Článek
Nezapomenutelný byl například v Chalupářích, ale i v dětském filmu Ať žijí duchové. Jiří Sovák pocházel z rodiny profesionálního řidiče a hostinského Vladislava Schmitzera a jeho manželky Anny, která mimo jiné pracovala jako kuchařka. Málokdo proto ví, že než se Jiří Sovák dostal k herectví, ubíral se zcela jiným směrem.
Pracovní začátky neměl vůbec snadné
Na přání rodičů měl nakročeno k řemeslu a práci v gastronomii. Vyučil se číšníkem a chvíli jako číšník pracoval. Úspěšným a celonárodně známým často obsazovaným umělcem se stal Jiří Sovák postupně. Vědělo se o něm, že vystřídal několik manuálně náročných prací, jeden čas dřel dokonce v kamenolomu a že na jevišti začínal s ochotnickým souborem. To se nepozdávalo jeho otci, a tak mladý, tehdy devatenáctiletý Jiří Sovák odešel z domova, aby si mohl jít za svým vysněným povoláním.
Jméno si změnil kvůli Němcům
Jiří Sovák si rodné příjmení Schmitzer nezměnil ani tak na protest svému otci, jak by se možná někdo mohl mylně domnívat, jako kvůli tomu, že se mu nelíbilo, že je německé. V době Sovákova studia okupovali Prahu a celé Československo němečtí občané, mezi nimiž šlo o běžné příjmení. Jiří, který v tu dobu studoval na pražské konzervatoři, prý jednou ve vtipu mezi svými spolužáky prohodil, že by si nechal raději říkat například Sova nebo tak nějak. Z toho vzniklo příjmení Sovák, které herci sedlo natolik, že si ho už ponechal. Od té doby už mu nikdo jinak neřekl a hercův pseudonym všichni považovali za jeho skutečné jméno.
Časté spory se synem
Hvězda komediálních filmů Marečku, podejte mi pero nebo Což takhle dát si špenát to v soukromí neměla zdaleka tak ideální jako na plátně. Alespoň co se týče vztahů. Ten nejproblematičtější byl paradoxně jeho vztah se synem Jiřím Schmitzerem, který byl kvůli mnoha věcem napjatý. Vše údajně začalo rozvodem s první manželkou matkou Jiřího Blankou. Zatímco otci Jiřímu Sovákovi se s ní na střídavé péči o syna nepodařilo domluvit, syn Jiří, který je také hercem a s otcem hrál v několika snímcích, údajně Sovákovi zazlíval fakt, že od jeho matky odešel k jiné ženě, když byl ještě malý. Trochu se jim podařilo sblížit až během natáčení komedie Marečku, podejte mi pero, kde i ve filmu ztvárnili otce se synem. Rok předtím ztvárnili zase dědu a vnuka v seriálu Chalupáři. Jenže ani jejich usmíření netrvalo moc dlouho.
Vztah otce se synem se opět zhoršil, když začal mít Jiří Schmitzer v dospělosti problémy s alkoholem. Jednou to dokonce zašlo tak daleko, že v opilosti řídil a zavinil dopravní nehodu, kterou nepřežil chodec a mladší herec za to nesl trestní odpovědnost. To Jiří Sovák svému synovi už nedokázal odpustit. Ten mu zase vyčítal, že ho nepodpořil v okamžiku, kdy ho nejvíce potřeboval. Otec a syn spolu až do konce Sovákova života nepromluvili. Představitel pohádkového Dařbujána se Schmitzera zřekl, ten mu nepřišel ani na pohřeb.
Manželství mu klaplo až napotřetí
Svou celoživotní lásku nenašel Jiří Sovák rozhodně napoprvé. Štěstí našel až s třetí manželkou Annou, kterou si vzal v roce 1960. I přesto, že je manželka Anna Sováková Schmitzerová, která je nositelkou hercova civilního příjmení o osmnáct let mladší, vztah jim vydržel až do Jiřího smrti. Anna údajně herce, který se nebránil mnoha flámům a žil tak trochu neřízeným životem konečně dokázala zkrotit. I před odpor její matky jim manželství vydrželo 40 let.
Třetí tchyně údajně herce nedokázala vystát kvůli tomu, že byl proslulý svým nevyzpytatelným chováním. Anna na ní ovšem nedala a po dvou letech známosti se rozhodla, že si Sováka, který se jí vytrvale dvořil, vezme. Nebylo tajemstvím, že i během spokojeného manželství dokázal s návštěvou zvonící u dveří odejít v pantoflích a vrátit se za týden obutý v nových botách a v novém kabátě, jak popisovala ve své knize o manželství se slavným umělcem. Manžela přežila o devatenáct let, zemřela v roce 2020.
Na tehdejší poměry bral solidní obnosy
Sovák, který měl jisté trvalé angažmá v několika divadlech, bral na tehdejší poměry solidní plat. Vdova Anna později vyprávěla, na jaké obnosy si obvykle její manžel přišel za své pracovní natáčecí dny. „Sovák měl v té době za den 800 korun. Předtím měl 600, to šlo podle toho, jak byl populární, a kdo jak tajemně rozhodl. Větší už měli jen ‚národní umělci‘. Ti měli 1300 za filmovací den. Suma, kterou si pamatuji přesně, je honorář za film Cirkus v cirkuse, tam je na plátně pořád, tam dostal přes 19 000. Ale ještě musel něco vracet na daních,“ prozradila tehdy deníku Blesk.
Chalupáře neměl jisté
Nejen, že při výběru obsazování legendárního seriálu Chalupáři nebyl Jiří Sovák sám první volbou režiséra Františka, protože ji původně měl dostat v tu dobu už těžce nemocný Jaroslav Marvan, ale i on sám měl ke svým kolegům výhrady. Jakožto komediální herec si dovedl představit, že ztvární roli mrzouta a bručouna bez problémů takzvaně „po Marvanovsku“. Fakt, že jeho spolubydlícího bude hrát Josef Kemr, ho však zaskočil. Podle ženy Anny k němu sice neměl vyloženě výhrady, ale jak se svěřil režisér František Filip v rozhovoru pro Blesk, překvapilo ho, že právě Josef Kemr jako známý herec převážně dramatických rolí přijal roli v komediálním seriálu.