Hlavní obsah
Knihy a literatura

Havel vždy vzbuzoval emoce. Nejinak tomu bude i v budoucnu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Foto: Tom Králíček

Václav Havel pohledem Michaela Žantovského: už tím je řečeno vše, co tato havlovská biografie přináší.

Disident, vězeň, dramatik, prezident… Jsou podle něj pojmenovány ulice, pražské letiště… Václav Havel je osobností, která už navždy zůstane součástí české, československé i světové historie.

Článek

Není se čemu divit, že Václav Havel se stal poměrně vyhledávanou osobností i pro spisovatele, historiky a autory, kteří se věnují právě žánru biografie. Ať už tradiční či „opentlené“ nějakou tou zvláštností.

Jednou z knih o Václavu Havlovi a jeho životě je například monografie Michaela Žantovského s jednoduchým, jasným a výstižným názvem Havel. Před pár týdny vydalo nakladatelství Argo nové a rozšířené vydání. Spojení Václava Havla a Michaela Žantovského je známé - byli přátelé a blízcí spolupracovníci. Zažili toho spolu mnoho.

Čtení jako román

Knihu Havel jsem hltal de facto jako nějaký román. Tak dobře se mi četla, podává poměrně ucelený obrázek o našem bývalém prezidentovi. A samozřejmě nejen o něm, ale také o době, ve které žil, tvořil, provokoval, bojoval, prezidentoval, marodil, byl v kurzu, či byl naopak úplně dole.

Dozvěděl jsem se díky této knize nejen o našem exprezidentovi opravdu hodně. A třeba i to, v čem jsem se dříve poněkud mýlil. Žantovský mě donutil svou knihou nejen k přemýšlení, ale rovněž i k aktivnímu a detailnímu vyhledávání některých rozhodnutí a úseků našich dějin.

Ať už jde například o to, jak Havel bojoval proti rozdělení Československa. Jak Vlado Mečiar a Václav Klaus bojovali s vlastním egem a s tím, že ani jeden nechtěl hrát „druhé housle“, což k rozdělení Československa tehdy nepochybně přispělo velkou měrou.

Výborné audioknižní zpracování

Celkem logicky na sebe nenechala dlouho čekat ani audioknižní verze Žantovského biografie bývalého českého prezidenta, kterou vydal v roce 2017 Supraphon. A určitě za poslech stojí. Velice solidně si ji jako interpreti vzali na starosti Jan Vondráček a Zuzana Stivínová. A „popasovali“ se s ní s opravdovou noblesou a grácií. Se svou „trochou do mlýna“ přišel i autor její knižní předlohy Michael Žantovský, který načetl úvodní tři kapitoly.

Foto: Tom Králíček

Audiokniha Havel obsahuje biografii podrobně postihující nesmírně zajímavé osudy Václava Havla, velké osobnosti naší země, od jeho dětství až do smrti.

Audioknihu čte Jan Vondráček tak, že posluchač s napětím vnímá všechny zjevené skutečnosti a netrpělivě očekává pokračování, motta k jednotlivým kapitolám zaníceně přednáší Zuzana Stivínová, a tři úvodní kapitoly přečetl autor sám. Vysvětluje zde své důvody, které jej k napsání knihy přivedly. Považoval to za svůj úkol. Říká: „…choval jsem obrovský obdiv k jeho myšlenkám, jeho neochvějné laskavosti, jeho opravdovosti a jeho odvaze…“ Zároveň nemůže zapřít svou původní profesi psychologa, což znamená „…dokázat pozorovat jiné lidské bytosti (včetně těch, které jsou vám nejblíž), jak zápasí, vítězí, prohrávají, trpí a umírají, a dělat si při tom po celou dobu nezúčastněné poznámky…“

Solidní jsou i hudební předěly a zvukový doprovod mezi jednotlivými kapitolami. Je pravdou, že někdy je zbytečně vzhledem k obsahu knihy zdlouhavý, přesto je za mě velmi vhodně vybrán.

A vůbec nevadí, pokud jste už tuto knihu četli. Audioknižní zpracování za poslech opravdu stojí, neboť jde o velmi příjemných téměř 23 hodin poslechu, který posluchači dá zcela jiný rozměr, respektive další „level“ k četbě. Klobouk dolů.

Havel jako pojem i téma

Václav Havel byl, je a bezesporu nadále bude velmi zajímavou a nejen pro historiky lákavou osobností. O tom jistě není sporu. Dokazuje to i fakt, že jeho životopis v podání Michaela Žantovského je jedním z mnoha, které v posledních letech vyšly.

Z těch dalších jsem četl například knihu Václav Havel od další Havlovy spolupracovnice a kamarádky Edy Kriseové. V porovnání s Žantovského dílem musím říci, že každá z těchto knih má něco do sebe. Obě mi daly důvod k zamyšlení se nad mým vlastním názorem na Havla státníka i Havla člověka. A obě mi „dodaly“ hromadu nových informací a třeba i poopravily mé názory. Pokud bych si ale měl vybrat jednu, pak o něco výše stavím Žantovského Havla.

A zapomenout nesmím ani na dvoudílný politický životopis komentátora Daniela Kaisera s názvem Disident: Václav Havel 1936-1989 a Prezident: Václav Havel 1990–2003. V tomto případě ale nemohu hodnotit, neb jsem ani jeden díl nečetl. I tak mám pocit, že Václav Havel je uznáván nejvíce v západním světě, dokonce více než doma.

Havel a ženy

Žantovský se ve své knize Havel věnuje poměrně hodně Havlovi jako osobnosti literárního, disidentského a politického ražení. Rozebírá jej ale díky své vystudované profesi velmi dobře i jako Havla člověka. Havla - kluka z buržoazní rodiny, z kterého se přes dramatika, disidenta, vězně a politika zrodil prezident.

Připomíná rovněž nejrůznější Havlovy výslechy z doby komunismu a neopomíjí ani jeho hry. Autor v sobě nezapřel vystudovaného psychologa a detailně rozebírá Havlův emocionální život, Havlovy pochybnosti o sobě samém či jeho nerozhodnost. Více se věnuje také Havlovu soukromému a milostnému životu.

Havel podle Žantovského hluboce vnitřně toužil po ženské společnosti, po něze a útěše, kterou mu nabízela, stejně jako po vůdčí ruce a řádu, který mu mohla poskytnout. Instinktivně vyhledával silné a dominantní ženy, které zmírňovaly jeho pocit bezmoci a nejistoty, všechny mu totiž nějakým způsobem připomínaly jeho matku.

Autor neopomíjí ale ani nejrůznější Havlovy zásluhy, a to nejen vnitropolitické. Připomíná ale i určitý paradox, kdy Václava Havla zvolil prezidentem komunistický parlament.

Autorův nadhled

Michael Žantovský napsal biografii Havel nejen s důkladností jemu a zkušeným novinářům vlastní, nejde pouze o autorův vlastní pohled a vnímání osobnosti Václava Havla, tato kniha je napsána i s tolik potřebným kritickým odstupem.

Možná - s trochou nadsázky - se dá říci, že k tomu nadhledu autorovi pomohlo i to, že knihu Havel psal nejen se svou vlastní znalostí, zkušeností a osobním názorem na Václava Havla, ale také jeho dvouleté psaní na dálku - tedy s odstupem člověka (tehdy) žijícího v Londýně.

Jedno se Žantovskému ale vytknout dá. Je totiž znát, že Michael Žantovský psal své dílo původně anglicky a následně ji sám přeložil do češtiny. U některých pasáží je stylistika tak trochu krkolomná, ale i výrazivo je občas poněkud „nečeské“.

Pár slov na závěr…

Na exkurs do života Václava Havla, do světa politiky, disentu, ale i mezi běžný lid vzal čtenáře prostřednictvím své knihy Havel s unikátní fotografickou přílohou knihy spisovatel, politik, diplomat a dlouholetý Havlův přítel Michael Žantovský.

Nejde přitom pouze o „nějaký“ další životopis, který vzešel „z pera“ Havlových blízkých přátel a spolupracovníků. Jde především o ucelený pohled na člověka, který spoluvytvářel historii (a nejen československou a později českou).

Foto: nakladatelství Argo

Václav Havel očima Michaela Žantovského

Z anglického originálu přeložil knihu do češtiny sám její autor. Obálku s použitím fotografie Ondřeje Němce navrhl, grafickou úpravu a sazbu připravil Pavel Růt. Knihu Michaela Žantovského Havel vydalo nakladatelství Argo v novém a rozšířeném vydání v roce 2023. Kniha je dle mého názoru psána s pro mě překvapivě relativně velkým nadhledem a snahou o objektivitu.

Za mě mohu s čistým svědomím říci, že kniha je napsána velmi poutavým stylem, rozmanitým jazykem a opravdu dobře se čte. :-) Obrázek ať si už ale samozřejmě udělá každý čtenář zcela sám. Knihu mi k recenzi poskytlo nakladatelství Argo, za což velmi děkuji. Audioknihu mi k recenzi poskytla Audiotéka, za což rovněž děkuji.

Perličky pod čarou

A jen na úplný závěr - zcela pod čarou - pár mých zkušeností s Václavem Havlem. Setkal jsem se s ním mnohokrát. A to nejen ve vztahu novinář vs. prezident. Vzpomínám si třeba na tzv. setkání našeptávačů Václava Havla na Pražském hradě. To bylo celkem vtipné, s řadou známých osobností (výrazněji byl zapojen třeba i někdejší pražský primátor Jan Kasl). Dle mě jeden z nejlepších šéfů Prahy z té novodobé éry.

Nečekané setkání s Václavem Havlem jsem zažil také v době návštěvy Madeleine Albrightové v Praze. Přestože jsem si na autogramy a autogramiády jako takové nikdy nepotrpěl, od Madeleine Albrightové jsem podepsat její knihu tehdy chtěl. Zájem ale měli i jiní. Na Václavském náměstí se to žadateli hemžilo, fronta nebyla jen před knihkupectvím, ale točila se až pomalu k agentuře ČTK v Opletalově ulici. A já tam nešel jako novinář, tudíž jsem neměl ani novinářskou akreditaci.

V „Opletalce“ jsem se potkal s Václavem Havlem a jeho ochrankou. Dali jsme se do řeči (což se ale zjevně nelíbilo jeho ochrance, neb jsme stáli dlouho na jednom místě na volném prostranství), protože už jsme se v té době poměrně hodně znali. Zmínil jsem se, že si chci nechat od Albrightové podepsat její knihu. Havel mi tehdy řekl, ať jdu s ním, že tam jde také. A bylo… Na nic si nehrál, byl normální, lidský, s namyšleností a „majestátem“ si prostě netykal.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz