Hlavní obsah

Robot nebo umělec. Kdo má právo na inspiraci?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Suscitator/Open AI

Kreativita přestává být výsadou lidí, když robot bleskově zpracuje inspiraci stejně jako umělec, ale rychleji a efektivněji, čímž nastavuje zrcadlo tradičnímu procesu tvorby.

Článek

Umělecká tvorba je, jak jsem často slýchával od jiných umělců, magický proces, ale dnes už vím, že s magií tento proces mnoho společného nemá. Je to zdlouhavý a pracný boj, který vyžaduje velkou trpělivost, spoustu talentu, odvahy, píle a především hodně štěstí. Umělec tráví spoustu osamělého času za stolem, nad klávesnicí počítače nebo v ateliéru či jinde. Až příliš často je sám, bojuje s hledáním námětů, s prokrastinací, a najednou – bum! Inspirace!

Jenže inspirace už je esencí něčeho, co kdysi dávno vytvořil jiný umělec. Dnes snad ani nejde vytvořit nic původního (ani ve filozofii, ani v matematice), všechno už tu určitě jednou bylo. Umělec se inspiruje přírodou, nebem, hvězdami, zvířaty atd. Kdy tedy inspirace a kreativita přechází do plagiátorství? A zvláště teď, když se na scéně světového jeviště objevuje robot, velký zlý ďábel moderní doby. „Fuj, to je plagiát!“ křičí pokrytci, když robot vygeneruje umění, které nápadně vychází z již existujícího díla jen přetvořeného do jiné podoby. Ale počkat – co vlastně dělá umělec? No přece úplně to samé! Jaký je rozdíl mezi tím, když si robot vezme inspiraci z uměleckého díla a přežvýká děj do nového díla? Vždyť to samé dělá i umělec, tak proč najednou vadí to stejné u robota? Protože je rychlý a moderní. Mnohem rychlejší než umělec, jenž je pomalý a tradiční.

Robot i umělec dokážou staré náměty přetvořit do něčeho nového, přidat k nim osobitý styl, pohled a hlas. Vytvoří novou kvalitu z něčeho původního. Jako by se dívali do slunce přes diamant. Robot v roli umělce vytvoří (např. román) za pár vteřin, zatímco umělci trvá i desítky let, než dílo dokončí. A to je to, co štve farizejské hodnotitele. Robot je v umělecké tvorbě nesmírně rychlý, neuvěřitelně efektivní. Jediné, co potřebuje, je elektřina. Ale umělec? Ten je moc drahý. Robot v roli umělce je budoucnost. Nejenže vysoce překračuje umělcovy hranice inspirace a kreativity, ale je také opravdu užitečný.

Robot dokáže rozžvýkat umělecké dílo během pár sekund a následně vygeneruje během vteřin nový příběh. Úplně to stejné, jen mnohem pomaleji a pracněji, dělá umělec během tradičního procesu tvorby. Proč tedy vinit robota? Kreativita už přestala být výsadou lidí. Robot nastavuje zrcadlo – ukazuje, jak tvorba vlastně doopravdy funguje. Na základě inspirace jinými díly vytvoří robot vlastní dílo během tvůrčího procesu, který proběhne u něj bleskovou rychlostí. Svět tvorby se proměňuje, zrychluje a zlevňuje. A to je dobře. Tradiční proces tvorby postupně vymizí…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám