Hlavní obsah
Názory a úvahy

Mír je pouhou iluzí: Putin připravuje Rusko na další velkou válku

Foto: Wikimedia commons, volné dílo

Navyšování výroby munice, tanků i rozšiřování zbrojařských podniků. To jsou hlavní kroky ruské vlády v uplynulých letech a Putin nyní vydává přes 30 % svého rozpočtu na zbrojení. Pokud si někdo myslí, že chce ve válčení přestat, šeredně se plete.

Článek

Experti jsou vystrašení, generál Řehka mluví o mobilizaci a Pobaltí se připravuje na velmi reálnou možnost války. Češi a množství dalších národů často obavy nechápou a izolují konflikt s Ruskem pouze na Ukrajinu - proč by Putin chodil dál?

Místopředseda SPD Radim Fiala dokonce pronesl památnou větu: ,,Díval jsem se do ruské doktríny a tam nikde není napsané, že napadnou Západ.“ Opravdu stojí za to si jeho výrok na CNN Prima poslechnout, pronáší jej totiž zcela vážně.

K pochopení záměrů Ruska vedeného Vladimirem Putinem poslouží několik čísel, která snad i nezúčastněným osvětlí, proč Evropa nyní bezprecedentně zbrojí a proč není možné Vladimiru Putinovi věřit jakákoli slova o míru. Transformoval totiž ruskou ekonomiku do válečného režimu a zpět jí vrátit nemůže. Podniky vyrábí miliony kusů munice, desítky tanků i řízených střel měsíčně a nábory do armády neustávají, ba naopak.

Když jako Putin po zpackané třídenní operaci na Ukrajině hledáte cestu ven a transformujete kvůli svému selhání celou ruskou ekonomiku na válečnou výrobu, jde o krok, který nelze vzít zpět. Mír by znamenal zastavení výrobních linek, nezaměstnanost, kriminalitu mezi válečnými veterány a pokles HDP - Putinova ekonomika nyní stojí a padá na válce a válečné výrobě.

Rusko se v uplynulých letech transformovalo na obří zbrojovku, která produkuje smrtící nástroje nonstop a zbrojovka potřebuje odbyt. Vyrobené tanky musí shořet na bojišti, aby mohli vyrábět nové a řízené střely i klouzavé pumy musí dopadat na civilisty i vojáky, aby mohly fabriky vyrábět a vyrábět. Mír není v zájmu ani současných Rusů, kteří ve zbrojovkách pracují a už vůbec ne v zájmu Vladimira Putina.

Ukrajina je jediným nárazníkem, který zbrojní průmysl Ruska alespoň částečné vyčerpává. I tak ale Rusové vyrábí přebytky, které budou muset někde využít a do Číny, Indie nebo na Kavkaz se Putinovi rozhodně nechce - tam už spojence nebo tiché společníky má.

Tanky a rakety Putin nevyrábí do skladů, musí je využít

V únoru roku 2024 Vladimir Putin oznámil, že vojenský průmysl vytvořil 520 000 nových pracovních míst. Pro porovnání - v Evropě pracuje v obranném průmyslu celkem dle dat z roku 2023 zhruba 581 000 lidí. A teď to slíbené číslo, které by mělo občanům EU vysvětlit, že Vladimir Putin opravdu nemá v úmyslu žít v míru.

Celkem 6 000 podniků vojensko-průmyslového komplexu v Rusku zaměstnává přes 4 000 000 (4 miliony) lidí a Putin zavedl nepřetržité směny společně s navýšením výdajů pro tyto podniky, které platí nejlépe v Rusku. Čtyři miliony pracovníků dnes a denně, i teď - čtete-li tento článek - pracují na výrobě zbraní pro Putinovu armádu. My se hádáme ve sněmovně o to, zda schůze k výdajům na obranu bude či nebude a v jakém formátu.

Druhé číslo je neméně děsivé. Rusko produkuje měsíčně až 50 raket Iskander, stejný počet střel typů Kalibr a Kh-101. 150 řízených balistických střel měsíčně. Myslíte, že míří do skladů pro budoucí mírové jednotky vedené OSN? Těžko.

Foto: Wikimedia commons, volné dílo

Rusko produkuje přes 600 řízených střel Iskander ročně. Společně s ostatními typy raket produkce dosahuje každoročně přes 2 000 kusů a stále se navyšuje. Chová se takto člověk, který chce mír?

Třetí výrobní údaj jen doplňuje výše uvedené dva - produkce hlavního výrobce tanků Uralvagonzavod se více než ztrojnásobila a nyní dodává 1 500 tanků ročně doplněných o 3 500 bojových vozidel pěchoty rozličných typů. Podnik navýšil počet zaměstnanců z necelých 20 000 před válkou na dnešních 54 000. Ti nemají jiný úkol než vyrábět neustále nové tanky a rozšiřovat výrobu.

Foto: Wikimedia commons, volné dílo

Takto vypadá hala výrobce tanků Uralvagonzavod. Každý měsíc dodává přes 120 tanků - čtyři nové denně. Výroba se stále rozšiřuje - pro mírové účely?

Pokud ani neustále navyšovaná výroba řízených střel a tanků nepřesvědčí Evropany o Putinových úmyslech, také dělostřeleckou munici Rusové vyrábí v neustále vyšších počtech. Již nyní převyšuje evropskou výrobu třikrát a 25 % navýšení rozpočtu směřujícího do posílení výroby rozhodně nesvědčí o mírových úmyslech. Mezitím ruská armáda snížila počet užívané munice na polovinu. Na co tedy připravuje přebytky? Na mírovou spolupráci a rozvoj světového blahobytu rozhodně ne.

Do armády míří 30 % ruského rozpočtu - Putin nemůže a nechce přestat

Jak se Rusko vyhnulo sankcím? Vladimir Putin přijal Faustovskou dohodu a přebudoval celou ekonomiku země na válečnou výrobu. Podobně jako Hitlerův ekonomický zázrak byl postaven na přípravě války, Putinův je postaven na připravě další Velké války a vedení té na Ukrajině. Každý tank rozstřílený na bojišti je novou zakázkou živící ruské HDP. Každá vystřelená raketa Iskander je zdrojem obživy pro několik Rusů doma. Pokud by se tento koloběh přerušil, výrobní linky by neměly co vyrábět a Rusové následně přišli o svou velmi dobře placenou práci. To není v ničím zájmu.

Institut Carnegie ve své analýze popisuje skutečnost, kdy až 40 % ruského veřejného rozpočtu je vynaloženo na válku a válečnou výrobu. Výdaje v roce 2025 překročí důchody, sociální dávky, zdravotnictví a všechny ostatní služby, které by stát měl občanům poskytovat. Pokud bychom si chtěli představit tuto bezprecedentní částku, rozpočet na důchody v ČR je přibližně jeden bilion korun (1 000 miliard) a takový poměr prostředků v porovnání s ostatními sektory státního rozpočtu Putin vynakládá v Rusku na přípravu války a vedení té na Ukrajině.

Putina vyčerpává Ukrajina - co bude dál?

V současnosti zatím celkem spolehlivě ruské zbraně hoří na ukrajinském bojišti, rakety dopadají na ukrajinská města a dělostřelecké granáty zabíjí obránce na frontě. Můžeme si za současných podmínek představit mír - ten může vypadat následovně:

Vladimir Putin za asistence USA ochromí ukrajinskou armádu a omezí počty jejího vojenského vybavení. Zároveň anektuje nárazníkové zóny a získá rok času, kdy jeho zbrojovky dále pojedou non-stop a vyrobí dalších 1 500 a více řízených střel, 2 000 tanků a 4 000 bojových vozidel, 5 milionů dělostřeleckých granátů a do armády diktátor nabere dle současných čísel až 400 000 nových vojáků. Nejedná o můj názor, ochromení armády Ukrajiny a anexi teritorií si přeje sám Putin.

Aby se ruská ekonomika nezastavila a podniky pracovaly dál, musí Putin někam svá vojska poslat. Znovu na Ukrajinu? Pravděpodobně, ta ale bude oslabená a další zničující útok nejspíš nepřežije.

Kam poté? Pobaltí? Tamních 7 milionů obyvatel bude čelit ruské armádě? Jak dlouho? Hitler postupoval obdobně - nejprve zbavil Československo jeho obrany roky budované v Sudetech aby posléze bez většího odporu zabral území a navýšil skrze tuzemské průmyslové podniky vlastní válečnou výrobu - musel ale neustále pokračovat, válku je třeba živit. Ukrajinu i Evropu může postihnout stejný osud.

Jak dlouho se udrží Slovensko, Rumunsko, Bulharsko? Státy rozhodně nemají důkladně vystavěné obranné linie na svých hranicích po vzoru Ukrajiny - logistika spojenců pro tento scénář není připravená a čelili bychom připravené a boji prověřené ruské armádě s obrovským průmyslovým komplexem v zádech.

Putinovi nejde o mír, nikdy mu o mír nešlo a současná ruská ekonomika si mír ani nemůže dovolit. Na Ukrajině se nyní rozhoduje o osudu Evropy a o tom, zda je možné ruskou armádu zastavit a vybudovat proti ní efektivní nárazníkovou zónu. Bude trvat zhruba rok, než by Putin po uzavření míru musel pod nátlakem vlastní ekonomiky rozpoutat další konflikt a čísla výše to dokládají.

O ruské přípravě další Velké války ale nemluvím jen já. Stejně situaci vidí německé tajné služby, pobaltské státy, polští generálové bezpečnostní experti. Je čas, aby nejen Češi, ale i další Evropané přestali naivně věřit Putinovu míru - ten neexistuje a existovat nikdy ani nemohl. Putin totiž na konflikt připravuje i Rusy samotné. V roce 2023 nechal v Petrohradě vyvěsit na počest slávy Ruské federace tři vlajky ve výšce 173 metrů - vlajku Petra Velikého, vlajku Sovětského svazu a vedle vlajek těchto imperialistických režimů umístil vlajku Ruské federace. Evropané a zvlášť Češi se zkušenostmi ruské okupace by rozhodně měli zpozornět.

Foto: Wikimedia commons, volné dílo

Po boku vlajky Ruské federace vlají v Petrohradě symboly Sovětského svazu a trikolora Petra Velikého - připomínky velikého impéria, dobývání a ruských velmocenských choutek

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz