Hlavní obsah
Umění a zábava

Brandon Lee: Herec, který se stal obětí natáčení prokletého filmu Vrána

Foto: Fandom/CC-BY-SA 4,0 international

Brandon Lee alias Draven

Draven se na křídlech vrány vrací ze záhrobí, aby pomstil svou a snoubenčinu smrt. V ulicích špinavého a ponurého Detroitu vede válku s násilníky a vrahy. Natáčení filmu Vrána provázela série nehod, která vyvrcholila smrtí představitele hlavní role.

Článek

Temný komiks jako forma terapie

Předlohou filmu „Vrána“ se stal komiks Jamese O'Barra, který se prostřednictvím něj vyrovnával s tragickým úmrtím své snoubenky, ke kterému došlo v roce 1979, když ji na ulici smetl opilý řidič. O'Barr v díle vytvořil jakési své alter ego v podobě ústředního hrdiny Dravena (jméno je slovní hříčkou - když z něj odstraníte počáteční písmeno „D“, vznikne anglické slovo „raven“ - havran), který se díky vráně navrací zpět do světa živých poté, co byl společně se svou snoubenkou zavražděn čtyřmi násilníky, aby pomstil jejich společné utrpení. Dostane od ní do vínku i nadpřirozené schopnosti, které ale fungují pouze v případě, že útočí na zmíněnou čtveřici, když se chce pomstít člověku, který jim velí, přichází o ně a je z něj opět normální „smrtelník“.

O'Barr na svém komiksu pracoval už od 80. let, ale dlouhou dobu nemohl najít nikoho, kdo by jej byl ochoten vydat. Vydavatele odrazovala přílišná ponurost příběhu a explicitní zobrazování násilí. Aby mladý umělec alespoň částečně utekl od hluboké deprese, která ho po smrti snoubenky sužovala, vstoupil do námořní pěchoty, kde vytvářel grafiku do příruček o boji nablízko. „Vrána“ se svého vydání dočkala teprve v roce 1988.

Foto: Luigi Novi/Wikimedia Commons/Creative Commons Attribution 3.0

James O'Barr

Na začátku 90. let si komiksu povšiml filmový producent Jeff Most v jednom obchodě v Los Angeles, který se do netypického ztvárnění příběhu úplně zamiloval a od prvního prolistování sešitu byl neochvějně přesvědčený o tom, že jej převede na filmové plátno. Jenže jeho snahy selhávaly podobně, jako předtím selhával ve svém úsilí sám autor komiksu - všichni před jeho nadšením zabouchávali dveře, protože předlohu shledávali příliš temnou.

Nakonec se ale spolu s kolegou scenáristou Johnem Shirleyem přece jen dočkal a v únoru roku 1993 se v Severní Karolíně začalo s natáčením „Vrány“.

Požár, finanční problémy a úrazy

Natáčení od počátku provázely různé a často nevysvětlitelné nehody a neštěstí. Kamion, naložený až po střechu drahou filmařskou technikou, vzplál silným požárem, aniž by byla objasněna jeho příčina. Poškození nákladných zařízení pro filmování přineslo zvýšené finanční náklady, se kterými se nepočítalo, a tak si natáčecí štáb chvíli nebyl ani jistý, jestli nebudou muset předčasně skončit. Nakonec se v natáčení pokračovalo, ale řada jeho účastníků se při něm zranila, přičemž jeden z kaskadérů přišel po zásahu elektrickým proudem málem o život.

Autor předlohy James O'Barr poznamenal, že ho to příliš nepřekvapilo, jelikož on sám vnímal svůj vlastní životní osud, jehož část přetavil do komiksu „Vrána“, jako prokletý:

Ten příběh se zrodil z utrpení a jako by si to s sebou nesl dál. Jako dítě s černým balónkem v ruce.

Tragická smrt představitele hlavní role

Do hlavní role mstitele bezpráví, vracejícího se ze záhrobí, byl nakonec vybrán Brandon Lee. Syn slavného herce Bruce Leea, který se proslavil zejména díky svým filmovým akčním scénám, při kterých těžil ze svých znalostí bojového umění, a který zemřel v důsledku edému mozku v roce 1973, když bylo jeho synovi pouhých osm let.

