Článek
Výměně manželek se většinou lidé smějí, protože málokdy se přihlásí někdo, kdo má všechny zuby. A když už ty zuby má, tak jsou tak zkažené, že byste byli raději, kdyby žádné zuby neměl. Reality show je díky tomu často terčem vtipů.
Kromě zubů se však tato show stává častým tématem diskuzí kvůli stavu rodin. Když se na Výměnu manželek podívá jakákoliv průměrná rodina, musí na konci konstatovat jediné - to je na sociálku!
Koncept se změnil
Je to už více než dvacet let, co se na televizních obrazovkách objevil první díl reality show Výměna manželek. Formát, v němž si dvě ženy na deset dní vymění své domácnosti, měl původně nabídnout pohled do různorodých životních stylů a fungování českých rodin.
V posledních letech však čím dál častěji sklouzává k senzacechtivému zobrazení těch nejkřiklavějších problémů – alkoholismu, chudoby, domácího násilí nebo naprosté absence výchovy.
Cíl? Co největší drama!
Zatímco původní epizody pracovaly spíše s kulturními rozdíly mezi městem a venkovem nebo odlišnými životními filozofiemi, dnes je patrná snaha o co největší dramatizaci.
Když se chcete do show přihlásit, musíte napsat něco o rodině a vyplnit dotazník. Každý člověk se základy psychologie osobnosti pak dokáže s danými daty poměrně dobře pracovat. Základem je totiž vybrat co nejvíce odlišné rodiny a typy osobností.
Televize má samozřejmě své hranice, přes které nejde, aby účastníky nedostala do situací ohrožujících život, ale tím její hranice končí. Čím více vyhrocených situací, tím lépe! Čím kontroverznější téma v rodině, tím větší sledovanost. Je tedy doslova v zájmu televize dělat to tímto způsobem.
Výběr účastníků často padá na rodiny, které žijí na hraně sociální únosnosti. Divák sleduje šokující záběry z domácností bez základní hygieny, slyší vulgarity mezi rodiči a dětmi a často je svědkem naprosto nefunkčních vztahů. Kritici pořadu tvrdí, že nejde o snahu pomoci nebo otevřít důležitou společenskou debatu, ale o čisté pobavení na úkor lidského neštěstí.
Televize ztratila náhled!
Televize se brání tím, že každá epizoda nabízí divákům i odborný komentář a že účastníci podepisují smlouvy dobrovolně.
Ale to je pravda jen částečně! Televize totiž očividně považuje za zřejmé, že když se rodiče upsali k podobnému projektu, tak se jejich rodina stala majetkem, se kterým lze manipulovat.
A tak se začínají objevovat články, které vnáší do průběhu natáčení náhled a konečně tak začíná být zřejmé, že těmi špatnými nejsou rodiny, ale štáb.
Zmínit lze například článek na Seznam zprávy, kde jedna z účastnic popisuje, jak si štáb hrál s její důvěrou a zranitelností.
Mnohem více alarmující je pak rozsudek, kterým byl odsouzen externí režisér show za to, že svými výhrůžkami dohnal jednoho z účastníků až k sebevraždě.
„Když štáb odjel, tak nám otec s Gretou řekli, že bylo otci vyhrožováno, že měl rasistické poznámky a že skončí ve vazbě, přičemž to chtějí tvůrci provést tak, že až pojedou na závěrečné setkání obou párů, tak ho zastaví policejní inspekce a v přímém přenosu ho zatknou,“ řekl dle iDNES jeden ze synů může, který osmý den výměny odjel do lesa a oběsil se.
Kam až může zajít touha po sledovanosti pořadu, když ani sebevražda jednoho z účastníků nebyla jasným signálem, že je něco hodně špatně? Kde je pomyslné mediální dno? A hlavně - kdo tohle zastaví?
Zdroje: Seznam zprávy, iDNES