Hlavní obsah
Internet a technologie

Nový „hit“ TikToku: Paracetamolová výzva, která může skončit i smrtí

Foto: Donald Trung Quoc Don/Wikimedia Commons/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Paracetamol

TikTok slouží pro tvorbu a sdílení krátkých videí a patří k nejpoužívanějším sociálním sítím. Velké oblibě se těší hlavně u mládeže, takže existuje velká pravděpodobnost, že ji sledují i vaše děti. Máte představu, jak velkým rizikem pro ně může být?

Článek

Sociální síť TikTok používá v naší zemi dle statistiky z minulého roku přes 2 miliony uživatelů, z toho většina spadá do tzv. generace Z (skupina osob narozených od poloviny 90. let do roku 2010). TikTok má věkovou hranici, od které je možné jej používat sice stanovenou na 13 let, ale to se dá velmi snadno obejít - stačí, aby dítě nepravdivě vyplnilo svůj rok narození. Běžný uživatel této sociální sítě na ní tráví v průměru 34 hodin a 15 minut měsíčně, což je v přepočtu víc jak hodina denně.

Novinka v tiktokovém světě výzev - „Paracetamol challenge“, která může způsobit velmi vážné zdravotní komplikace

Na počátku roku 2025 proběhla belgickými, nizozemskými a švýcarskými médii informace o nové výzvě, která se šíří sociální sítí TikTok: tzv. „Paracetamol challenge“ (paracetamolová výzva). Lékaři i lékárníci upozorňovali na vážná zdravotní rizika, která hrozí každému, kdo by se ji pokusil absolvovat. Posléze se k nim připojily i sdělovací prostředky v Německu či Francii.

Účastníci, kteří se výzvy chtějí zúčastnit, musí požít co největší množství léků, obsahujících paracetamol. Cílem je dostat se díky zhoršení zdravotního stavu do nemocnice a pak o tom - jak jinak - natočit video na TikTok. Tato výzva je o to rizikovější, že se jedná o snadno sehnatelný lék, který mají navíc děti a mládež zakódován jako tu „príma pilulku, co jim dává mamka při teplotě“. O to hůře pro ně může být představitelné, jak obrovské nebezpečí by jeho nadměrná konzumace mohla mít:

Počáteční symptomy otravy paracetamolem se objeví zpravidla v prvních 24 hodinách a patří k nim nevolnost, zvracení a bolest břicha. Pokud není včas poskytnuta lékařská pomoc, po uplynutí této fáze může dojít k poškození jater, projevující se zežloutnutím kůže nebo zmateností. V případě absence lékařské intervence dochází mezi 3. - 5. dnem k selhání orgánů, kómatu nebo dokonce i smrti.

„Je to velmi zákeřné v tom, že se negativní účinky neprojeví bezprostředně,“ podotýká lékařka Kristýna Zárubová z Pediatrické kliniky Fakultní nemocnice v Motole. Od začátku roku evidují zaměstnanci Toxikologického informačního centra narůst telefonátů vyděšených rodičů kvůli podezření na otravu paracetamolem u svých dětí - v lednu jich bylo 57. Přibývá i počet hospitalizovaných dětí, intoxikovaných paracetamolem - například na Dětské klinice Fakultní nemocnice v Olomouci.

Zdravotnickému personálu navíc komplikuje situaci i skutečnost, že léky s obsahem paracetamolu lze kromě lékáren volně zakoupit také přes internet, v drogérii či na čerpacích stanicích. Česká lékárnická komora již v minulosti podávala návrh na zákaz prodeje těchto léků mimo lékárny, ale Ministerstvo zdravotnictví jej odmítlo.

Paracetamol by měl být dostupný pouze v lékárnách, kde mohou lékárníci pacientovi vysvětlit jeho dávkování, ověřit zdravotní stav pacienta a upozornit na případná rizika.
Mgr. Aleš Krebs, Ph. D., prezident České lékárnické komory

Algoritmus nabízející mladým lidem toxický a často velmi nebezpečný obsah

Algoritmus TikToku funguje na podobném principu jako algoritmy dalších sociálních sítí jako je například Facebook nebo třeba i platforma YouTube. Zaznamenává každé uživatelovo rozkliknutí, udělení lajku či napsání komentáře a na základě těchto analýz pak vyhodnocuje, který obsah lidi zajímá a ten jim pak doporučuje k dalšímu sledování. Více shlédnutí = více příjmů z reklamy.

V posledních letech došlo k několika sebevraždám dospívajících dětí, mezi nimiž byl i 16letý Chase, který k ní přistoupil poté, co mu TikTok bez ustání nabízel videa o násilí a sebevraždě. Po jeho smrti zůstal jeho účet na síti nadále aktivní a při jeho prohlížení narazili vyšetřovatelé na více než 1 000 videí o neopětované lásce, nikdy nekončící bolesti a beznaději. Hodně z nich pak nabízelo právě „řešení“ v podobě sebevraždy. „Zbavte se bolesti, smrt je dar“ hlásalo například poselství jednoho z nich.

Guillaume Chaslot, francouzský počítačový a datový vědec, který se podílel na vytváření algoritmu pro YouTube, říká, že přestože TikTok využívá podobný systém doporučování obsahu jako další známé sociální sítě, liší se od nich svým dosahem. Je přesvědčený o tom, že algoritmus TikToku kontroluje větší podíl obsahu.

No a pokud vyhodnotí, že je depresivní obsah pro diváka zrovna atraktivní, je algoritmem aktivně podporován.
Guillaume Chaslot
Foto: Solen Feyissa/Wikimedia Commons/Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0

Aplikace TikToku v mobilním telefonu

Odborníci na vývojovou psychologii navíc tvrdí, že děti a adolescenti jsou proti návykovým vlastnostem algoritmů daleko méně odolní než dospělí, jelikož ještě nemají plně vyvinutou prefrontální mozkovou kůru. Ta u člověka zodpovídá za rozhodování, úsudek i kontrolu impulzů.

Na podzim loňského roku byla v rámci soudního projednávání žalob proti TikToku úplně poprvé zveřejněna část interní komunikace společnosti, ze které vyplynulo, že si je dobře vědomá negativních dopadů, které aplikace pro mladé lidi může mít. Ukázaly to dokonce její vlastní výzkumy, které uvádí, že „nutkavé používání koreluje s řadou negativních účinků na duševní zdraví, jako je ztráta analytických schopností, utváření paměti, kontextuálního myšlení, hloubky konverzace, empatie a zvýšená úzkost“.

Z interní komunikace je také zřejmé, že si TikTok dobře uvědomuje, jak fungují tzv. filtrační bubliny, díky kterým se má možnost uživatel sítě „setkávat pouze s informacemi a názory, které odpovídají jeho vlastnímu přesvědčení a posilují ho, což je způsobeno algoritmy, které personalizují online zkušenosti jednotlivce“.

Foto: Evbestie/Wikimedia Commons/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Znázornění „filtrační bubliny“

V březnu 2023 před sociální sítí TikTok varoval i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Ten poukazoval na možné bezpečnostní hrozby spojené s jeho používáním, spočívající zejména v množství dat, které o svých uživatelích síť shromažďuje a způsobu, jakým jsou sbírána, a jak je s nimi následně nakládáno. Potenciální hrozbu spatřoval NÚKIB i v politickém prostředí Čínské lidové republiky, pod jejíž právní prostředí spadá společnost ByteDance, která je vývojářem a provozovatelem TikToku.

Foto: Cjp24/Wikimedia Commons/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Propagování TikToku na Tour de France

Výzvy na TikToku? Jedna šílenější než druhá

Paracetamolová výzva není zdaleka první velmi nebezpečnou výzvou, kterou se mladí uživatelé TikToku pokoušejí splnit. V minulosti se s nadšením zapojovali i do dalších a někteří z nich za to pak zaplatili tu nejvyšší cenu. Tady jsou některé z nich:

  • Kia Challenge: spočívala v krádeži auta pomocí USB kabelu a stála život několik dospívajících dětí. Nejmladšímu z nich bylo 14 let, nejstaršímu 19 - zahynuli při divoké jízdě v kradeném vozidle
  • Benadryl Challenge: vyzývala uživatele, aby zkonzumovali co nejvyšší množství volně prodejného léku na alergii - Benadrylu. Jejím cílem mělo být vyvolání halucinací. Nadměrné užívání tohoto léku může vést k vážným srdečním problémům, křečím, nebo kómatu. A taky - jako u několika 13tiletých a 14letých dětí, ke smrti
  • NyQuil Chicken Challenge (známá taky jako Sleeepy Chicken): lidé plnící tuto výzvu si připravovali oběd či večeři v podobě kuřecích prsou, které vařili ve vodě s obsahem volně prodejného léku Vicks NyQuil Cought, Cold and Flu - přípravku na nachlazení. Vařením, spojeným s odpařováním vodní páry, se lék stal koncentrovanějším a mohly se také zvýraznit a změnit jeho účinky
  • Blackout Challenge: jedna z obměn tzv. škrtících výzev. Mladí uživatelé TikToku se dobrovolně dusili a škrtili předměty z domácnosti, dokud neomdleli, a samozřejmě se u toho natáčeli na kameru, aby měli důkaz, že výzvu splnili. Někteří z nich už se ale vytoužených lajků za video nedočkali - bylo zaznamenáno pár desítek úmrtí dětí ve věku 12 let nebo i mladších
  • Skull breaker challenge: tato výzva často skončila vážným zraněním, které mělo i trvalé následky. Spočívala v tom, že se vedle sebe postavili 3 lidé a dohodli se, že společně vyskočí do vzduchu - namísto toho ale ti dva, co stáli na levé a pravé straně srazili toho uprostřed k zemi (např. podkopnutím nohou). Pád býval velmi tvrdý a mohlo při něm velmi snadno nastat poranění hlavy a krku - a to pak následně vést k ochrnutí nebo i smrti

A co radí v případě zaznamenání podobné výzvy na TikToku samotná sociální síť svým uživatelům?

ZASTAV SE: Chvíli počkej.

ZAMYSLI SE: Je to bezpečné? Je to nebezpečné? Je to skutečné? Pokud nevíš jistě, zeptej se kamaráda nebo někoho dospělého. Můžeš si to taky zkusit dohledat v důvěryhodných zdrojích.

ROZHODNI SE: Jestli je to riskantní nebo nebezpečné, tak to nedělej. Ohrožovat sebe ani ostatní za to nestojí.

ZAKROČ: Nahlas škodlivé výzvy a hoaxy přímo v aplikaci. Nesdílej je.

ZDROJE:

https://www.npr.org/2024/10/11/g-s1-27676/tiktok-redacted-documents-in-teen-safety-lawsuit-revealed

https://www.bloomberg.com/news/features/2023-04-20/tiktok-effects-on-mental-health-in-focus-after-teen-suicide

https://e-bezpeci.cz/index.php/rizikove-jevy-spojene-s-online-komunikaci/socialni-site/3137-nebezpecna-vyzva-blackout-challenge-opet-radi-a-neni-jedina-nebezpecnych-challengi-je-plny-tiktok
https://on-board.cz/predstaveni-a-prehled-nejcasteji-vyuzivanych-socialnich-siti-v-cr/

https://www.euractiv.com/section/health-consumers/news/what-is-the-paracetamol-challenge-that-has-europe-nervous/

https://www.bloomberg.com/news/features/2022-11-30/is-tiktok-responsible-if-kids-die-doing-dangerous-viral-challenges

https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-na-tiktoku-je-uz-tretina-cechu-pocet-uzivatelu-roste-40505244

https://nukib.gov.cz/cs/infoservis/hrozby/1941-aplikace-tiktok-predstavuje-bezpecnostni-hrozbu/

https://www.idnes.cz/zpravy/revue/spolecnost/tiktok-kia-challenge-kradez-auto-nehoda-usb-kabel-ahjanae.A221031_144153_lidicky_sub

https://www.denik.cz/zdravotnictvi/tiktok-vyzva-paracetamol-nebezpeci-umrti.html

https://www.e-bezpeci.cz/index.php/rizikove-jevy-spojene-s-online-komunikaci/socialni-site/4400-nebezpecna-tiktok-vyzva-ohrozuje-zivoty-deti-paracetamol-muze-zabijet

https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zdravi/lekarnici-tiktok-paracetamol-paralen-deti-vyzva_2502041209_ttr

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-deti-se-predhani-v-pojidani-paracetamolu-lekarnici-varuji-pred-silenou-vyzvou-na-tiktoku-40507500

https://www.tiktok.com/safety/cs-cz/online-challenges

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz