Článek
Volyňského rodáka pojí s režisérem Zdeňkem Troškou dlouholeté přátelství trvající už od dětství. I tak se ale našly chvíle, kdy svého přítele a tvůrce nezapomenutelných českých komedií herec zklamal. Herec a spisovatel si ani tak na spolupráci s Troškou, kterého se dotklo jeho přijetí role u režiséra Jakubiska, nikdy neztěžoval. Naopak si spolupráci s tvůrcem komedií Slunce, seno, kde si zahrál ve dvou dílech dvě různé postavy a Kameňák, kde se také objevil v roli trochu potrhlého ukřičeného majora, dodnes nemůže vynachválit. Režisér, který už ho v současnosti neobsazuje, je podle něj na rozdíl od jiných filmových tvůrců skutečně hodný.
Nejdříve svatý Antonín, poté odborný architekt
V humorném letním snímku Zdeňka Trošky z prostředí jihočeských Hoštic se Gottwald objevil hned ve dvou zcela odlišných rolích. Nejprve účinkoval v milostné scéně, kdy Evík s živočichářem Béďou chtějí koukat na film pro dospělé. Po chvíli, co videokazetu vloží do přehrávače, ale zjistí, že něco nehraje. Nakonec jim dojde, že se na vyměněné kazetě koukají namísto na erotický film na modlitbu svatého Antonína v italštině. Celý text se přitom kvůli úspoře financí musel herec naučit sám. Originální italské nahrávky o životě světců byly tehdy pro použití nadměrně drahé.
Podruhé se už Antonín objevil ve zcela jiné roli, představil se divákům jako architekt, který se přijede podívat na stav polozbořeného mlýna k rekonstrukci. Když ovšem zjišťuje, jak nízký má na opravu obec rozpočet, s jízlivou poznámkou nakonec ze scény ke zklamání členů obecního výboru odchází. Místním tak nezbývá nic jiného než si mlýn u řeky do příjezdu Italů opravit po svém. Po skončení natáčení trilogie bylo mezi hercem a režisérem Troškou ještě vše v pořádku, ostatně proto ho později obsadil i do svého Kameňáku. Vše pokazila až příležitost, kterou Vladimír nedokázal odmítnout.
Role u konkurence
Hercovy pracovní vztahy a vyhlídky na další spolupráci s Troškou se pokazily ve chvíli, kdy přijal roli v Jakubiskově filmu Báthory. Jak sám herec přiznal, šlo o nevýznamnou menší roli kastelána Sárváru, ovšem stejně kvůli ní musel mít jazykovou poradkyni. Role o pouhé jedné větě byla totiž v angličtině. Na tom všem by nebylo nic špatného, kdyby už v té stejné době neměl Zdeněk Troška zakoupená autorská práva na natáčení snímku se stejným námětem podle knižní předlohy Joža Nižnánského, taktéž o krvelačné hraběnce Báthory. Troškovu Čachtickou paní šlo už v daném čase ale jenom těžko realizovat, protože se jednalo o takřka stejný námět i příběh. „Tak ty, ty už si u mě nezahraješ,“ řekl prý tehdy zklamaný Troška Gottwaldovi, s čímž se svěřil pro idnes.cz. Své odmítnutí zásadový Troška dodržel a jeho dobrý přítel si od té doby už neškrtnul v žádném z jeho dalších filmů.
V současnosti píše blog a pracuje jako novinář
Všestranně talentovaný umělec se kromě divadla věnuje také psaní. I když byste ho od dob jeho rolí ve Slunce, seno už možná ani nepoznali, zůstaly mu totiž snad už pouze jeho charakteristické husté vousy, rozhodně nezahálí a umění se věnuje z mnoha hledisek a v různých podobách. V současnosti se vousatý architekt ze Slunce, seno živí i jako novinář a publicista. Píše názorový blog, kde se se čtenáři dělí o různé názory na aktuální dění. Kromě prózy, je také dramatik a básník, píše divadelní hry a poezii, jejíž rubriku jeden čas také redigoval v novinách.
Zdroje: cs.wikipedia.org, fdb.cz, idnes.cz, lidovky.cz, csfd.cz, zivotopis.osobnosti.cz