Hlavní obsah
Knihy a literatura

Austenové Emma v podání Veroniky Khek Kubařové je dokonalé dílo

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Terka od kafe, knihy a koláčku

Obálka audioknihy Emma

6. 9. 13:29

Vydavatelství OneHotBook vydalo v audioverzi slavný román Jane Austenové Emma s hlasem Veroniky Khek Kubařové. S využitím nového překladu Kateřiny Hilské vzniklo dokonalé dílo.

Článek

Emma Woodhousová vládne sociální scéně v malém britském městečku Highbury. Všichni jí celý její život ujišťují o její výjimečnosti, takže z ní vyroste poněkud panovačná mladá slečna, která si myslí, že zná všechno nejlíp. Nicméně nové přírůstky do společnosti a události, které díky nim nastanou, ji vyvedou z omylu.

Díla Jane Austen patří bezpochyby mezi světovou literární klasiku. A Emma je mezi knihami neprávem poněkud upozaďovaná. Jedná se o nejkomplexnejší román Jane Austen a samotná Emma je její nejpropracovanější hrdinkou, která v průběhu románu prochází uvěřitelnou proměnou. I maloměšťácká společnost Anglie počátku 18. století je vykreslena do nejmenších podrobností, včetně popisu jednotlivých sociálních vrstev.

Emma obsahuje skvělé charaktery popsané do nejmenších detailů, má správný počet antagonistů, hrdinové nejsou jen bílí, ale mají řadu vad. Včetně Emmy, která patří k nejmíň oblíbených knižním hrdinkám Jane Austen, přestože si to vůbec nezaslouží. Je to žena z masa a kostí, na jejíchž chybách se podepsala hlavně výchova. Ovšem po peripetiích přijde k rozumu a čtenář se s ní díky celkovému vývoji postavy může dobře ztotožnit.

Děj románu plyne tak, jak plynul život britské smetánky - pěkně pomalu. V díle nedochází k žádných velkým bombastickým odhalením, záměnám, zločinům a i ta romantika je pozvolná a jen v náznacích.

Vydavatelství OneHotBook využilo pro četbu předlohu z nakladatelství Slovart, které opatřilo v uplynulých letech dílo Jane Austenové novým překladem z pera Kateřiny Hilské, takže vyjadřování postav není archaické, ale je uzpůsobeno modernímu čtenáři. Nový překlad knihám Jane Austen jednoznačně prospěl.

Hlas Veroniky Khek Kubařové ironické Emmě velmi sluší. Posluchače vtáhne do děje, jednotlivé promluvy a postavy zvládne pomocí svého hlasu a jeho změny odlišit, takže není problém se v ději orientovat. Snad se v jejím podání dočkáme také dalších Austenovských knih. Dokončených je jich šest.

Na celé audioknize mě vlastně mrzí jen jedna věc, a to, že nevlastním CD přehrávač, protože i ta fyzická podoba audioknihy je dokonalá a vydavatelství si na ní dalo opravdu záležet. Bude ozdobou každé sbírky audioknih.

Za mě jednoznačně 5*z 5*.

POSLECHNĚTE SI TO, POKUD: posloucháte audioknihy, tohle je skvost.

NEPOSLOUCHEJTE TO, POKUD: takový důvod neexistuje, poslechněte si to.

AUSTEN, Jane. Emma. Přeložil Kateřina HILSKÁ.  [Praha]: Slovart, 2020. ISBN 978-80-7529-976-5. Audioverze: Vydavatelství OneHotBook, 2023, čte Veronika Khek Kubařová.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz