Článek
Bývalý americký prezident Donald Trump podle deníku The Telegraph disponuje plánem na ukončení ruské agrese na Ukrajině. Tvrdí také, že ukončení konfliktu bude jednou z prvních akcí po vyhraných listopadových volbách a její uskutečnění plánuje ještě před oficiálním nástupem do úřadu prezidenta.
Vypracovaný podrobný plán počítá se zatlačením na obě strany, Rusko i Ukrajinu. „Řekneme Ukrajincům, že další zbraně dostanou jen tehdy, pokud začnou jednat s Ruskem a spolu s tím budeme varovat Moskvu, že pokud ona odmítne mírová vyjednávání, budeme Ukrajinu vyzbrojovat více než doposud.“ Tato slova zaznívají z úst Fredericka Fleitze a Keitha Kellogga, autorů mírového dokumentu a zároveň členů týmu poradců bývalého prezidenta.
V dokumentu se přímo nepíše, že by měla Ukrajina například odevzdat Rusku okupovaná území, za to se lze ale v plánu dočíst kupříkladu o návrhu odložení jednání o vstupu Ukrajiny do NATO.
Co se postojů Ukrajiny a Ruska týče, ty se zdají být jasné. Volodymyr Zelenskyj se nehodlá vzdát okupovaných území a Vladimir Putin začne jednat o míru jedině poté, co se ukrajinští vojáci z okupovaných území stáhnou.
Zdá se tedy, že hlavní slovo bude mít nakonec Donald Trump, tedy za předpokladu, že se stane prezidentem. A slovo to může být i překvapivé, alespoň podle Karstena Friise, bývalého norského důstojníka a vojenského analytika, který pro Aktuálně.cz řekl: „Prohru Ukrajiny a vítězství Ruska by Trump a lidé kolem něj považovali za signál slabosti a ztráty postavení USA jako supervelmoci. Signál, který by zajisté nepřehlédla Čína.“ Anonymní zdroje blízké Donaldu Trumpovi totiž sdělily americkému deníku The Washington Post, že Donald Trump se chce v rámci mírového plánu zasadit o uvolnění rostoucí závislosti Ruska na Číně.
Donald Trump představí mírový plán zcela až po prezidentských volbách. Zda usedne do Bílého domu právě on anebo Kamala Harris, která se uchází o demokratickou nominaci po odstoupení Joe Bidena, nebo někdo úplně jiný, to se veřejnost dozví až po volbách konaných 5. listopadu.