Článek
Nejedna nezisková organizace nebo městská iniciativa spustila už od října nebo listopadu speciální programy, vybavila přechodné noclehárny nebo zřídila nouzová centra. Ta pomáhají lidem bez domova přečkat chladné noci v teple a suchu, na všechny se ale nedostane. Podívali jsme se do tří českých měst.
Brno kombinuje azylové domy i krizovou pomoc
V Brně nabízí Městské centrum sociálních služeb během celé zimy ubytování v azylových domech a noclehárnách. Cena se pohybuje v desítkách korun, volných lůžek ale bylo už během listopadu jen pomálu, jeden den byla volná ze 76 lůžek pro muže jen čtyři. Obsazenost kolísá v závislosti na tom, jak se klienti přemisťují mezi dalšími organizacemi.
Například Armáda spásy provozuje v Brně azylový dům s kapacitou 85 míst, ten je pravidelně naplněný z 90 procent, stejně tak noclehárna se 42 lůžky. Organizace pravděpodobně otevře i krizové centrum. Diecézní charita Brno provozuje podobná zařízení, ale s nižší kapacitou.
Liberecký kraj má horké židle
V Liberci, kde žije odhadem přes tři stovky lidí bez domova, byla už v listopadu zcela obsazena noclehárna neziskové organizace Naděje v Kateřinkách s 32 lůžky, zaplněné bylo i denní centrum Naděje ve Valdštejnské ulici.
V zimě tu ale provozují službu horké židle, kdy potřební přečkají mrazivou noc na židli v teple. Azylový dům i židli na noc nabízí lidem bez domova také v Jablonci nad Nisou nebo České Lípě. Tato služba je zdarma a podmínkou je dodržování základních pravidel, třeba zákaz alkoholu nebo drog.
Plzeň daruje spacáky i stany
V Plzni se do pomoci lidem bez domova zapojí magistrát, neziskové organizace i městská policie. Město, stejně jako v předchozích zimách, připraví v areálu DEPO2015 nouzové centrum. Není v provozu celou zimu, má sloužit především v mrazivých dnech, kdy se naplní kapacita Domova sv. Františka pro lidi bez domova.
„Nouzové centrum otvíráme, když předpověď předpokládá, že po několik dní po sobě teploty klesnou pod minus tři stupně,“ řekla radní pro bytovou problematiku, dostupné a sociální bydlení Světlana Budková. Ubytovaní zde mohou využít deky, lehátka, toalety, sprchy a dostanou teplý nápoj. Navíc letos přibude možnost vyprat si prádlo. Služba je připravena pro až 70 osob, přičemž kapacita nikdy nebyla nedostatečná. Městská charita Plzeň může poskytnout zázemí až pro 101 lidí v noclehárně.
Flexibilní a dostupná síť služeb je v zimě klíčová ve všech větších městech. Stejně jako spolupráce neziskových organizací s magistráty nebo obecními úřady. Zvyšují se tak šance, že lidé bez domova zimní měsíce ve zdraví přečkají.
Rozcestník pomoci
Česká asociace streetwork aktualizovala svoji Mapu pomoci. Slouží lidem, kteří chtějí pomoct a hledají místo, kam v zimních dnech odkázat lidi bez domova. Interaktivní mapa obsahuje více než 350 organizací a sociálních služeb po celé republice. Zahrnuje také tipy, jak jak může veřejnost postupovat ve chvíli, kdy se setkají s lidmi bez domova, kteří by mohli potřebovat nějakou pomoc.
Řadu organizací, které pomáhají lidem bez domova nejen přečkat chladné zimní noci v teple, lze podpořit. Například Armáda spásy každoročně spouští sbírku Nocleženka, v rámci které lze zakoupit stokorunový poukaz na jednu noc pro člověka bez domova v teple, ale i poskytnutí dalších služeb.
Autorka: Tereza Novosadová Ocetková
Zajímají vás další články o nezisku a občanské společnosti? Působíte v neziskovém sektoru a hodily by se vám užitečné informace, jak zlepšit vaši práci? Navštivte náš web Svetneziskovek.cz.