Článek
Jako by přes zimu někdo přepnul kontrast na dálkovém ovladači a najednou se celá plocha rozsvítila. Nejdřív jsem si myslel, že se mi to jen zdá, že to dělá světlo, nebo že jsem se konečně zbavil těch mechových fleků, co mě roky štvaly. Ale pak začali chodit sousedi. Nejdřív nenápadně, při venčení psa. Pak už otevřeně. „Ty hele, co s tím děláš? Hnojíš? Máš to jak v reklamě.“ A já stál u branky, popíjel kafe a krčil rameny. Vážně jsem netušil, co jim na to mám říct.
Protože pravda je, že jsem nedělal nic. Tedy – ne nic v tom smyslu, jak by si představovali. Nekoupil jsem žádný nový přípravek. Nestříkal jsem to žádným elixírem z hobby marketu. Dokonce jsem ani neprovzdušňoval. Letos jsem poprvé neprojel zahradu vertikutátorem, protože mě bolela záda. A přesto to tam najednou rostlo, jako by se země probudila a rozhodla se mi dát druhou šanci. A já si říkal, jestli ono to celé není o něčem jiném.
Všichni jsme tak nějak zvyklí, že když chceme výsledek, musíme na něj tlačit. Přihnojit, přihnat, přitlačit. Jsme naučení, že všechno je otázkou výkonu. Že když to nefunguje, musíme přidat. Ale co když je to někdy přesně naopak? Co když tráva – stejně jako my – prostě potřebuje jen trochu klidu? Co když jediný důvod, proč letos vyrazila do světa v celé své zelené kráse, byl ten, že jsem jí dal pokoj?
Možná to zní jako hloupost. Možná to zní jako ta historka z internetu, kdy někdo začne mluvit s květinami a ony začnou líp růst. Ale já ten trávník letos na jaře nechal být. Nesahal jsem na něj od října. Nesekal jsem v předtermínu, neryl, nestříkal. Jen jsem ho nechal žít. A on žil. A najednou vypadá líp než všechny ty roky předtím, kdy jsem do něj cpal čas, peníze a nervy.
Sousedé tomu nerozumí. Dívají se na ten zelený koberec přes plot, porovnávají a přeměřují pohledem a někteří už to nevydrželi a ptají se přímo. Jeden se mě dokonce zeptal, jestli jsem si nezaplatil nějakou firmu. Že prý teď nabízejí takové ty speciální péče – robotické sekačky, výživové rozbory půdy, čidla vlhkosti. Já jen kroutil hlavou. „Fakt ne. Letos jsem na to neměl čas.“ A oni tomu nevěří. Protože to nejde. Protože přece bez úsilí nepřichází výsledek. A já sám vlastně nevím, jestli tomu věřím. Jen vím, že se něco změnilo.
A možná to není jen o trávníku. Možná je to o celém mém nastavení. O tom, že jsem letos poprvé nebyl přes Velikonoce u rodičů, že jsem místo toho zůstal doma, jenom spal, četl a koukal z okna. Že jsem přestal mít výčitky, když odpoledne zůstanu jen tak sedět. Že jsem přestal bojovat s tím, že musím něco stihnout. Že všechno musí být perfektní. Možná právě tohle se do té půdy nějak otisklo. Možná jsme na sebe navzájem napojenější, než si připouštíme. Možná to, že jsem se uklidnil já, uklidnilo i ten kus země za domem.
Přišlo mi zvláštní, jak se lidé kvůli tomu trávníku najednou zajímali. Jak se kolem něj chodilo po špičkách, jako by to bylo nové auto. A přitom jsem měl roky pocit, že nikoho nezajímá, jak se mi daří. Nikdo se neptal, když jsem měl ospalé oči od nespavosti, nikdo se nestaral, když jsem dva týdny v kuse sekával stavební bordel z nového plotu. Ale jakmile tráva zezelenala, stál jsem za pozornost. Najednou jsem byl „ten, co má hezký trávník“. A přemýšlel jsem, co to o nás říká.
Kolik toho děláme jen kvůli tomu, aby si lidi všimli? Kolik věcí děláme ne proto, že by nám na nich záleželo, ale protože se bojíme, že si sousedka řekne svoje? Že se někdo ušklíbne. Že někdo uvidí náš dvorek a řekne: „Ti už na to kašlou.“ A tak se snažíme. Brousíme, natíráme, hnojíme, leštíme. Jen aby to navenek vypadalo, že všechno klape. A přitom to pod tím nátěrem křehne.
Já už to dělat nechci. Ten zelený trávník mi paradoxně připomněl, že některé věci rostou nejlíp, když jim člověk dá pokoj. Že ne všechno musí být výsledek plánování. A že někdy je dobré prostě jen být. Jen sedět na židli, koukat do zahrady a nepřemýšlet, co bych měl udělat dál. Protože už je hotovo. Už to roste. Už to žije.
Možná se to za měsíc změní. Možná přijdou mšice, sucho, nebo něco pokazím. Možná bude trávník žloutnout, ztrácet se. Ale letos v dubnu vím, že je zelenější než kdy předtím. A že to není zásluha postřiků, ale spíš klidu. Ticha. A možná i toho, že jsem přestal věřit, že všechno musí mít výkon.
A tak, když se mě někdo zeptá, co s tím trávníkem dělám, říkám pravdu: „Nic.“ A sleduju, jak se tváří. Někteří se usmějí, jiní mi nevěří. Ale to už není moje starost. Já vím svoje. Sedím si pod stromem, koukám na zelenou plochu, kde se v trávě objevují sedmikrásky, a připadám si poprvé po letech tak nějak… zakořeněný. Možná ne dokonalý. Ale doma.