Článek
Nenajdete tu letiště ani davy turistů
Ostrov Ithaka, kterému se někdy přezdívá Odysseův ostrov, si zachovává svůj typický tradiční řecký život i vzhled především díky tomu, že je stále ještě uchráněn od masivního přívalu turistů. Je to dáno i tím, že se sem nedá dostat letecky. Na pátém největším Jónském ostrově totiž nenajdete letiště. Navíc horská příroda plná vápencových kopců a skal slibující vydatnou pěší turistiku nebo vyžadující půjčení dopravního prostředku není vhodná úplně pro každého. O to více ale stojí za návštěvu pro všechny fanoušky turismu, dobrodružství a rozmanité přírody. Pro dopravu na ostrov, který je Homérem spojován s bájným Odysseem, jenž zde měl vládnout a mít také sídlo, musíte využít cestu lodí z některého z nedalekých větších ostrovů, například z blízké známější Kefalonie.
Namísto rozlehlých rezortů malebné penziony a kvalitní gastronomie
Díky častým srážkám v zimním období stále zelený a bohatě zalesněný ostrov Ithaka ocení všichni milovníci dobrého jídla, pití, ale především také pověstného řeckého klidu a pohody. Nejenom, že na něm najdete jak malebné rybářské, tak horské vesničky, ale především zde panuje tradiční řecká atmosféra. Místy můžete mít pocit, jako by tu snad čas plynul výrazně pomaleji.
Kromě rybolovu se zde daří především olivovníkům a vinné révě. Zemědělství je tak kromě turistického ruchu hlavním způsobem obživy místních obyvatel. Podél pobřeží nenaleznete žádné rozlehlé luxusní rezorty, ale pouze malebné rodinné penziony s tradiční řeckou kuchyní. Chutná gastronomie a také pocit, jako by se v těchto místech zastavil čas, to všechno jsou faktory, které vám dodají pocit, že jste v případě touhy po pravé řecké dovolené, nešlápli vedle.
Čisté moře, volné pláže a přátelští místní
A výčet výhod této destinace pokračuje. Díky tomu, že ostrov není přelidněný turisty, ale ani místními, kterých na ostrově žije všeho všudy kolem pěti tisíc, zde můžete prožít fantastickou dovolenou plnou nových zážitků a poznávání. Zdejší rozmanitá příroda, pláže, kde se nemusíte o místo přetahovat s nespočtem turistů – mimochodem mnohdy oceněné prestižním světovým oceněním modrou vlajkou - a průhledně čistá voda kolem skalnatých pobřeží už jsou jenom jedním dalším velkým bonusem.
Místní spokojení Řekové jsou velice přátelští, pohostinní a ochotní pomoci. Když zohledníte fakt, že při výpravě na ostrov nejspíš nebudete jedním z tisíce návštěvníků, bude pro vás mnohem snazší dát se s někým z místních do zajímavého rozhovoru.
Hlavním městem tohoto ostrůvku, který se rozléhá na pouhých 30 km o celkové velikosti 92 km2, je město Vathi (v překladu hluboký), které má kolem 2000 obyvatel. Přesto se v něm nachází veškerá potřebná občanská vybavenost a také mnoho zajímavostí, ale především vás oslní okolní panoramata. Roztomilá náměstíčka s drobnými obchůdky a kavárnami, ze kterých je možné pozorovat západ slunce, jsou pouhou třešničkou na dortu. Okolo města se totiž nachází nádherný záliv jménem Molos nebo také stejnojmenně Vathi a vysoké kopce. Zmíněný hluboký záliv rozděluje Ithaku na severní a jižní část, které jsou propojené pouze úzkým kouskem pevniny.
Zajímavé pestře barevné domky lemují místní pobřeží. Pokud se někdy vydáte do tohoto města, rozhodně navštivte některou z vyhlídek, ze které budete moci obdivovat rozmanitost a krásy okolního prostředí. Zahlédnout z nich můžete i malý ostrůvek jménem Lazaretto. Ten je centrem místního významného přístavu, který je důležitým centrem dění pro celý ostrov Ithaka. Kromě něj se na ostrově najdou ještě další tři přístavy - Kioni a Frikes v severovýchodní části a Piso Aetos na západě.
Místo archeologických pokladů
Jak se píše v Homérových eposech, na Ithace žil v 9. století král Odysseus, který mimo jiné zajišťoval jeho z politického hlediska samostatné fungování. Díky tomu je na ostrově mnoho archeologických nalezišť. Ve městě Vathi najdete i menší archeologické muzeum. Mezi jeho expozicemi jsou vzácné vykopávky, které byly nalezeny například v přístavu Piso Aetos, v jeskyni Loizou (obyvatelé do ní chodili uctívat bohy) nebo v zátoce Polis. Většinou pocházejí z mykénského období doby bronzové, tedy z let 1600–1000 př. n. l. Kromě toho lze v hlavním městě najít mnoho dalších odkazů na Homéra a bohatou řeckou historii. Například je zde knihovna s vzácnými knižními díly Homérovy tvorby, naleznete tam i několik připomínek v podobě památníků na Odyssea a Penelopé, Homéra nebo na boha moří a vod Poseidona.
Výstavu místních archeologických vykopávek najdete i v druhém největším ostrovním městě Stavros. Je položené vysoko severně mezi kopci. Mezi vystavovanými kousky je například i vzácná terakotová maska, která měla patřit samotnému Odysseovi, protože je na ní napsáno jeho jméno. Nápis je dodnes čitelný.
Zdroje: cs.wikipedia.org, mapy.cz, online-recko.cz