Hlavní obsah
Psychologie

Archetyp šibala: jak nám humor pomáhá v každodenním životě

Foto: Se svolením Miluše Mečířové Novotné

Archetyp šibala se propisuje do mnoha kultur po celém světě. Co měl za úkol a můžeme ho využít i v dnešním světě?

Článek

Postava šibala, šprýmaře, šaška se objevuje v kulturách po celém světě a svými šprýmy, lehkou „zlomyslností“, popichováním a obracením věcí naruby nás nutí vystoupit ze zajetých kolejí, povzbuzuje naši vitální energii, boří naše nabubřelé Ego. Každý dobrý král měl proto svého šaška, aby neusnul na vavřínech a nenechal se opít svou mocí, šašek mu vždycky připomínal, že věci mohou být i jinak, než jak je vidí král.

Archetypy jsou podle jungiánského psychologa Jamese Hillmana „nejhlubší vzorce psychického fungování, kořeny duše ovládající hlediska, která zaujímáme sami k sobě a ke světu.“

Jedním ze šibalů je tichomořský polobůh Maui. Jestli jste viděli animák Odvážná Vaiana (rozhodně doporučuju, spousta symbolických a archetypálních prvků), tak Maui byl ten na první pohled zlomyslník, který ale Vaianu vytrhl z jejího váhání a zajetých kolejí a pomohl jí k růstu a cestě k cíli.

V kultuře severoamerických Indiánů šprýmaře zastupuje Kojot. Je povolán, když se věci zaseknou, je potřeba úplně jiný pohled, je potřeba rozbít staré struktury. V tradici poradních kruhů (council), kdy se komunita o něčem radí a sdílí příběhy se využívá tzv. kojotí kruh. Mluvící předmět (něco, co drží mluvčí v ruce a posílá se po kruhu) se začne posílat opačným směrem, než je obvyklé a síla Kojota - Rozbíječe se začne projevovat. Já sama v současnosti kruhy vedu a při posledním kruhu navrhla jedna účastnice, že bychom mohli posílat mluvící předmět obráceně. Měla jsem na paměti kojotí kruh, ale nebrala jsem to nějak vážně a souhlasila jsem… no, a byl to jeden z nejvýživnějších kruhů, co jsem vedla.

V mých oblíbených symbolických kartách Mystické šamanské orákulum, na kterých se podílel Alberto Villoldo, je krásně vystiženo, co nám Kojot přináší:

„Kojot je symbolem posvátného šprýmaře, toho, který zajistí, aby věci nešly tak, jak jsme si naplánovali. Tím, že nás vede oklikou, dává nám dar růstu a pochopení. Kojot nám přináší energii božského klamu, aby nás osvobodil z pout toho, co nám už neslouží. Někdy se to jeví tak, že získáš vše, co chceš, ale ukáže se, že Kojot ti přináší opak toho, v co jsi doufal. Lekce, které ti Kojot nabízí, se mohou zpočátku jevit jako matoucí, ale jsou to ty nejposvátnější zkoušky, které vždy podporují tvé nejvyšší dobro.“

Mě symbol šaška, šprýmaře podporuje v tom, abych si ze sebe mohla udělat srandu, abych se nehroutila, když věci nejdou tak, „jak mají“, a učí, že klacky pod nohama jsou součástí cesty.

Zdroje:

James Hillman: Nová vize psychologie

Alberto Villoldo, Colette Baron - Reid, Marcela Lobos: Mystické šamanské orákulum

C. G. Jung, Karl Kerényi, Panul Radin: Trickster - Mýtus o šibalovi

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz