Hlavní obsah
Rodina a děti

Sourozenecká rivalita v nefunkčních rodinách

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: TERAPEUTA - duševní rehabilitace; OPEN IA

V nefunkčních rodinách ze sourozenců rostou soupeři o pozornost a přijetí. Nikdo nechce být ztroskotancem, a tak si každý nese do dospělosti jizvy z boje o identitu a své místo na světě.

Článek

V manipulativních, narcistických a nefunkčních rodinách rodiče obvykle přisuzují svým dětem specifické role, což může způsobit, že se děti začnou chovat ke svému rodiči jako rodič (parentifikace).

Jedno dítě přebírá roli dospělého a může být nadměrně upřednostňováno jako „zlaté dítě“, zatímco druhé se stává „obětním beránkem“ či „černou ovcí“. A třetí dítě může být „neviditelným“. Role se vzájemně prolínají, do sebe zapadají a rekrutují dlouhodobé dopady na sourozenecké vztahy.

1. Zlaté dítě je idealizováno a využíváno, tedy zneužíváno, jako prostředek k uspokojení narcistických potřeb rodičů. Obou rodičů i když jeden z rodičů bývá spoluzávislým. Zlaté dítě je upřednostňováno a zvýhodňováno, dostává více pochvaly a pozornosti, učí se žít na oplátku/splátku, což je vzorec podmíněného dávání a získávání, a to i na úkor ostatních sourozenců. Zlaté dítě mívá větší šanci podvědomě přijmout rodičovy manipulativní hodnoty a chování, což jej vede k pocitům nadřazenosti vůči sourozencům. Sourozenci zlaté dítě vnímají jako spojence rodičů a jejich vztahy jsou napjaté a náchylné k emočnímu přesycení.

2. Obětní beránek (černá ovce) je dítětem, které rodič často obviňuje za rodinné problémy anebo vlastní neúspěchy. Na obětního beránka se donáší informace a je jedno zda pravdivé či nikoliv. Proti černé ovci je vedena důmyslná pomlouvačná kampaň. Toto dítě čelí kritice, nedostatku uznání a obvykle nese tíhu negativních emocí rodičů. V některých případech může obětní beránek hrát mezi sourozenci podpůrnou roli ve prospěch zlatého dítěte. Sourozenci jsou proti sobě vedeni v dynamice soutěživosti a napětí. Obětní beránek je odstrašujícím příkladem a tam kde zlaté dítě vyniká, je obětní beránek ponižován a hanoben. Sourozenci jsou stavěni do porovnávání a posuzování proti komukoliv, kdykoliv a kdekoliv (triangulace).

3. Neviditelné dítě je opomíjené všemi a nedostává skoro žádnou pozornost ani pozitivní či negativní. Takové dítě si vybuduje obranné mechanismy v potlačení emocí a uzavírání se do sebe, což mu umožňuje přežít v prostředí, kde jeho potřeby nejsou prioritou.

Pro členy rodiny bývá velmi obtížné rozpoznat nezdravou sourozeneckou a rodinnou dynamiku, neboť vžitý systém manipulativních vzorců se jim jeví jako normální a obvykle je genealogicky mezigenerační.

Ani pro nezaujatého není situace snadno čitelná, protože se může jednat o kombinaci mnoha scénářů, které jsou na pozadí. Jakmile do nefunkčního narcistického vztahu jednou vstoupíte anebo budete vtaženi, buďte si jistí, že od počátku vám bude přidělena role.

Manipulativní rodiče totiž používají taktiku „rozděl a panuj“. Tím je tedy jeden sourozenec manipulován proti druhému. V takovém vztahu cítíte napětí, soutěživost a někdy i vzájemnou nevraživost, která se může projevovat následujícími způsoby:

1) Soutěžení o pozornost

Sourozenci si vytvoří pocit, že láska a přijetí rodiče jsou omezené zdroje, a proto se o ně musí neustále ucházet. Každý se snaží získat si jejich pozornost na úkor druhého. Takové i sebemenší projevy kupčení se zájmem a nekonzistentnost v upoutávání pozornosti podporuje rivalitu a ničí sourozenecké pouto.

2) Vzájemné obviňování a kritika

Jakmile začne jedno dítě obviňovat druhé, reaguje tím na manipulativní situace vytvořené svými rodiči. Obvykle jeden sourozenec kritizuje druhého v jeho nepřítomnosti anebo prostřednictvím jiné třetí osoby. Tento proces vede k sourozenecké nedůvěře a k potřebě přenášet odpovědnost za negativní zkušenosti. „Žalovat se nemá, ale … ,“ bývá ze sourozenecké a rodičovské dynamiky přeneseno do pomluv a klevetění. Ale to už se dostáváme k Sokratově moudré zkoušce tří.

3) Přijetí manipulativních vzorců chování

Zlaté dítě, černá ovce, neviditelné dítě z nefunkční rodiny je naučeno na narcistické anebo jinak nezdravé způsoby chování. Je to jediný způsob jeho adaptace a přežití. A zároveň se dostává smyčky svého „normálna“. Takové dítě se může projevovat snahou ovládat ostatní anebo manipulovat se vztahy podle vzoru svého rodiče v rytmu všeho, co jej naučil a učí.

A následky v dospělosti?

Sourozenci z narcistního prostředí mívají problém navazovat a udržet si zdravé vztahy anebo trpí nízkou sebedůvěrou. Bývají emočně nestabilní a nepředvídatelní.

V dospělosti mohou mít problémy překonat pocity závisti nebo zklamání, které vznikly v dětství. Často se můžeme setkat s hluboce vrytou žárlivostí. Tato rivalita může kolísat v intervalech, ale po několika konfliktech se sourozenci uchylují k přerušení kontaktu.

Někteří sourozenci si mohou uvědomit nezdravou a ničivou rodinnou dynamiku až po opuštění domova. Jeden může hledat cestu k uzdravení a k osobnímu rozvoji, zatímco druhý se může držet starých dobrých a osvědčených vzorců. Takové projevy chování vedou k přirozené stagnaci zdravého vztahu.

A v neposlední řadě, je nutné zdůraznit, že v rodině, kde si je jeden druhému sokem a konkurentem není možné si důvěřovat a poskytovat si zdravou a nezaujatou emocionální (pod)oporu. Důraz na konkurenční výhody či nevýhody vedou k odcizení a izolaci napříč rodinou včetně příbuzenstva.

Závěrem

Rodina s narcistickými, manipulativními rodiči vytváří prostředí plné stresu, soutěživosti, nevraživosti a konfliktů, které mají dalekosáhlé důsledky na sourozenecké vztahy. Překonání těchto důsledků bývá velmi náročné, bolestivé a obvykle nemodifikovatelné ani s terapeutickou či jinou pomocí. Protože pocity hlubokých zrad, zklamání a emocionálních jizev neotupí ani čas. V lepším případě se sourozenci dostanou k plytkému modelu patového konsenzu či kompromisu.

Pakliže vás zajímá toto téma, navštivte můj autorský medailonek, kde najdete odkaz pro své další informace a rady.

Ave poustevníci!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz