Hlavní obsah
Lidé a společnost

Syndrom hodné holky ničí ženám život

Foto: Pixabay.com

Ačkoliv syndrom hodné holky může znít lichotivě, jedná se ve skutečnosti o velmi škodlivé jednání, které se projevuje potřebou všechny potěšit, perfekcionismem či upřednostňováním druhých před svými potřebami.

Článek

Moderní žena musí být roztomilá, ale ne infantilní. Sexy, ale ne moc. Vždy upravená, ale zároveň skvělá hospodyňka. Musí být ambiciózní, ale děti mít vždy na prvním místě.

Kulturní scénáře, kterými se ženy mají řídit, jsou stejně nedosažitelné jako protichůdné.

Buď hodná a tichá

Syndrom hodné nebo také dobré dívky popsala psycholožka Susan Albers pro server Cleveland Clinic jako projev vlastností, které jsou u dívek ceněny nebo chváleny.

Pod pojmem hodná dívka (nebo holka) si dle zmíněného serveru mnozí vybaví tichou a poddajnou dívku. Když se žena odchýlí od tohoto očekáváného chování, cítí se provinile.

„Je to zakořeněno ve stereotypních očekáváních společnosti ohledně toho, jaké by ženy měly být a jakou roli by měly hrát,“ vysvětluje doktorka Albers.

Nejedná se o poruchu duševního zdraví, ale o sbírku určitých vlastností. Pokud jsou tyto vlastnosti extrémní, mohou pak v životě ženy napáchat mnohé škody.

Ženy se poté cítí nešťastné a jsou nespokojené se svým vztahem i životem. Jak poznáte, že trpíte tímto syndromem? Objevuje se u vás jedna nebo více následujících vlastností?

Perfektní za každou cenu

Perfekcionismus samozřejmě není špatný. To, že na sebe máte vysoká očekávání, vám může dát silný smysl pro sebeřízení a disciplínu.

Ženy se syndromem hodné dívky mají tendenci porovnávat se s ostatními, kteří byli úspěšní, a dávají si zabrat, když nejsou schopné dosáhnout toho, co ostatní.

Být dokonalý může být způsob, jak se izolovat od kritiky nebo hodnocení druhých. „Ženy se syndromem hodných dívek jsou citlivé na zpětnou vazbu ostatních lidí,“ vysvětluje Albers.

Vše pro potěšení ostatních

Potěšení lidí je dalším běžným projevem syndromu hodné dívky. Ženy s tímto syndromem mají potřebu uspokojovat ostatní na úkor sebe. Výsledkem pak je, že mlčí, i když je s nimi špatně zacházeno.

Být milou dívkou se dle serveru Marriage točí kolem myšlenky, že pokud chcete být milováni a přijímáni, musíte být ke všem milí a laskaví.

Tento koncept je založen na hlubší myšlence, která říká, že nejste dost dobří, takže abyste byli milováni, musíte nejprve udělat věci a splnit několik kritérií.

Nikdy není dobré mít pocit, že jste hodnotní pouze tehdy, když jste užiteční pro ostatní, ale zvláště negativní je to pro ženy se syndromem dobré dívky.

Zapřít sama sebe

Souvisí to i s dalším projevem, který lze označit jako „sebezapření“. Možná jste se vzdala práce, kterou jste milovala, kvůli výchově svých dětí, protože vaše drahá polovička nebyla ochotna dělat kompromisy.

Možná vždy souhlasíte s tím, že zajdete na oblíbené obědové místo vašeho spolupracovníka, i když byste ráda vyzkoušela bistro vedle. Lidé se syndromem dobré dívky staví potřeby druhých nad své vlastní. Neumí si nastavit své hranice a říci ne.

Proč jsou tyto vlastnosti nebezpečné?

Jak již bylo zmíněno výše, syndrom není sám o sobě duševním onemocněním, ale v případě neřešení problémů může takové onemocnění způsobit.

„Toto vnímání idealistických žen, které lidé mají buď o sobě, nebo o ženách kolem nich, je znepokojující nebo příčinou problémů s emocionálním a duševním zdravím, jako je úzkost, nízké sebevědomí, chování příjemné pro lidi a mnoho dalších poruch duševního zdraví, jako je hraniční osobnost, porucha a tak dále,“ řekl pro server Hindistan Times mentální kouč Arouba Kabir.

Někdy může být chování spojené se syndromem dobré dívky – jako je potěšení lidí a perfekcionismus – formou hypervigilance.

Hypervigilance je stav chronické bdělosti a pocitu nebezpečí, který je spojen se stavy duševního zdraví, jako je posttraumatická stresová porucha (PTSD) a úzkost. Je to dle serveru Cleveland Clinic rozumný způsob, jak může váš mozek reagovat na trauma.

Jak se vymanit ze syndromu hodné dívky?

Jediným způsobem, jak se osvobodit z tohoto syndromu, je návštěva terapeuta. Také je třeba počítat s dlouhou a náročnou cestou za vyléčením. Můžete například nacvičit, jak říct příteli, že ublížil vašim citům, a prozkoumat, jaké to je být upřímný o svých pocitech.

„Vytvořte si ranní cvičení, které vám pomůže uzemnit se každý den,“ radí například pro server Cosmopolitan vztahová terapeutka Cate Mackenzie.

Naučte se nastavit zdravé hranice, které respektují vaše vlastní potřeby a pohodu. Komunikujte o svých hranicích asertivně a s respektem. Uvědomte si, že je v pořádku říkat „ne“ a upřednostňovat péči o sebe.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz