Hlavní obsah
Rodina a děti

Sharenting aneb když rodiče ohrožují své děti, aby se mohli pochlubit roztomilou fotkou

Foto: Pixabay.com

Facebook

Sharenting popisuje praxi rodičů, kdy sdílejí fotografie a informace o svých dětech na sociálních sítích. S tímto souvisí mnoho potenciálních rizik. Například tím rodiče dávají fotografie sexuálním predátorům nebo jim přímo otevírají cestu k dítěti.

Článek

Termín vznikl spojením slov „share“ (sdílet) a „parenting“ (rodičovství). Jedná se o rozšířenou praxi, která může mít jak pozitivní, tak negativní důsledky.

Je důležité, aby rodiče přistupovali ke sdílení obsahu se svými dětmi uvážlivě a dbali na ochranu soukromí svých dětí.

Také je velmi důležité si uvědomit podstatnou věc - co jednou sdílíte na internetu, už zde zůstane navždy.

Proč rodiče sdílí obsah s dětmi?

Sociální sítě umožňují rodinám a přátelům zůstat v kontaktu a sledovat vývoj dětí, i když žijí daleko od sebe. Je jednodušší sdílet fotku, kterou si mohou prohlédnout všichni přátelé, než posílat ji po jednom.

Rodiče také mohou pomocí sociálních sítí snadno dokumentovat a uchovávat vzpomínky na růst a vývoj svých dětí.

Dalším důvodem ke sdílení obsahu týkajícího se dětí je sdílení rodičovských zkušeností. Rodiče tak sdílí fotky rentgenů svých dětí nebo například i lékařské zprávy, aby jim ostatní rodiče poradili.

Počet sexuálních predátorů narůstá

Rodiče se ale musí vypořádat s otázkou, do jaké míry by měli sdílet informace o svých dětech a jaké limity by měli nastavit. K fotografiím má totiž přístup skoro kdokoliv.

Rodiče se pak s hrůzou dozvídají, že fotky jejich nahatých dětí, které neuváženě sdíleli na svých sociálních sítích, kolují na darknetu jako obsah pro sexuální predátory.

Jak ukazují některá čísla, je počet účtů na darknetu mnohem vyšší, než se předpokládalo. Britský Národní kriminální úřad (NCA) například podle serveru Telegraph zjistil, že oproti představě, že se na darknetu vyskytuje dvacet tisíc účtů, byla skutečnost mnohem horší. Bylo odhaleno 144 000 účtů Britů se sexuálním zájmem o děti.

„Je to velmi vážná situace. Potřebujeme naléhavě zjistit, s kým jsou tito nebezpeční zločinci v kontaktu,“ uvedla pro Telegraph Lynne Owensová z NCA.

Server The Guardian navíc upozorňuje na to, že uživatelé v rámci těchto webů musí prokázat, že sexuálně zneužili dítě. Vstupenkou do komunity jsou tak například videa nebo snímky. V toto kontextu je vysoký počet účtů ještě děsivější.

Nevinné vysvědčení? Ani náhodou!

Osobní údaje mohou být zneužity pro kybernetické útoky nebo krádež identity. Říkáte si jak? Zcela jednoduše! Stačí mít na svém profilu pár fotografií dětí u vašeho bydliště a všichni si mohou dohledat, kde bydlíte.

Vaše dítě mělo samé jedničky na vysvědčení a vy se chcete pochlubit fotografií? Nevinná fotka dítěte s vysvědčením v ruce ale není ve skutečnosti tak nevinná. Všimli jste si údajů uvedených na vysvědčení? Je zde celé jméno i rodné číslo.

Nemluvě o tom, že jste právě sdíleli velmi citlivou informaci, která poslouží každému útočníkovi. Už totiž ví, kam vaše dítě chodí do školy, jak se jmenuje, kdy se narodilo a ve které je třídě. Není nic jednoduššího, než využít zmatku ve školní družině a vyžádat si dítě toho jména a z té třídy.

Nebo si na něj může počkat. Ví totiž, jak se jmenuje rodič a jak se jmenuje dítě.

„Ty jsi Anička, viď? Já znám tvoji maminku Evu. Říkala mi, jak jsi šikovná a že jsi měla samé jedničky. Maminka pro tebe teď nemůže přijít a já tě mám odvézt domů.“

Fotky mohou sloužit k budoucí šikaně

Fotografie a informace sdílené online vytvářejí digitální stopu, která může mít dopad na budoucí život dítěte. Obsah, který se dnes zdá být nevinný, může být v budoucnu vnímán jinak.

Přijde vám nyní roztomilé, že si vaše dítě udělalo „prasečí nos“? Stejnou fotku budou jinak posuzovat spolužáci vašeho dítěte, až vytvoří urážlivou koláž, která dítěti ublíží.

Možná vás výše uvedený text nepřesvědčil o tom, jaká nebezpečí na vaše děti číhají, když sdílíte jejich osobní údaje a fotky. Možná to potřebujete vidět.

Za tímto účelem vytvořila německá telekomunikační společnost Deutsche Telekom znepokojující reklamu. V ní uvádí, že 8 z 10 rodičů jsou na sítích sledováni někým, koho v životě nepotkali. Podle serveru Aktuálně platí tento údaj i pro Českou republiku.

Bez souhlasu ani fotku

Server E-bezpečí také upozorňuje na skutečnost, že dle § 84 Občanského zákoníku je samotné zachycení podoby člověka „tak, aby podle zobrazení bylo možné určit jeho totožnost“ možné jen s jeho svolením.

Malé děti nemohou dát informovaný souhlas ke sdílení svých fotografií a informací. To ale neznamená, že tím neporušujete jejich práva. Starší děti by vám pak měli dát se zveřejněním fotografie souhlas. Předtím je však třeba jim vysvětlit důsledky zveřejňování jejich fotografií.

O informovaném souhlasu ví své například i herečka Gwyneth Paltrow, která v roce 2019 sdílela fotografii s dcerou Apple. Ta přímo pod fotografii vyjádřila nesouhlas s jejím sdílením, ale v té době už ji olajkovalo přes 160 tisíc lidí.

Co na to Češi?

V České republice se tématem zabýval výzkum Univerzity Palackého v Olomouci a společnosti O2 Czech Republic Rodič a rodičovství v digitální éře.

Ze vzorku 1 000 rodičů jich 74 % přiznalo, že sdílí fotografie svých dětí a 5 % dokonce uvedlo, že nemají účet chráněný. Pětina rodičů pak sdílí obsah, na kterých jsou jejich děti částečně obnaženy. Skoro 4 % respondentů pak přiznalo, že sdílí dokonce nahé fotografie svých dětí.

Bezpečné sdílení neexistuje

Stačilo by přitom použít nastavení soukromí na sociálních sítích, abyste omezili přístup k obsahu pouze na důvěryhodné osoby. Tento krok ale snižuje počet sledujících, a proto jej někteří rodiče nevyužívají. Navíc - opravdu se můžete zaručit za všechny vaše přátelé na sociálních sítích, že vámi daný obsah nebudou sdílet jinde?

Takže bezpečné sdílení v podstatě neexistuje. Přesto je jakékoliv opatření lepší než žádné. Abyste minimalizovali rizika, řiďte se následujícími tipy:

  • Nepoužívejte celé jméno dítěte, neuvádějte jeho školu nebo adresu,
  • sdílejte fotografie a informace pouze s blízkými přáteli a rodinou,
  • přemýšlejte o tom, jaké důsledky může mít sdílený obsah v budoucnu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz