Článek
1. místo: Top Gun: Maverick
Málokdo asi čekal, že návrat staré značky dopadne takhle dobře. Maverick mě v kině naprosto uchvátil, a ačkoliv se jedná „pouze“ o klasický blockbuster, je to film, který má naprosto všechno, a zvlášť v kině to pro mě byl neskutečný zážitek. Perfektní mix nostalgie, akce, humoru a emocí, jenž funguje v každé minutě. Perfekcionismus Toma Cruise je až hmatatelný a na snímku se to podepsalo tím nejlepším možným způsobem.
2. místo: Třináct životů
Film, který bohužel nezamířil do kin, nakonec možná právě z tohoto důvodu umisťuji „až“ na druhé místo. Třináct životů bravurně zpracovává čtyři roky staré události z Thajska, kdy fotbalový tým s trenérem uvízl v zaplavené jeskyni. Dokument oproštěný od typického patosu nabízí velmi detailní vykreslení napínavých událostí, které udrží diváky v napětí po celé dvě a půl hodiny. Díky perfektní práci s kamerou a zvukem navozuje každý průplav jeskyní až klaustrofobické pocity, které střídá nervozita, jež odezní až po skončení. Zkrátka parádní filmový dokument.
3. místo: Menu
Dost možná největší překvapení roku. Menu nabízí chytrý společenský komentář zasazený do prostředí luxusní kuchyně, kde slavný kuchař představuje své poslední dílo. Celý film je v podstatě jednou velkou hrou s divákem, který si nemůže až do samotného konce být jistý téměř ničím. Samotné finále možná někoho neuspokojí, ale je ve své podstatě naprosto geniální. Ralph Fieness v hlavní roli navíc podává dost možná svůj životní výkon.
4. místo: Bullet Train
Bullet Train je definicí odlehčené akční zábavy. Zároveň však dokáže skvěle pracovat s detaily, díky čemuž minimálně navenek působí opravdu chytře. Může se navíc opřít o několik hereckých es v čele s Bradem Pittem. Akce je natočená stylově, humor šlape a postavy si vás naprosto získají. Škoda jen zbytečně přepáleného závěru.
5. místo: Blondýnka
Asi nejkontroverznější film v tomto seznamu. Blondýnka po své premiéře schytávala kritiku ze všech stran, od diváků i kritiků. Některé stížnosti byly oprávněné, mnohdy byl však kámen úrazu v tom, že si lidé neuvědomili, že tohle není dokument. I když snímek pojednává o slavné herečce z minulého století, jedná se o adaptaci knihy, která je v podstatě fanfikcí. Když si tohle divák uvědomí a na tuhle hru přistoupí, může stejně jako já dostat takový filmový prožitek, po kterém zůstane jenom sedět a nevěřícně zírat. A nesmím opomenout naprosto fantastickou Anu de Armas v hlavní roli.
6. místo: The Batman
Jednoznačně nejlepší komiksový film loňského roku. Nový Batman s Robertem Pattinsonem je primárně detektivkou, která nám představuje v dosavadních adaptacích docela upozaděnou stránku známého superhrdiny. Režisér je však ve své snaze maximálně efektivní. Akce je sice pomálu, ale je opravdu výživná. K tomu dokonalý hudební podkres, nápaditá práce s kamerou, a především výborný Hádankář jako hlavní padouch. Ty tři hodiny nicméně rozhodně neutečou jako voda, na to se připravte.
7. místo: Poslední závod
Jsem rád, že můžu do žebříčku s klidným srdcem zařadit i nějaký český film. Kvalitních jich bylo loni vcelku dost, rozhodl jsem se však pro ten, který možná trochu zapadl. Poslední závod pojednává o dvojici lyžařů Hanč a Vrbata, kteří závodili začátkem 20. století. Pokud je stejně jako já neznáte, vůbec to nevadí. Ba naopak. Druhá polovina je v podstatě survival thrillerem, kterou si nezasvěcený divák vychutná možná ještě o něco víc než někdo, kdo jejich osud zná.
8. místo: Trojúhelník smutku
Podobně jako Menu, i Trojúhelník smutku nabízí satirický společenský komentář. Dokonce bych i řekl, že je mnohem chytřejší. Režisér si však ukousl moc velké sousto a po brilantní pasáži na lodi, jež vyvrcholí kapitánskou večeří, film trochu ztratí drive. I přesto ve mně však snímek rezonoval i dlouhou dobu po projekci. Jistá scéna na lodi má každopádně potenciál vejít do dějin kinematografie jako jeden z nejabsurdnějších momentů.
9. místo: X
Jeden z mých nejoblíbenějších filmů uplynulého roku. Horor stylizovaný po vzoru slasherů z minulého století má pomalé tempo, ale o to víc se dokáže vrýt pod kůži tím, jak je znepokojivý až úchylný. Šestice filmařů přijede na odlehlou farmu natáčet porno a zažijí nemilé setkání s postarším párem. Díky práci s kamerou se jedná o poutavou podívanou, kterou ocení každý fanoušek dobré filmařiny a především hororů, které na to jdou trochu jinak.
10. místo: Pinocchio Guilerma del Tora
Remake klasické pohádky od Walta Disneyho nemohl najít lepšího tvůrce než Guillerma del Tora. Ten mu vtiskl svůj typický rukopis, jenž z Pinocchia udělal mnohem temnější podívanou, která se nebojí řešit například i téma fašismu. Hlavním lákadlem je však loutková animace a už jenom díky ní má smysl dát téhle verzi šanci. Díky celkovému pojetí tohle dílo z mého pohledu překonalo i slavný originál.