Hlavní obsah
Psychologie

Souvislosti manipulace v nefunkčním vztahu

Foto: Pixabay.com

Nově nabyté informace budete porovnávat se svým příběhem. Jedná se o proces zrání a dozrávání.

Článek

Vždy v souvislosti s hloubkou vlastního aktuálního nastavení dojdete k další nové odpovědi. Podstatou je nenakládat si pocity viny a výčitek, co by bylo, kdyby.

Přeji vám, abyste našli dostatek odvahy k neodkládání a nepřijímání jakékoliv sebedestrukce v zájmu obětování se pro blaho druhého. To, co se mělo stát, se stalo. Čímž neříkám, zapomeňte na svou minulost. Naopak se pokuste ji pochopit a nechat ji volně plynout. Vytěsňování minulosti a uzavírání se do sebe povede k tomu, že budete svou nepochopenou minulost stále opakovat.

Je vhodné se pokusit o dořešení a vyléčení všech našich emočních zranění. Většinou to bývá úzkost, za kterou skrýváme oddalování odpovědnosti a neustálé navracení se do bludných kruhů. A následně to bývá věčný strach z toho, že budeme jednat společensky nepřijatelným nebo nepříjemným způsobem. Přirozeností lidského bytí je se stále učit a poznávat, vstávat a padat. Zkoušíme to znovu a znovu, vedeni mnoha vlivy našeho mikro bytí, ale i makro dění.

Vycházím z předpokladu, že skutečně diagnostikovaných osob s narcistickou poruchou osobnosti je přibližně 0,1 % populace. Přičemž se jedná o minimální přiznané procento, protože málokterý člověk s narcistickým projevem chování si svůj handicap připustí. Takový člověk o zahájení léčby pro své přesvědčení ani neuvažuje, natož aby jí podstoupil. Toho, kdo se narcisticky projevuje, můžeme označit za člověka, který trpí narcistickým syndromem. Z těchto popsaných důvodů se domnívám, že se může jednat až o 20 % populace, která trpí primárním narcistickým syndromem v komorbiditě s řadou dalších symptomů duševních onemocnění.

Nad touto úvahou často přemýšlím. Předpokládejme, že se v populaci vyskytuje 20procentní zastoupení narcistického syndromu, který evolučně prosperuje. Globálně se zvyšuje počet obyvatel, kteří se přizpůsobují stávajícímu systému. Čímž by se mohl v dohledné době poměr manipulativního narcistického syndromu dostat až k 80 % z celkového počtu aktivní populace. Prakticky se děje to, že s narcistickým syndromem ve spoluzávislosti žijeme všichni. Proto přichází čas si uvědomit, že emoční inteligence, která zahrnuje mimo jiné také empatii, bude prožívat intenzivní reformu. Otázkou zůstává, co bude dál? Již dnes je Freudovo pojetí osobnosti „mít charakter“ skutečnou vzácností.

Obecně platnou definicí dnešní doby je manipulace na každém rohu. Vždycky byla a bude. S čím se však v žádném případě nelze smířit, je, když manipulace ve vztazích bolí a ubližuje. Když ničí a likviduje. Když generacemi se předává a zdokonaluje. Zůstává nám však naděje, že jednoho dne bude odhalena a vyléčena! Anebo se mýlím?

Hledání smysluplnosti snižuje důvěryhodnost a zesiluje zmatek. Vyvstane mnoho otázek začínajících na „proč“. Chaos bolestivých zkušeností překrývá slast krátkodobých blažeností do tempa jako na houpačce a je na čase se stabilizovat. Měli byste si dopřát dostatek prostoru k poznání sami sebe a své životní role. Bolestným se jeví poznání, že naše nekonečné omlouvání je jen marnou snahou, která se obrací proti nám. Čímž je odkrývána krutá realita neznalosti sebe samých. Nic už nebude takové, jako dřív.

Zcela jistě znáte význam slov „red flag“, „loveboombing“, „hoower“, „gaslighting“ (červená vlajka, bombové útoky z lásky, hučení, plynové osvětlení) a jiné. Zažili jste i to, jak probíhá namotávání nového zdroje anebo chůze po špičkách (po jehlách). Věřte mi, že tyto zkušenosti vás budou doprovázet jako blikající varovné kontrolky, a očekávejte, že do budoucna k nim budete vysoce vnímaví. Je pravděpodobné, že zvýšíte své nároky a budete vyžadovat od svého nového partnera zcela odlišné hodnoty než dříve.

Jádro manipulace a šikany je ve zneužívání. Zkuste vyslovit „byla jsem manipulována“? A jak vám bude znít „byla jsem šikanována“? Jako kdyby slovo manipulována nevyznívalo s dostatečnou dávkou soucitu a pozornosti. Být šikanována je více, anebo méně ubližující stav v porovnání s manipulací? Je šikana větším týráním než manipulace anebo naopak? Jaký je v tom rozdíl?

Měli bychom myslet na to, že hranice mezi škádlením a šikanováním je velmi tenká. V šikaně existuje nepoměr sil, kdy se oběť neumí anebo nemůže z různých příčin bránit. Šikana může naplňovat skutkovou podstatu trestných činů, například omezování osobní svobody, vydírání, vzbuzení důvodné obavy, loupež, ublížení na zdraví, poškozování cizí věci, znásilnění či pohlavní zneužívání. Šikana jde často ruku v ruce s manipulací. Manipulace je přesvědčovací technika, kdy se člověk snaží druhého dostat do pozice, která mu vyhovuje. Manipulace většinou znamená, že někoho nutíte dělat něco proti jeho vůli. Tedy nejdříve je manipulace a následuje šikana. A ani sebelepší správný účel v důsledku pozitivní manipulace není přínosem, pokud jde proti vůli druhého. Je nutné být maximálně pozorní a odpovědní, zlu musíme bránit, ať se jmenuje tak, nebo onak. Rozhodující je poznat závažnost problému a najít jak odvahu, tak moudrost a dostatek informací k jeho řešení.

Čas je neúprosný a každému přijde den, kdy se bude muset poprat se svým celoživotním dílem. Každý z nás bude konfrontován s pravdivou čistotou toho, co si vybral. Dlouhodobá přítomnost vnitřního napětí a disharmonie organismus poškozuje. Negativní emoce trvající delší dobu mohou vést k vyčerpání energetických zásob a k oslabení odolnosti těla vůči chorobám.

Manipulativní a zneužívající toxický vztah vždycky doprovází traumatická vazba přeživšího na patologickém ex-partnerovi. Jde o velmi nezdravé pouto, které bývá ve většině případů velkou překážkou. Přeživší se chová nezdravě loajálně a submisivně k patologickému partnerovi, a to i po ukončení vztahu. Po rozchodu existuje extrémní citová závislost na bývalém toxickém ex-partnerovi. Průvodními příznaky je emoční abstinence. Za citovou abstinencí stojí mimo jiných také biochemická nerovnováha. Přeživší vstupuje do budoucích vztahů s nezdravými vzorci, které jsou důsledkem traumatických zkušeností. Předsudky je potřeba uzdravit a vyléčit. Pokud se tak nestane, bolestivé zkušenosti se budou s největší pravděpodobností opakovat jako ve smyčce.

Psychoneuroimunologové izolovali mnoho chemických látek, které produkuje lidský mozek pod vlivem emocí.

Už i malý hormonální výkyv může během krátkého času natropit vážné následky. Hladina hormonů nezůstává neměnná během celého života. Stejně tak, jako dochází k obměnám nervových buněk, dochází k vývoji a ke změnám, které hladinu narušují zcela přirozeně. Nejčastěji je nerovnováha způsobená problémy se štítnou žlázou, dlouhodobým stresem, přejídáním se nebo hladověním a mnoho jiných včetně stárnutí.

Nerovnováha z nás může udělat nesnesitelné společníky nebo příliš motivované osoby. Obojí škodí nejen nám, ale i lidem v našem okolí, kteří s námi nedovedou vydržet. Pokud se vám do 3 měsíců nepovede zlepšit nebo odstranit negativní projevy hormonální nerovnováhy, určitě vyhledejte odbornou pomoc a lékařské vyšetření.

To, zda trpíte hormonální nerovnováhou, dokáže přesně zjistit pouze lékař (gynekolog, sexuolog, endokrinolog). Domácí testy pro měření hladiny hormonů bývají nepřesné. Lékař určí konkrétní chybějící hormony, a následně bude zkoumat příčiny jejich nedostatku. Pokud zjistí, že za nerovnováhou stojí nemoc, bude se snažit tuto konkrétní nemoc léčit (i ve spolupráci s jinými obory lékařství).

Neintegrovaný psychologický obsah může podněcovat ke kompulzivnímu chování a závislostem. V obraně proti přetížení jsou připraveny psychologické obranné mechanismy, kterými jsou frustrace, stud a strach. Bývá narušena činnosti vyšších mentálních funkcí, kdy se prohlubují krátkodobé výkyvy. To vede svou intenzitou ke skutečnému duševnímu onemocnění. A pokud strádá duše, chřadne tělo.

* * * * * * * * * *

Vyzkoušejte dopaminový detox.

Dopaminový detox zahrnuje přestávku od aktivit, které poskytují okamžité uspokojení a vysokou úroveň uvolňování dopaminu, jako jsou sociální média, videohry, nezdravé jídlo a další návykové chování. Liší se v závislosti na individuálních preferencích a cílech. Níže je několik kroků, které můžete podniknout k implementaci dopaminové detoxikace:

  • Identifikujte své spouštěče: Uvědomte si aktivity nebo návyky, které vám dávají okamžitý příval dopaminu a přispívají k nadměrné stimulaci nebo závislosti. To může zahrnovat sociální média, hry, nadměrné rychlé občerstvení nebo jiné návyky.
  • Naplánujte si detox: Rozhodněte se o délce a intenzitě detoxu. Někteří lidé se rozhodnou pro celodenní detox, zatímco jiní si zvolí delší období. Určete aktivity, kterým se během této doby vyhnete.
  • Minimalizujte digitální rozptýlení: Odpojte se od sociálních médií, vypněte oznámení a omezte čas strávený u obrazovky. Zvažte použití aplikací nebo rozšíření prohlížeče, které pomáhají blokovat rušivé webové stránky nebo nastavovat časové limity pro konkrétní aktivity.
  • Zapojte se do fyzických aktivit: Zaměřte se na cvičení, která podporují pohodu, jako je chůze, běh, jóga nebo meditace. Fyzické aktivity mohou pomoci zvýšit endorfiny, které jsou přirozenými zlepšovači nálady.
  • Vyhledávejte smysluplné a offline interakce: Trávit čas s přáteli, rodinou nebo se zapojit do osobních konverzací. Budujte spojení a vztahy, které se nespoléhají pouze na digitální komunikaci.
  • Prozkoumejte nové koníčky nebo zájmy: Najděte aktivity, které vás vyzývají a zapojují pozitivním způsobem, jako je čtení, malování, hraní na hudební nástroj nebo učení se něčemu novému.
  • Procvičujte všímavost a sebereflexi: Udělejte si čas na přemýšlení o svých návycích, emocích a cílech. Procvičujte všímavost nebo meditaci, abyste kultivovali sebeuvědomění a snížili stres.
  • Udržujte zdravý životní styl: Zaměřte se na správnou výživu, pravidelné spánkové vzorce a hydrataci. Péče o vaše fyzické zdraví může přispět k celkové pohodě.

Nezapomeňte, že dopaminový detox je osobní volbou a je důležité najít rovnováhu, která pro vás funguje. Postupně znovu zavádějte aktivity po detoxikaci, abyste zajistili udržitelné návyky a zdravější vztah s aktivitami vyvolávajícími dopamin. Pokud máte konkrétní obavy nebo dotazy, je vždy dobré poradit se se svým lékařem.

Pakliže vás zajímá toto téma, navštivte můj autorský medailonek, kde najdete odkaz pro své další informace a rady.

Ave poustevníci!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz