Hlavní obsah
Lidé a společnost

Dějiny defenestrací. Kde se mohli husité inspirovat?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Adolf Liebscher / Wikimedia Commons/ Public domain

Svržení konšelů z Novoměstské radnice 30. července 1419.

5. 6. 18:24

Ve školách se často učí, že vyhazování lidí z oken je originální český vynález z roku 1419. Je to ale další chyba a mýtus, kterému v našich školách podléháme.

Článek

Starověk

Již ve Starém zákoně je Jezabel, krutá královna, která dokonce prosazovala pohanství a tak ji vlastní poddaní zabili. Příčina úmrtí? Defenestrace!

Ve starověku byla defenestrace chápána jako relativně normální forma protestu proti vládcům. Shazovalo se například i ze skály.

Středověk

Středověk s defenestracemi skončil, protože v tom byl viděn lynč a lynč byl považován za barbarský způsob odvety.

Středověk s defenestracemi skončil ale jen zdánlivě, protože církev „defenestrace“ pořádat mohla a to principem božích soudů (ordálů), kdy se během pádů či po nich očekával zásah boží jako důkaz viny či neviny

Některé povídačky tvrdí, že Artur I., bretaňský vévoda, který zemřel roku 1203, byl svržen z okna hradu v Rouen, zatímco byl vězněn. Svržen měl být dokonce svým strýcem, Janem Bezzemkem, slavným anglickým králem.

Husitská doba

Kde se reálně mohli inspirovat husité? Například v Lovani, v Belgii, kde roku 1379 šlechtici po nepokojích zabili jednoho z vůdců řemeslnických cechů, jejichž zástupci si to nenechali líbit, zaútočili na radnici a zabili minimálně patnáct šlechticů.

Ještě blíž, časově i zeměpisně, je polská Vratislav a rok 1418, kde opět nespokojení řemeslníci vyházeli z oken několik radních, tentokrát kvůli nově vyhlášeným daním. Mimochodem, byl to Zikmund Lucemburský, budoucí český král po bitvě u Lipan, který nechal tyto odbojáře popravit o dva roky později.

Zdroj:

PITRO, Martin a Petr VOKÁČ. Průvodce husitskými válkami: 1419-1437 : české země ve stínu kalicha. Ilustroval Ivo MEDEK KOPANINSKÝ. Praha: Euromedia Group, 2019. Universum (Euromedia Group). ISBN 978-80-7617-540-2.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz