Hlavní obsah
Názory a úvahy

Mýtus o platech: Ženy si stejnou prací nevydělávají méně než muži

Foto: Freepik

Český Instagramový profil Evropské komise nedávno uvedl, že ženy si v EU vydělají za stejnou práci v průměru o 13 % méně než muži. Proč Evropská komise lže, šíří dezinformace a podporuje mýtus, který neodpovídá realitě?

Článek

Debaty o rozdílech v platech mezi muži a ženami jsou ve společnosti dosti emocionální a často vedou k nepochopení. Často se uvádí, že ženy vydělávají méně než muži, je ale důležité porozumět kontextu, který za tímto tvrzením stojí.

Jedním z hlavních faktorů ovlivňujících tento rozdíl, je kromě toho, že si ženy na rozdíl od mužů neumí říci o vyšší plat, i struktura trhu práce. Ženy častěji pracují v odvětvích, která jsou obecně hůře placená. Ženy v průměru skutečně vydělávají méně, ale tento rozdíl není způsoben tím, že by byly hůře placené za stejnou práci, jak uvádí Evropská komise. Podle platných zákonů a nařízení navíc platí zásada rovného odměňování.

Argument, že ženy na stejné pozici vydělávají méně než muži, se nezakládá na pravdě. Neexistují žádná dostupná data ohledně toho, že by byly ženy za stejnou práci odměňovány hůře než muži. Neberou se v potaz individuální rozdíly mezi profesemi a odvětvími. Při pohledu na celkový průměr se může zdát, že existuje významný „pay gap“, ovšem jedná se o klam a je politováníhodné, jakým způsobem je donekonečna různými způsoby ze v šech stran dezinterpretován. Ve srovnání platů mužů a žen na stejných pozicích neexistuje rozdíl. Ženy nejsou diskriminovány, ženy se pouze a zkrátka živí jinými profesemi.

I trh je jednoduchým argumentem. Kdyby byly ženy opravdu hůře placené za stejnou práci, zaměstnavatelé by jistě rádi ušetřili najímáním levnější pracovní síly. Pokud by ženy dostávaly nižší mzdy za stejnou práci, proč by pak firmy zaměstnávaly muže? Snižování nákladů je v tržní ekonomice naprosto klíčové a pokud by ženy nabízely stejnou kvalitu práce za nižší mzdu, zaměstnavatelé by jistě preferovali zaměstnávat právě ženy. Nejen tento paradox dokazuje, že narativ, že ženy jsou hůře placené za stejnou práci než muži, je milný. Falešná představa o systematické diskriminaci v odměňování mezi muži a ženami na stejných pracovních pozicích nemá oporu v datech ani v logice tržní ekonomiky.

Spíše nežli se stále omezovat na debatu o smyšlené nerovnosti v odměňování by bylo na místě zabývat se daty dokazujícími, že ženy si ve svých pracích a profesích neumí vyjednat vyšší platy nebo lepší pracovní podmínky, tak jako to dělají muži ve svých odvětvích a zaměstnáních.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz