Článek
Americký sen v českém devadesátkovém stylu. Tak lze popsat vzestup Martina Peciny, bývalého kontroverzního politika a šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v nejkontroverznější době této instituce chránící lokální spotřebitele a trh. Stačilo osm let mimo politiku a Martin Pecina je vlastníkem průmyslového impéria s tržbami ve výši až pět miliard korun ročně. Jak si celoživotní státní úředník a politik vydělal na miliardové podniky? Založil je a podnikal? Ne, zajistil si úvěr u svého přítele z Brna a skrze nákup podílu za marginální cenu v roce 2016 ovládl již existující firmy a díky kontraktům pro stát a impérium Andreje Babiše vydělával stovky milionů.
Dnes jde Martin Pecina zachránit zkrachovalé hutě Liberty Ostrava a nabízí státu přes 2,5 miliardy korun výměnou za kontrolní podíl. Uspěje? Pravděpodobně ano. Důlěžitější ale je, jak se bývalý sociální demokrat dostal ke svým miliardám, protože příběh popírá byznysovou logiku i zvyklosti v podnikání. Vzestup Martina Peciny lemují politicko-byznysové kontakty, s jejichž pomocí exminist vždy věděl ,,kudy zajíc běží“ a dokázal bez vlastních prostředků nabýt ohromné majetky.
Nejprve je třeba připomenout Pecinovo politické angažmá a jeho minulost v čele Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ve funkcích se totiž setkal i se svými budoucími mecenáši.
Fáze první: Martin Pecina utváří politická i byznysová spojenectví
Politicky promiskuitní Martin Pecina byl za svého života členem ODS, České strany sociálně demokratické, Zemanovců a také jej angažovalo hnutí SPD jako garanta bezpečnostní a migrační politiky. Po nástupu Paroubkovy vlády v roce 2005 získal pozici šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a dohlížel nad formováním trhu v České republice po ukončení privatizace největších podniků typu OKD, ČEPRO, Transgas a ČKD. Z této doby je pozoruhodný zejména vztah s Andrejem Babišem, který potřeboval Pecinovo potvrzení na fúzi s holdingem První žatecká, druhým největším zemědělským a potravinářským holdingem v zemi. Babiš a Pecina se v průběhu řízení u ÚOHS scházeli v autoservisu na pražském Chodově a takto se setkali několikrát, čímž vyvolali kontroverze o nezávislosti řízení. Pecina jednoduše podotkl, že se setkávají na transparentním a otevřeném místě a důkazem je právě to, že oba muže novináři natočili. Tento styl komunikace je pro Martina Pecinu typický.
Roční mandát poslance Pecina získal mezi lety 2010 a 2011, pro příběh jsou ale důležitější jeho angažmá v úřednických vládách Jana Fischera a Jiřího Rusnoka. V obou nevolených kabinetech zastává Pecina roli ministra vnitra a bez mandátu od občanů pokaždé realizuje systémové změny, ruší zakázky a odvolává špičky policie.
V úřednické vládě Jana Fischera bez důvěry Poslanecké sněmovny propustil Martin Pecina přes 2 000 policistů, zrušil kontrakty na pronájmy lázeňských zařízení a mimo jiné kritizuje Ivana Langera za nedostatečně tvrdý postup proti extremistům - Pecina se ale v roce 2023 zároveň stává garantem migrační a bezpečnostní politiky SPD.
Zajímavější je Pecinovo druhé angažmá, kdy v nikým nevolené vládě jmenované Milošem Zemanem ministr odvolává přímo policejního prezidenta. Více než měsíc měla Česká republika dva policejní prezidenty, aby po nástupu Milana Chovance, který Pecinu nahradil, funkce opustili oba. Po tomto fiasku, kdy politika ČSSD kritizovali i jeho vlastní straníci, Pecina politiku opouští.
Do konce roku 2014 Martin Pecina nepodniká a k tomuto datu není v obchodním rejstříku evidován jediný majetkový podíl v existujících společnostech. Začíná druhá fáze Pecinovy kariéry a exministr přeskakuje běžný cyklus podnikatelského budování a rovnou kupuje miliardový podnik za půjčené peníze. Pomáhají mu k tomu známi z dob aktivní politiky mimo jiné napojení i na hnutí ANO a Jaroslava Faltýnka.
Pavel Hubáček. Muž, který umí potěšit politiky a Pecinův obchod snů
Klíčovou osobou podnikatelské kariéry Martina Peciny je Pavel Hubáček. Miliardář a vlastník banky Creditas totiž financuje klíčovou akvizici Pecinovy podnikatelské kariéry. K tomu ale později, nejprve je třeba přiblížit aktivity samotného Hubáčka a jeho politické propojení.
Hubáček je dobře propojen na špičky hnutí ANO i regionální politiky v Olomouckém a Jihomoravském kraji. Majitel společnosti Unicapital, podílník v 1. Třebíčské družstevní záložně a developer Pavel Hubáček těžil dle investigativních novinářů ze svého napojení na špičky krajské politiky v Olomouci a Brně. Jedním z těchto politiků byl také vlivný člen ČSSD a později místopředseda ANO, Jaroslav Faltýnek. Druhému muži Andreje Babiše platil Hubáček luxusní byt napsaný na jeho zaměstnance a nosil mu tašky s hotovostí do kanceláře, což novináři popsali a zdokumentovali, oba muži ale tuto skutečnost popřeli a tak nemohlo dojít k vyšetřování. Pavel Hubáček také financuje podnikání Jiřího Faltýnka, syna místopředsedy hnutí ANO a za pozoruhodných okolností mu půjčuje na rozvoj podnikání. Výši půjčky mají všichni aktéři zapojení do podnikání Faltýnka mladšího problém doložit a ukazuje se, že Faltýnek mladší disponoval miliony, jejichž původ neuměl doložit.
Hubáček později expanduje, zakládá banku Creditas a skrze ní financuje jednu z nejkontroverznějších transakcí v období Babišovy vlády. Píše se rok 2014 a České dráhy prodávají 28 % podíl dceřinné společnosti ČD-Telematika, která spravuje optická vlákna a poskytuje telekomunikační služby. Podíl nabízí státu za 198 milionů korun a stát nemá zájem. Akcie skončí u firmy Dial-Telecom za výše uvedenou cenu. Roku 2016 odkupuje od firmy Dial-Telecom podíl právě Pavel Hubáček za částku 400 až 600 milionů korun, jak v době informovala média. Následně od Hubáčka kupuje menšinový podíl za částku o zhruba 250 milionů korun vyšší společnost PPF jen aby následně PPF opět prodala podíl za zhruba 850 milionů korun státu, konkrétně znovu Českým drahám.
Transakce je detailně zmíněná i v legendárním Faltýnkově diáři, kde je schematicky popsán prodej přesně tak, jak nakonec proběhl. Hubáček vydělává 200 až 400 milionů a stát za několik let kupuje zpět podíl o 600 milionů dráž. Jak do příběhu zapadá Martin Pecina?
Pavel Hubáček totiž nesponzoruje jen Jaroslava Faltýnka, spojuje se také s exministrem vnitra a financuje další, podobně podivuhodný nákup, kdy Pecina získává kontrolní podíl nad miliardovým impériem doslova ,,za pár šupů“.
V roce 2016 uzavírá Martin Pecina miliardovou transakci. Kupuje čtvrtinový podíl v průmyslovém holdingu VAE Systems skrze firmu PCTT limit s.r.o. podle svých slov za nižší desítky milionů korun. Společně s Martinem Pecinou ale kontrolní podíl nakupuje i kyperská firma Vopan Sol, která nevykazuje žádnou činnost a transakci financuje opět Pavel Hubáček skrze banku Creditas.

Kyperská firma Vopan Sol s.r.o. má na konci roku 2015 na účtech 150 milionů korun, negeneruje žádné tržby a kupuje s Martinem Pecinou podíl ve VAE systems za finanční podpory Pavla Hubáčka.
Exministr vnitra společně s kyperskou firmou financovanou Hubáčkem získávají kontrolní podíl nad průmyslovými firmami s tržbami ve výši 4 miliard korun a ziskem 150 milionů korun ročně. Firma z Kypru nevykazuje v roce 2015 žádnou činnost a na účtech jí leží připravených 150 milionů korun. Od roku 2016 nezveřejnila firma účetní závěrky, čímž porušuje zákon.
Vopan Sol je ale pouhou zástěrkou. V roce 2017 již celý podíl 75 % vlastní sám Pecina skrze firmu PTT Industry, později PCTT limit s.r.o. a kyperský prostředník se 150 miliony korun z vlastnické struktury zmizel ve prospěch Peciny. V následujícíh letech dochází také k expanzi spolupráce VCL Group a.s. (dříve se firma jmenovala VAE Systems) a státního podniku ČEPRO. Pecinův podnik získává stamilionové kontrakty a stává se vedle Agrofertu jedním z hlavních partnerů ČEPRA. Každoročně firmám exministra vnitra zadá státní podnik kontrakty ve výši přes 500 milionů korun.

Kyperský společník po roce mizí a Martin Pecina přebírá kontrolní podíl 75 % ve skupině firem pod VAE Systems.
Je to poměrně složitý a pro laika nepochopitelný proces, dovolím si tak celou transakci ,,lidsky“ vysvětlit. Martin Pecina kupuje 25 % podíl v miliardovém impériu za peníze půjčené od Pavla Hubáčka. Společně s Pecinou kupuje 50 % podíl také kyperská firma Vopan Sol, opět za peníze Pavla Hubáčka. Pavel Hubáček následně financuje také firmu VAE Systems/VCL Group četnými úvěry, zástavní právo na podíly společníků drží dodnes.
Zde příchází to nepochopitelné - Pavel Hubáček mohl firmu koupit sám, nemusel ,,udělat“ z Martina Peciny miliardáře. Proč byl Hubáček vůči exministrovi vnitra a exšéfovi ÚOHS tak štědrý? Z reportáží médií víme, že štědrost Hubáčka nemá v případě významných a vlivných politiků ani jejich rodin omezení, ale u Peciny jde o zcela neuvěřitelný obchod, jehož výsledkem je dnes nákup zkrachovalých hutí Liberty a Pecina se díky mecenášství vlivného olomouckého finančníka stává zřejmě i miliardářem.
Sám Martin Pecina komentoval nabytí majetku v roce 2016 následovně,
„Majitelé dnes shánějí investora, kterých je několik. Jednoho z nich zastupuji já a měl bych také miniaturní podíl ve firmě,“
Z miniaturního podílu se ale během jednoho kalendářního roku stal podíl majoritní a podle posledních výročních zpráv se firmám z holdingu daří a dosahují každoročně stamilionových zisků.
Díky financování banky Creditas na všech stranách byznysové transakce tak Martin Pecina získal potřebné prostředky k ovládnutí miliardového podniku a dnes znovu za pomoci financování Hubáčkovy skupiny kupuje další. Potvrzuje se tak teze, že podnikání není často jen o byznysovém umu a znalostech, ale také o těch správných kontaktech, zvlášť v klientelistických politicko-byznysových kruzích.
Pavel Hubáček už jednou katapultoval svými penězi Martina Pecinu mezi kapitány českého průmyslu. Dnes se oba protagonisté spojili znovu a financování koupě hutí Liberty Ostrava zajistí samozřejmě opět Pavel Hubáček a jeho banka Creditas.