Článek
Když jsme vyráželi do hor Mezinárodního parku La Amistad v pohoří Talamanca Cordillera poprvé, psal se srpen 2022. Šli jsme společně s rangery a každý krok byl pro nás něčím nepopsatelným. Divoká příroda zdejšího pohoří a monitoring jaguárů amerických pro nás byla jednou z největších výzev našeho monitorovacího projektu Oko Země, jehož programy se odehrávají v Kostarice (Oko jaguára), na Sumatře (Oko tygra), na Slovensku (Oko medvěda), v Česku (Oko vlka) či v Nepálu (Oko tygra II). Cílem našeho projektu Oko Země je monitoring kriticky ohrožených druhů zvířat, odhalování pytláctví a tvorba vzdělávacích materiálů pro školy.
Monitorovací výprava začíná ze stanice rangerů Altamira nebo od stanice Pittier. Od Altamiry nás čeká vždy 10 hodinový výstup a 15 km náročného převýšení ze 1400 m.m.m. do 2550 m.n.m.. Na konci dvoudenního monitoringu je velmi jednoduchá chata bez topení u kouzelné řeky Teribe. Připadáte si zde jako v jurském parku. V noci bývá kolem 5 stupňů Celsia, takže se věci na převlečení a teplý spacák hodí. Druhý den je sestup a celkově na trase kontrolujeme 15 fotopastí Oxe wifi Hunter, které se nám v terénu osvědčili.
Druhý monitoring v sektoru Pittier je pouze na jeden den, ale převýšení je přes 1200 metrů. Vyrážíme ráno v 1600 m.n.m. a kontrolujeme 9 fotopastí až na vrchol Cerro Pittier 2 869 m.n.m. a zase zpět, tedy 1 269 metrů převýšení nahoru a dolů. Z toho už bolí kolena.
„Vyrážíme do terénu každé dva až tři měsíce a kontrolujeme fotopasti nejenom v Mezinárodním parku La Amistad ve dvou sektorech, ale též probíhá monitoring v NP Tapanti, NP La Cangreja a NP Santa Rosa. Současně monitorujeme též naši pralesní biosferickou rezervaci Green Life, tedy opravdu máme hodně napilno“, sděluje Milan Jeglík, předseda Justice for Nature.
Tento rozsáhlý monitorovací program Oko jaguára, který probíhá zejména v pohoří Talamanca Cordillera a je v úzké spolupráci nejenom s rangery, ale též s americkým biologem Mikem Mooringem a Univerzitou Point Loma Nazarene ve Spojených státech amerických. Samozřejmostí je spolupráce se státní ochranou přírody SINAC.
Kde bere projekt Oko Země fotopasti?
Vzhledem k faktu, že je monitorovací projekt mezinárodní a probíhá na třech kontinentech, tak je zapotřebí velkého množství fotopastí. Způsob financování fotopastí je zcela unikátní, poněvadž se na něm velmi výrazně podílejí děti, žáci, studenti a učitelé mateřských, základních a středních škol z České republiky a Slovenska. Od roku 2012 běží v českých, moravských a posléze i slovenských školách výchovně vzdělávací EVVO projekt NEPZ - Nejbohatší ekosystémy planety Země. Právě partnerské školy NEPZ se výrazně podílejí na financování fotopastí pro Oko Země a děti se tak stávají přímou součástí mezinárodní ochrany přírody. Na Slovensku spolupracujeme s organizací Prales deťom.
Členství v IRF
Česká nezisková organizace Justice for Nature je od roku 2018 členem International Ranger Federation a je pravidelnými účastníky světových kongresů rangerů (Nepál 2019, Azory 2023, Francie 2024). Na těchto světových setkáním prezentujeme monitorovací projekt Oko Země a jeho programy.
Více o projektech se lze dozvědět:
www.justicefornature.org
www.nepz.cz