Článek
Putinovy požadavky jsou z hlediska slušné a věcné diplomacie nejen nereálné, nehorázné, ale i šílené. Jsou jen důkazem toho, že myšlení všech tyranů je v základu stejné. Když Hitler například trval na tom, že nerozpoutá válku pouze v případě, že získá území, na které si činí nárok, rozumím i Putinovu přístupu – že příměří může nastat jen tehdy, pokud Kyjev stáhne své vojáky ze všech ukrajinských regionů, na které si Rusko činí nárok. Ovšem suverénní stát logicky nemůže souhlasit s tím, že jeho armáda opustí vlastní zemi.
Hitler a jeho „diplomacie“ před druhou světovou válkou. Víme, jak trval na tom, že chce „jen“ Sudety, a pak sliboval, že už nebude chtít nic víc. A jak to dopadlo? Mnichovská dohoda, ústupky – a pak najednou tanky v Polsku. Putin dělá něco podobného. Jeho požadavky nejsou jen nereálné – jsou záměrně nastavené tak, aby je nikdo nemohl přijmout. Řekl bych, že je to vylepšený styl Hitlera. Ten hrál falešnou hru a pak rozpoutal válku. Putin si už ani nehraje na diplomacii – rovnou klade šílené, nesplnitelné požadavky. Proč? Protože nechce mír. Chce kapitulaci.
Putin požaduje, aby na ukrajinském území nebyla žádná cizí vojska ani jaderné zbraně. Chce, aby Ukrajina byla bezbranná, zatímco Rusko si bude dělat, co se mu zlíbí. To je jako kdyby vás někdo odzbrojil a pak vám vyhrožoval nožem.
Ukrajina se má rovněž vzdát požadavku na válečné reparace od Ruska. To je vrchol drzosti – zničit zemi a pak říct: „Nic nám nedlužíte, ale vy nám ano.“ Anektovaný Krym a regiony částečně okupované Moskvou mají být na mezinárodní úrovni uznány jako ruské. Opravdu to všechno má být podle Putina Rusko? Ale anexe je porušením mezinárodního práva! Hranice států se nemění násilím. Představte si, že by dnes někdo přišel a řekl: „Jeseníky jsou teď naše, protože jsme tam poslali tanky.“
Když čtu ty Putinovy požadavky, chytám se za hlavu. Ukrajina je v situaci okradeného, který nejenže vydal peněženku, ale ještě se musí omluvit, že okradení vyprovokoval. Anebo jinak: Putin se chová jako drzý, arogantní týpek, co má svaly a zkouší, co ostatní vydrží. Co má v zásobě, že tak provokuje? Jaderné zbraně?
Dnes jsou ve výzbroji vyspělých armád systémy, které dokážou rakety s jadernými hlavicemi zničit ještě nad územím Ruska. A nejen to – umí zničit bombardéry dříve, než vůbec vzlétnou z ruských tajných letišť.
Abych se vrátil k podobenství o drzém arogantním týpkovi: co ho nutí se tak chovat? Co je tohle za šílenství? Ptám se: Jak může někdo věřit, že tohle je „diplomacie“? To není návrh na vyjednávání – to je seznam podmínek pro kapitulaci. A co je na tom nejhorší? Že Putin ví, že Ukrajina ani Západ na to nepřistoupí. Tak proč to dělá?
Jak jsem již naznačil – Putin není první, kdo hraje tuhle hru. Jeho ultimáta mi připomínají Hitlerovy „mírové“ návrhy z 30. let. Ten také tvrdil, že chce „jen“ spravedlnost pro Němce v Sudetech. Ale jakmile dostal, co chtěl, šel dál. A Putin? Krym mu nestačil. Donbas taky ne. Teď chce celou Ukrajinu – a kdo ví, co bude dál. Pobaltí? Polsko?
Tahle paralela mě nutí přemýšlet: co mají tihle tyrani v hlavě? Myslím, že je to kombinace megalomanie a paranoie. Putin si skutečně věří, že je spasitelem „ruského světa“. Přečtěte si jeho projevy – mluví o „historické misi“, o tom, jak NATO ohrožuje Rusko. Ale ve skutečnosti je to on, kdo ohrožuje všechny kolem.
A ta paranoia? Tyrani jako on vždycky obviňují ostatní z toho, co dělají sami. Putin říká, že NATO je agresivní. Ale kdo posílá tanky do sousedních zemí? No přece on.
Pokud vás tohle zajímá, doporučuji knihu The Dictator’s Handbook od Bruce Bueno de Mesquita. Skvěle popisuje, jak diktátoři manipulují s mocí a proč jejich chování vypadá „šíleně“, ale ve skutečnosti je to promyšlená strategie. Anebo se podívejte na Mein Kampf – ne, ne proto, že by to byla dobrá kniha, ale proto, že ukazuje, jak tyran může své šílené myšlenky zabalit do „velké vize“.