Hlavní obsah
Politika

Arabové koupili Trumpa i bezpečnost USA

Foto: Generováno AI, Grok 3

Oznámení o investicích bohatých arabských zemí do ekonomiky USA nese pachuť korupce a musí být vnímané v kontextu historických událostí. Arabové chtěli investovat již v minulých letech, z bezpečnostních důvodů ale nemohli. Nyní mohou vše.

Článek

Donald Trump se vydal do zemí Perského zálivu a oznámil mohutné investice do ekonomiky Spojených států včetně rekordní objednávky letadel od amerického Boeingu a saúdského nákupu zbraní za 143 miliard dolarů. Nákup letadel Boeing je přitom přirozeným krokem z jednoduchého důvodu - konkurenční Airbus dodává více než dvojnásobek produkce Boeingu a dodávky pro arabské státy nemůže uspokojit kvůli již vyprodané kapacitě na následující roky.

Při analýze skutečného rozsahu obchodu je třeba číst mezi řádky - Donald Trump v uplynulém týdnu ustoupil Číně, celní válka je doposud neúspěšná a „obchodní dohoda“ s Velkou Británií není ve skutečnosti obchodní dohodou, ale opět pouhým ústupkem, kdy oznámený přístup na britský trh s potravinami není relevantní, protože Britové neustoupili ze svých požadavků na kvalitu potravin a tak pouze získali celní výjimku v oblasti exportů oceli, automobilů a hliníku. Na úskalí dohody s Brity upozorňovali i ekonomičtí experti a poukazovali, že USA nedosáhly ničeho nového.

Prezident se tak snažil napravit svou image obchodníka a přijít s bombastickým oznámením, jak má ve zvyku. Tentokrát ale ustoupil více než jakýkoli předchozí americký prezident. Obchody s Araby totiž obsahují produkty, které v minulých letech Američané tvrdošíjně odmítali prodat a to nejen za Joea Bidena, ale i během Trumpova prvního mandátu.

Prodejem obranného materiálu porušil Donald Trump i své vlastní sliby a poskytl Číně ideální podmínky pro průmyslovou špionáž i průzkum schopností nejnovějších amerických zbraní. Pojďme se nyní podívat na minulé zamítnuté obchody, odůvodnění zamítnutí těchto obchodů se státy Perského zálivu a obsah dojednané dohody mezi Araby a Donaldem Trumpem.

Arabové kupují to, co dříve Američané odmítali prodat

V nejnovější dohodě jsou obsažené níže uvedené systémy,

  • Řízené střely: Saúdové nakoupili přes 3 000 řízených střel typu THAAD a systémy Patriot PAC-3. Donald Trump přitom v roce 2020 stáhl dva systémy Patriot a americké stíhačky kvůli obavám z čínské špionáže. V roce 2021 prezident Biden dále omezil export zbraní do Saúdské Arábie, opět z bezpečnostních důvodů. Zamítnutý saúdský nákup tehdy obsahoval právě systémy Patriot a řízené střely THAAD.
  • Drony MQ Reaper: Obchodní dohoda obsahuje nákup nejmodernějších amerických dronů MQ Reaper a dalších typů v hodnotě miliard dolarů. V roce 2020 ale republikánští senátoři saúdský nákup dronů zablokovali, opět z bezpečnostních důvodů - Saúdové vlastní četné čínské zbraňové systémy a jejich operátoři tak získají povědomí o schopnostech západních zbraní. Donald Trump i před dřívější odpor vlastních straníků nejmodernější americké drony Saúdům prodal.
  • Spolupráce v AI i obraně: Donald Trump oznámil saúdské investice do četných firem včetně těch, které se zabývají umělou inteligencí pro vojenské účely. V minulých letech ale Joe Biden i Donald Trump bránili arabským státům vstupovat do strategických odvětví, zejména obranného průmysl a to v několika případech.

Arabové tak neoznámili přelomový nákup - o technologie měli zájem roky a právě Američané byli ti, kteří jim v nákupu bránili kvůli vazbám na Rusko i Čínu. Nyní oba státy získají perfektní povědomí o amerických zbraních a jejich chování, čímž dále vychýlí rovnováhu mezi čínským obranným protekcionismem - Američané o kvalitě čínských zbraní a jejich slabinách nevědí téměř nic, Číňané naopak díky arabským státům získají přístup k nejnovějšímu vybavení USA.

Nákupy v dříve blokovali zejména republikáni, dnes je ale vše zapomenuto a Donald Trump vítězoslavně porušil vše, proti čemu dříve vystupoval.

Donald Trump prodal i sám sebe - arabové pomohou smazat ztráty jeho firem

Zajímavostí je, že prezident USA vyjednal i ,,neúměrně“ výhodné dohody i sám pro své firmy. Je známým faktem, že prezidentovo realitní impérium stagnuje a v letech 2020 až 2023 vygenerovalo ztrátu. Za uplynulý rok bylo v zisku zejména díky vydání Trumpovy kryptoměny, což bylo experty kritizováno kvůli nejasnému účelu digitální mince a zcela otevřené manipulaci její ceny. Trumpova mediální firma spravující platformu Truth Social prodělelala v uplynulém roce 400 milionů dolarů.

Je tak obdivuhodné, jak arabští developeři financovaní královskou rodinou ochotně investují do prodělávajícího podniku, který shodou okolností vlastní právě prezident USA. Developerská skupina Dar Global s vazbami na královské rodiny arabských států uzavřela s Trumpovou firmou četné kontrakty. V prosinci 2024 vstoupila firma Dar Global s Trumpovým podnikem do ,,partnerství“ za účelem vybudování Trump Tower v Dubaji a Rijádu. Oba projekty staví přímo Dar Global a Donald Trump získává peníze za pouhé poskytnutí ,,své značky“, což vyvolává kontroverze o skutečném účelu partnerství a možném úplatku pro prezidenta USA.

Dalším možným úplatkem pro Trumpovu rodinu je investice do firmy World Liberty Financial ve výši dvou miliard dolarů poskytnutá královskou rodinou z Abú Dhábí. Firma je odpovědná za Trumpovu kryptoměnu a další oblasti jejího působení nejsou známé - Trump vlastní ve firmě podíl ve výši 60 %. Shodou okolností právě Spojené arabské emiráty usilují o přístup k nejmodernějším stíhačkám F-35 i přes předchozí odpor amerického senátu a dřívější zamítnutí, opět z bezpečnostních důvodů.

Arabové si koupili bezpečnost USA i Donalda Trumpa

Ohlášené investice jsou tak složené zejména z nákupů produktů a vstupů do firem, do kterých dříve zákonodárci odmítali státy Perského zálivu pustit. Osobní prospěch Donalda Trumpa z nevídaně výhodných investic Arabů do jeho společností pak dokresluje důvody, proč prezident USA zřejmě v tak zásadní otázce jakou je bezpečnost Spojených států ustoupil. Za velmi krátké období od nástupu do funkce získává prezident USA soukromě od bohatých arabských států miliardy dolarů, což je v historii USA zcela bezprecedentní. Dar v podobě Boeingu 747 od katarské královské rodiny je už jen vyvrcholením naprosto zřejmého podbízení Trumpova ega.

Prezident USA v Perském zálivu prodal nejen bezpečnost USA a četných partnerů využívajících americké zbraně, ale především prodal sám sebe. Transparentně, otevřeně a za potlesku davů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz