Hlavní obsah
Seberozvoj

I muži potřebují svou emancipaci

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: "whoismargot"/ Wikimedia Commons/ Public domain
6. 8. 18:18

Ženská emancipace sice ještě není u konce, ale úspěšně pokračuje. Jsou to muži, kteří ale zůstávají pozadu. A potřebují pomoc.

Článek

Proč muži potřebují pomoc

Ve vyspělých zemích, prakticky v každém měřítku a v každé věkové skupině, ženy nechávají muže za sebou. Zvládání předmětů na středních školách, chození na univerzitu, ale i úspěšnost na univerzitě a s tím spojené výdělky a společenský status, ve všech těchto pohledech jsou ženy úspěšnější.

V roce 1972 byl ve Spojených státech amerických rozdíl 13 %, o tolik víc mužů úspěšně zakončilo univerzitu. Teď je rozdíl 15 %. Ale obráceně, o dost víc žen úspěšně dostuduje univerzitu. Genderová nerovnost je tak větší, než byla před padesáti lety. Tehdy v neprospěch žen, dnes v neprospěch mužů.

Proč je to problém? Muži si dnes vydělávají méně než v 70. letech, pokud se bavíme pouze o vzdělání na úrovni maturity. Výsledkem je zvýšená nezaměstnanost a pokles sociálního statusu. V některých oborech chybí muži, je to pak těžší i pro ostatní chlapce. Nemají vzor, nemají koho následovat. Typickým příkladem je například psychologie, což je dnes prakticky ženský obor, je zde jen pět procent mužů do 30 let. Obecně jde ale o všechny pomáhající profese.

S nezaměstnaností a poklesem důležitosti ve společnosti jde u některých mužů ruku v ruce zvyšující se míra závislostí a „řešení“ situace drogami, alkoholem a v nejhorších případech sebevraždou, na jejíž spáchání je u mužů třikrát větší šance než u žen. Muži častěji ztrácejí kontakt s rodinou a zůstávají izolováni. Jedna studia zkoumala poslední slova mužů před sebevraždou, nejčastěji se objevovala slova bezcenný (worthless), neužitečný (useless), nepotřebný (not needed).

Řešení

Ženský mozek se vyvíjí rychleji a právě ve škole, kde dívky získávají náskok, to hraje větší roli. Dívky jsou víc zodpovědné, což je vhodné pro systém školství, který máme ve většině zemí. Odevzdávání úkolů, poslouchání, soustředit se, pilně se učit, to jsou vše vlastnosti a schopnosti, které povzbuzuje školství a které mají spíš dívky než chlapci, protože jsou dříve vyspělé. Něco podobného nebylo možné odhalit například před padesáti lety, protože univerzity nebyly dostupné pro tolik žen.

Řešení? Richard Reeves, autor knihy o této problematice, navrhuje logické, ale podle mě nereálné řešení, na které není společnost připravena. Chlapci by mohli začít chodit do školy o rok později, aby se vyrovnaly mentální rozdíly. A samozřejmě by pomohlo více mužských učitelů a obecně mužů v pomáhajících profesích.

Závěr

Ženy a jejich postavení v posledních desetiletích rostly, což je výborná zpráva, ale muži jsou zaseknutí ve starých rolích, které buď není možné držet, nebo je muži ani nechtějí. Mužská emancipace v žádném případě nejde proti ženské emancipaci, naopak, ženská emancipace osvobozuje i muže, osvobozuje je od tradičních rolí a stereotypů. Čím úspěšnější bude nadále ženská emancipace, tím vhodnější prostor bude i pro mužskou emancipaci.

Zdroj:

REEVES, Richard, Of Boys and Men: Why the Modern Male Is Struggling, Why It Matters, and What to Do About It. Blackstone Publishing, 2022.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz