Hlavní obsah
Lidé a společnost

Maria Tarnowska donutila třináctkrát své milence k sebevraždě

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay.com

Maria Tarnowska byla rozmazlovaným dítětem. Ona měla svoji hlavu a vdala se za hraběte, který však nedokázal uspokojit její finanční nároky. Ona to vyřešila po svém a hledala si milence, které donutila přepsat na ni majetek a pak spáchat sebevraždu.

Článek

Psychologové se domnívají, že byla psychopatem neschopným empatie. Ačkoliv byla nakonec odsouzena, po pár letech vězení dožila svůj život v poklidu.

Celým jménem Maria Nikolaevna O'Rourke se narodila v roce 1877 v Kyjevě do vážené rodiny Nikolaje O'Rourkeho. Rodina byla původem z Irska, ale v 18. století se uchýlila do Ruska.

Rozmazlované dítě

Marii v dětství prý nic nechybělo. Naopak byla velmi rozmazlovaným děvčetem a rodina plnila všechny její rozmary.

Později začala studovat na institutu pro šlechtické panny. Rodiče měli pro svou dceru jasně vytyčenou budoucnost a chtěli pro ni jen to nejlepší, ta si ale dělala, co chtěla. A tak se zamilovala do hraběte Wasyla Tarnowského.

Hrabě O'Rourke, kterému v žilách kolovala stuartovská krev, nepovažoval Tarnowské za sobě rovné. Rodina Tarnowských zase opovrhovala méně bohatým hrabětem.

Mladí zamilovaní lidé to však vyřešili po svém, utekli a tajně se vzali. Rodina tak nezmohla nic a Tarnowski jim nakonec věnoval k užívání dva statky, kde žili se svými dvěma dětmi.

Luxus, na který neměli

Manželé vedli luxusní život. Cestovali po celém světě, pořádali okázalé večírky, na kterých se podávala ta nejdražší vína a nejvybranější pokrmy.

Dalo se však očekávat, že majetek nebude věčný, a když začali mít manželé finanční problémy, požádal manžel Marii, aby snížila výdaje. Ta však odmítla a rozběhly se velké a hlučné hádky.

Tarnowski začal hledat útěchu v alkoholu a Maria v náručí milenců.

Přepiš na mě majetek a zabij se

Hraběnka si začala mimo jiné románek s vlastním švagrem Piotrem. Muž se do ní bláznivě zamiloval a nechal se zmanipulovat k tomu, aby přepsal majetek na Marii a Wasyla, a poté spáchal sebevraždu.

To se Marii natolik zalíbilo, že to zopakovala ještě dvanáctkrát! Nikdy se tím netajila. Naopak se chlubila a své další milence vodila na hroby mrtvých milenců a říkala jim, co je čeká.

Je to však neodradilo. Byli úplně v područí hraběnky.

„Zaručuji svou čest a přísahám se vším, co mám, že během svého pobytu v Kyjevě budu plnit všechny příkazy Marie Nikolajevny Tarnowské. Také prohlašuji, že to z mé strany nebude žádná oběť a že za to nic nepožaduji,“ sepsal například prohlášení jeden z milenců Vladimir Shtark.

Peníze od milenců umožňovaly manželům pokračování v bujarém životě. Hraběnka se přesto nakonec rozhodla, že se rozvede.

Vražda milence milencem

Najala si právníka Donata Prilukova, který se do ní tak zamiloval, že ukradl peníze svých klientů a utekl s Marií do Itálie.

Když peníze došly, pokračovala hraběnka ve svém způsobu získávání peněz. Získala si srdce hraběte Pawla Komarovskyho a donutila ho k sepsání životní pojistky na 500 000 franků.

Když hrabě podepsal, že příjemcem pojistky bude právě Maria, očarovala mladého Aleksandera Naumowa, kterému lhala, že jí Komarovsky ublížil.

Mladý milenec šel bránit čest své vysněné ženy a Komarovskyho zastřelil. Poté milenci utekli do Vídně, kde je však zadržela policie.

Lítost nikdy necítila

Zpočátku se vyšetřovatelé domnívali, že jde o zločin z vášně, ale brzy si to rozmysleli a dvojici obvinili z vraždy. Když v Benátkách probíhal soud, byla Maria naprosto klidná a neprojevila nad svým chováním žádnou lítost. Tvrdila, že je nevinná, a na dotazy novinářů, zda cítí nějaké výčitky svědomí, nereagovala a tvářila se lhostejně.

Soud se stal velkou událostí, dámy na něj chodily v nejlepších šatech, a zajímal se o něj dokonce i sám italský král Viktor Emanuel.

Lidé ji pojmenovali různými jmény, například „Sfinga v krepu“ nebo „Ruská upírka“.

Zatímco porota odolala svodům hraběnky, selhal jeden ze soudních znalců a u soudu zveřejnil závěr, že hraběnka podlehla vážné ženské nemoci.

„Když jsem klidná, říkají mi cynická. Kdybych se rozbrečela a ztratila nervy, byla bych označena za hysterku. Nikdo neví, čím procházím. Opravdu si myslíte, že jsem zločinec a vrah? Jsem slabá a nemocná žena,“ prohlásila hraběnka u soudu.

Chtěli o ní natočit film

Nakonec přece jen padl rozsudek a hraběnka za své činy dostala 8 let vězení. Mírný trest dostala právě díky posudku soudního znalce a mírnosti předsedy senátu.

Dle některých zdrojů se po propuštění vdala za důstojníka, se kterým se přestěhovala do Jižní Ameriky. Zde zemřela v roce 1949 obklopena svými dětmi a vnoučaty.

Její život byl natolik šokující, že o něm chtěl natočit film Luchino Visconti a hlavní roli měla hrát Romy Schneider. Nakonec ale z natáčení sešlo.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz