Článek
O nové brance se nikdo nestaral, najít si stan na hlavu, lůžko, spacák, to vše bylo na nováčcích. Tak to prostě v izraelské armádě chodí, popisuje Shorf ve své audioknize Sloužil jsem v Gaze.
Každopádně to chtělo odvahu najít v sobě v osmdesátkách židovství, začít se zajímat, a tedy vlastně tak trochu odlišovat od svých vrstevníků, prostě začínat být jiný, pro leckoho divný. Přesto se touto cestou David Shorf vydal. A když mu pak přišel povolávací rozkaz z izraelské armády, šel do ní.
Zajímavý exkurz do duší Izraelců
Audiokniha Sloužil jsem v Gaze sice není aktuální ve smyslu, že by Čech popisoval své vojančení v tak konfliktní oblasti v dnešní době, kdy sledujeme s napětím dění v Gaze, byť už třeba méně než před pár měsíci, ale přesto je zajímavým exkurzem do složky armády, do níž se jen tak nikdo nedostane, a sondou do izraelského vnímání neizraelců, nežidů a dalších.
Díky Shorfovi tak můžeme aspoň částečně pochopit něco, co za normálních okolností bez vlastní zkušenosti pochopit není snadné.
Anotace
Neuvěřitelné zážitky ze služby v Izraelských obranných silách
O situaci v pásmu Gazy vám (často nevyžádaně) dovedou vyprávět zástupy lidí. Může ale někdo z nich říct, že tam byl? David Shorf ano. Kouč, marketér, hudebník a bývalý novinář strávil v řadách proslulé izraelské armády tři roky. A přestože si tam někdy připadal jako Švejk v Jiříkově vidění, jeho historky jsou autentickým svědectvím o jednom z nejvýbušnějších regionů světa.
Kdo je David Shorf
Sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v Raketě Bořka Slezáčka, má vlastní reklamní agenturu a je vztahový kouč. Co si z toho všeho vybrat? Sám o sobě říká, že nejsilnějším zážitkem, který zatím nic nepřebilo, byla právě doba strávená v IDF (Israeli Defence Forces). Právě tam si totiž vyzkoušel, jak to má sám se sebou. „Nikdy nemůžete předem vědět, jak se zachováte v extrémních situacích. Říkáte si třeba, že když by se někdo topil pod ledem, že byste byl srab a bál se mu pomoct. Pak ta situace přijde a vy tam skočíte. Anebo neskočíte. Nikdy nevíte předem, kdo jste,“ říká Shorf. Jelikož se vždy zajímal o vztahy, ať již v dynamice skupiny anebo mezi páry, není nakonec takové překvapení, že práce, která ho nyní naplňuje se týká právě koučování. Na rozdíl od reklamy v ní totiž vidí smysl. Je ženatý s terapeutkou Kristýnou a má dvě děti z předchozího manželství.
Skvělý výběr interpretů
Navíc je audiokniha naprosto skvěle namluvena. Už jen zmínka interpretů, respektive jejich jmen - Jakub Saic, Filip Jančík, Zbyšek Horák - hovoří za vše. A když k tomu přidáte výborně zvukové zpracování včetně hudebních podkresů, lze audioknize vytknout snad jen málo. Poněkud zdlouhavější, byť nikoli nezajímavý, mi přišel „přilepený“ rozhovor s Petrosem Michopulosem z podcastu Kecy a politika v závěru.
Přesto lze říci, že je velmi dobře, že tu podobný typ knih/audioknih vzniká, že jsou svým obsahem skutečně, autentické a že díky nim můžeme poznat styl života a zvyky z míst, kam se jinak „běžný smrtelník“ nedostane.
Audioknihu Sloužil jsem v Gaze vydalo Voxi, její poslech včetně rozhovoru z Kecy a politika posluchačům „zabere“ něco přes sedm a půl hodiny čistého času.
Audioknihu mi k recenzi poskytla Audioteka, za což děkuji.