Článek
Tento lék způsobil vážné vrozené vady tisíců dětí po celém světě, které jsou dnes známy jako „thalidomidové děti“.
Historie Thalidomidu
Thalidomid byl poprvé uveden na trh v Západním Německu v roce 1957 farmaceutickou společností Chemie Grünenthal. Byl považován za zázračný lék díky své schopnosti zmírnit nevolnost a působit jako uklidňující prostředek bez vedlejších účinků, které měly jiné léky na trhu.
Do poloviny 50. let 20. století uvádělo na trh thalidomid 14 farmaceutických společností ve 46 zemích pod nejméně 37 různými obchodními názvy.
V roce 1958 byl thalidomid vyroben ve Spojeném království společností The Distillers Company (Biochemicals) Ltd pod obchodními názvy Distaval, Tensival, Valgraine a Asmaval.
„Distaval lze s naprostou bezpečností podávat těhotným ženám a kojícím matkám bez nepříznivého účinku na matku nebo dítě,“ tvrdila podle serveru Science Museum jejich reklama
Tragické dopady
V padesátých letech minulého století vědci nevěděli, že účinky léku mohou projít placentární bariérou a ovlivnit plod v děloze, takže užívání léků během těhotenství nebylo přísně kontrolováno.
Vzhledem k tomu, že se sloučenina prodávala pod tolika různými názvy, trvalo pět let, než došlo ke spojení mezi thalidomidem užívaným těhotnými lidmi.
Ukázalo se, že thalidomid způsobuje poškození nervů na rukou a nohou dospělých, ale když je užíván v časném těhotenství, způsobuje poruchy, jako je rozdílnost končetin, ztráta zraku, ztráta sluchu, ochrnutí obličeje a dopad na vnitřní orgány. Jedna tableta stačila k tomu, aby způsobila značné poškození.
Celkem bylo postiženo více než 10 000 dětí v různých zemích světa, z nichž mnoho zemřelo krátce po narození.
Reakce a stažení z trhu
V roce 1961, po zveřejnění několika studií potvrzujících spojitost mezi thalidomidem a vrozenými vadami, byl lék rychle stažen z trhu. Západní Německo a další země, kde byl thalidomid dostupný, začaly stahovat lék z prodeje a zahájily vyšetřování.
Tento incident vedl k výrazným změnám v regulaci léků, zejména v oblasti testování bezpečnosti a účinnosti léčiv před jejich uvedením na trh.
Farmaceutické společnosti, které thalidomid vyráběly, čelily mnoha soudním sporům a tlakům na odškodnění postižených rodin.
Teprve po šedesáti letech vědci zjistili, proč thalidomid způsobuje postižení. Výsledky byly zveřejněny na serveru Elife. Thalidomid dle výzkumu působí tak, že podporuje degradaci nečekaně širokého spektra transkripčních faktorů – buněčných proteinů, které pomáhají zapínat a vypínat geny – včetně jednoho s názvem SALL4. Výsledkem je úplné odstranění SALL4 z buněk.
Dnes se Thalidomid používá především při léčbě lepry a mnohočetného myelomu, agresivního typu rakoviny kostní dřeně. Nicméně jeho použití je přísně regulováno a podléhá přísným bezpečnostním opatřením, aby se zabránilo jakémukoli riziku pro těhotné ženy.
Těžký život dětí a rodin
Pro přeživší znamenala tato tragédie desetiletí vyrovnávání se se zakrnělými, zkroucenými nebo chybějícími končetinami, větší opotřebení zbývajících kloubů a svalů, a prakticky zaručila předčasný nástup artritidy a chronické bolesti.
Mnozí, kteří zvládli vyjít ven a pracovat, už byli nuceni odejít do předčasného důchodu, zatímco jiní, kteří byli v každodenní péči odkázáni na rodiče, už to udělat nemohou.
Každým rokem se podle serveru BBC stále více těchto lidí stává zcela závislými na ostatních členech rodiny, na sociálních dávkách či výplatách zdravotního pojištění – nebo na charitě.
Zdroje: Science Museum, Wikipedia, BBC, Elife