Foto: National General Pictures/Wikimedia Commons/Public domain

Bruce Lee

Brandon se vydal v jeho šlépějích a od poloviny 80. let se objevil v několika filmech: „Dědictví vášně, Zúčtování v Malém Tokiu“ nebo „Rychlý jako blesk“. Na svůj velký filmový průlom ale prozatím čekal, a když se mu do rukou dostal scénář k „Vráně“, byl si jistý, že to bude konečně projekt, ve kterém bude moct zazářit a který ho vynese na výsluní.

Což se opravdu stalo, ale bohužel jinak, než očekával.

Foto: Fandom/CC-BY-SA 4,0 international

Brandon Lee v době, kdy natáčel Vránu

Brandon byl na sebe velmi tvrdý a většinu fyzicky náročných scén natáčel sám, šest dní v týdnu se dostal do postele až okolo deváté hodiny ráno, jelikož většina natáčení probíhala v noci, poté posiloval a k tomu držel hladovku, aby měl na kameře co nejvíce vyrýsovanou postavu. Jelikož ztvárňoval roli, ve které byl rockovým hudebníkem, najal si učitele, který mu dával lekce hry na kytaru. Brandonovi noční natáčení narušilo biorytmus, k tomu musel pobíhat bosý po venku v teplotách, které se často pohybovaly pod bodem mrazu, navíc v hodně scénách „pršelo“, takže na už tak dost prochladlé herce kulisáci ještě pouštěli mechanické dešťové kapky.

Herce ale náročný filmový projekt bavil, navíc jej po jeho skončení čekala radostná životní událost - 17. dubna se chystal oženit se svou snoubenkou Elizou Hutton.

31. března se měly natáčet scény, při kterých na Dravena bude střílet drogový dealer. Brandona krátce před tím, než padla první klapka toho dne, upozornila herecká kolegyně Sofia Shinas, která ve snímku ztvárňovala jeho snoubenku Shelly, aby si na sebe pro jistotu vzal neprůstřelnou vestu. Brandon se tomu ale jen zasmál a sarkasticky podotkl, že „on si s tím starosti nedělá protože pokud je jeho čas umřít, je to v pořádku a je s tím smířený“.

Z těch slov mrazí i teď po tolika letech.

Pozdě v noci se natáčela jedna ze závěrečných scén. V té na Brandona namířil herec Michael Massee, jenž hrál drogového dealera Funboye, spoušť revolveru. „Draven“ se od něj v tu chvíli nacházel okolo 15 metrů. Pistole měla střílet „slepými“, jenže Massee nevěděl, že v ní nešťastnou náhodou zůstala zaseklá část atrapy náboje z předcházející scény.

Foto: GabboT/Wikimedia Commons/Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0

Herec Michael Massee, který tragicky postřelil Brandona Leea

Massee vystřelil a Brandon se skácel k zemi. Střela pronikla břichem až k jeho páteři, kde se zasekla a trvalo ještě hodnou chvíli, než si na place uvědomili, že ležící herec nehraje, ale je v bezvědomí. Přivolaná sanitka ho poté okamžitě převezla do nemocnice, kde za ním rychle dorazila jeho snoubenka, ale k vědomí už se ho přivést nepodařilo a ještě toho dne, ve 13:04 hodin, zemřel.

Byl pohřben vedle svého otce v Seattlu.

Jelikož většina filmu už byla natočena, rozhodli se režiséři, že jej dokončí a v těch několika chybějících scénách nahradili zemřelého herce jeho kaskadérským dvojníkem Chadem Stahelskim. „Vrána“ byla uvedena do kin 13. května 1994 a vydělala více než 50 milionů dolarů.

Foto: Anna Hanks/Wikimedia Commons/Creative Commons Attribution 2.0

Chad Stahelski nahradil Brandona Leea v chybějících scénách

V loňském roce vznikl remake slavného filmu, který ale u filmových kritiků propadl.

ZDROJE:

https://www.theguardian.com/film/article/2024/may/13/brandon-lee-the-crow-death

https://www.theguardian.com/film/article/2024/may/30/the-crow-review-brandon-lees-heavy-metal-horror-is-still-a-potent-goth-fantasy

https://web.archive.org/web/20110315034237/http://www.ew.com/ew/article/0,,306206,00.html

https://people.com/bruce-lee-death-what-to-know-7562905

https://web.archive.org/web/20200807174405/https://www.washingtonpost.com/archive/lifestyle/style/1994/05/15/the-shadow-of-the-crow/5852ee0f-6e8c-4a40-9aef-55440dcbed53/

https://www.csfd.cz/film/16745-vrana/prehled/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz