivolala, běžel za ní a odhazoval vše, co mu stálo v cestě.
Ideální postava pro filmová zpracování
Postava Krakonoše je natolik tajemná a zajímavá, že se dočkala mnoha zpracování. Pro diváky je nejznámější seriálové zpracování Krkonošské pohádky. Dle serveru ČSFD je zřejmé, že se jedná o velmi oblíbený seriál, který si vysloužil hodnocení 88 %.
Spravedlivého Krakonoše zde ztvárnil František Peterka, který se snaží pomáhat Haně Maciuchové (Anče) a Jaroslavu Satoranskému (Kuba). Těm totiž život ztrpčuje Trautenberk v podání Ilji Prachaře.
V rodu Prachařů jako by snad bylo povinností zahrát si v pohádkách o Krakonošovi. Kromě Ilji se v nich totiž objevili i David a Jakub Prachařovi.
Poslední zmíněný z rodu Prachařů si zahrál v nejnovějším zpracování. Charismatický David Švehlík pak patří mezi nejnovější Krakonoše a diváci na něj pějí chválu.
Jak se zdá, postava Krakonoše stále přitahuje diváky i obyvatele Krkonošských hor. Dá se tak předpokládat, že se nejedná o poslední zpracování Krakonoše.
Zdroj: Blesk, Freiheit, Bejvávalo, Český rozhlas, ČSFD