Článek
Chtěla jsem prostě jen dělat něco užitečného. Pomáhat. Nečekala jsem, že mě to tak změní. V našem městě hledali dobrovolníky, kteří by seniorům pomáhali s nákupy. Psali, že jde hlavně o osamělé lidi, kteří už si sami neporadí. Měla jsem čas a chuť něco dělat. Na začátku jsem to brala jako malou službu – dojít pro rohlíky, donést léky, popřát hezký den. Jenže ono to nikdy nebylo jen o rohlících. Stačilo pár návštěv a najednou jsem seděla na gauči u cizích lidí a poslouchala příběhy, které bych nevymyslela, ani kdybych se snažila.
Paní Anděla má 87 let a i když už sotva chodí, každý den si načechrá vlasy a natře si rty rudou rtěnkou. „Člověk nesmí vypadat, jako by už nežil,“ říká mi a přitom mi podává seznam věcí, kde nikdy nechybí „něco sladkého ke kávě“. Vždycky, když přijdu, má uvařený silný čaj a vytáhne malý notýsek, do kterého si zapisuje, kolik stály rohlíky a jestli byly čerstvé. Ale než se vůbec dostaneme ke kontrole účtenky, stejně mi začne vyprávět o tom, jak se za války schovávala u tety, jak byla dvakrát vdaná, jak se jí narodilo dítě, které žilo jen pár dní. Říká to tiše, pomalu, ale s klidem člověka, který už se nebojí. „Když přežiješ tolik, už tě nic nepřekvapí,“ usměje se.
U pana Karla je to jiné. Mlčí víc než mluví. Ale když začne, nezastaví se. Vypráví o manželce, o tom, jak si každý večer pouštěli rádio a drželi se za ruku. Žádná velká slova. Jen klid. Soužití. „Lidi dneska chtějí všechno hned,“ říká. „Ale my jsme si na sebe zvykli tak pomalu, že jsme se najednou potřebovali. A už to nešlo jinak.“ Když jsem mu jednou nesla mléko a droždí, podal mi starou fotku. Byl na ní on a jeho žena na výletě v Mariánkách, drželi se za ruce, seděli na lavičce. Nikdy jsem neviděla někoho, kdo by se na někoho díval s takovou něhou, jako on na tu fotku.
Často se mi stává, že když někomu nesu nákup, odcházím s mnohem víc než jen prázdnou taškou. Odcházím s příběhy. S dojmy. S otázkami. Tihle lidé prožili celé století. Věci, které si my jen čteme v učebnicích, oni zažili na vlastní kůži. A přitom je nikdo neposlouchá. Dnes se pořád někam spěchá. Ale oni vás nezavalí informacemi. Oni čekají, až se zeptáte. A když to uděláte, otevře se před vámi úplně jiný svět. Svět, kde je čas, kde se věci nepřejídají hned po prvním soustu, kde se city neventilují přes statusy, ale přes dotek, pohled, ticho.
Pamatuju si paní Vlastu, která se vždycky usmála, když jsem přišla, ale nikdy nechtěla, abych odcházela dřív než po kávě. Sedávaly jsme spolu u starého stolu, na kterém byla ošoupaná krajka a váza bez květin. Vždycky měla připravenou nějakou historku. Jak jí za mlada utíkal pes z bytu. Jak se vdávala potají, protože se její rodiče nesnesli s jejím mužem. Jak se bála porodu, ale když držela dítě, hned na všechno zapomněla. A jak to samé dítě pak o třicet let později odjelo do zahraničí a už se nevrátilo. „Žiju hlavně ze vzpomínek,“ řekla mi jednou. A pak dodala něco, co mi utkvělo navždy: „Ale ony taky časem slábnou. Proto si je chci vyprávět, než se rozpadnou.“
Někdy mě to tíží. Neříkám, že ne. Jsou dny, kdy je těch emocí moc. Kdy dojdu domů, sednu si na postel a cítím, jak se mi motá hlava z toho, kolik smutku, krásy, touhy a bolesti jsem zažila během obyčejného dopoledne. Ale nikdy mě nenapadlo toho nechat. Protože právě díky tomu chápu, co znamená stáří. Ne jako fázi, kdy už se „nedá nic dělat“, ale jako období, kdy všechno dává hlubší smysl. Kdy už nic nepředstíráte. Kdy je každé slovo pravdivé. I ticho.
Můj pohled na stáří se úplně změnil. Dřív jsem měla pocit, že to je jakási mlhavá budoucnost, ke které se snad ani nedojde. Dneska vidím každou vrásku jako větu z románu. Každou pomalou chůzi jako příběh, který si nese své tempo. A taky jsem pochopila, jak moc lidem chybí blízkost. Ne pomoc jako taková. Ale přítomnost. Že jim někdo naslouchá. Že nejsou průhlední.
Když to říkám kamarádům, často slyším: „To musí být smutné.“ Ale ono to není smutné. Je to opravdové. Smutné je to, že o těchto lidech málokdo ví. Že sedí sami v bytech, s taškou u dveří, s poloprázdnou lednicí a hlavou plnou vzpomínek. A že často jen čekají, až někdo přijde. Ne proto, aby jim donesl máslo. Ale aby se zeptal: „Jak se dnes máte?“
Kdybych mohla něco změnit, přála bych si, aby se dobrovolnická pomoc stala běžnou součástí našich životů. Aby se mladí lidé nebáli starých lidí. Protože oni nejsou jen „staří“. Jsou plní života, jen jiného. Jsou tiší, ale hlubocí. A pokud jim dáte šanci, změní vás víc než jakákoli kniha nebo kurz osobního rozvoje.
Jednou se mě paní Anděla zeptala, proč to vlastně dělám. Proč chodím. Co z toho mám. A já jsem odpověděla naprosto upřímně: „Nevím. Asi se chci od vás naučit, jak se žije.“ Usmála se a řekla: „Tak to už jsi daleko.“ A mně v tu chvíli došlo, že je vlastně jedno, kolik věcí si zapamatuju. Důležité je, že jsem tam. Že poslouchám. A že jim dávám to, co jim svět pomalu bere – čas a pozornost.
Dneska už si neumím představit svůj týden bez těchto návštěv. Bez rozhovorů, bez káv s kondenzovaným mlékem, bez papírků se seznamy a bez těch tichých chvil, kdy si jen sedíme naproti a díváme se z okna. Možná to zní banálně, ale pro mě je to to nejvíc. A myslím, že i pro ně.