Článek
S velmi zdařilou detektivkou z českých luhů a hájů přichází ve svém kousku s názvem Stín smrti Egon Trnka. Tentokrát však nejde o výjimečného a svým způsobem zvláštního kriminalistu typu kapitána Exnera, ale o výborného historika, který vinou svého gentlemanství skončí jako kopáč.
V osobě hlavního hrdiny bezesporu najde leckterý čtenář neduhy i pozitiva, která v sobě může mít leckterý z nás. Jde o výbornou detektivku z českého vesnického prostředí, a o to sympatičtější může čtenářům být. Žádné konstrukce alá Sherlock Holmes či Hercule Poirot, prostě jednoduchá zápletka nadvakrát plus.
Nález lidské lebky a vlastní splíny
Historik jdoucí opět ve směru své lásky, tedy historie, se v něm probouzí spolu s amatérským detektivem, když při pracích na Dívčím Kameni objeví lidskou lebku. V tu chvíli se rozjíždí mašinérie vyšetřování policie, archeologických zkoumání a … šetření na vlastní pěst. Nikoli profesně zneuznaný historik v sobě díky tomu objeví opět touhu po historii a „detektivní“ spravedlnosti. Zároveň řeší své splíny, nefungující rodinné vztahy, objevuje staré známé…
Trnka si ve své detektivce na nic nehraje, trefuje do černého svým smyslem pro dokonalou zápletku, která v sobě skrývá nevyřešená tajemství z 15. století i z 50. let věku 20. Čtenář se tak pohybuje v jednoduchých konstrukcích mezi současností a 15. stoletím a 20. stoletím, přičemž do sebe všechny dílky postupně čím dál lépe zapadají.
Sympatické řadě čtenářů může být i prostředí, ve kterém se převážně detektivka odehrává - tedy Dívčí kámen, Český Krumlov, oblast kolem Českých Budějovic spojená s historií rodu Rožmberků.
Pozvolné valčíkové tempo
Detektivka z českého venkova v pozvolném valčíkovém tempu s jednoduchou stylistikou, která rozhodně není na škodu, ba právě naopak, s mísením vesměs hovorově vedených dialogů bez šetření vulgarismy, místy doplněnými poctivou latinou, detektivce dodává šmak velmi dobrého hlavního chodu.
Kniha Egona Trnky Stín smrti má celkem 232 stran. Vydalo ji nakladatelství Mystery Press s.r.o. v Praze roku 2024 jako první vydání a svou 202. publikaci. Grafickou úpravu a sazbu má na svědomí Veronika Kopečková, ilustraci na obálce Sarah Kirby.
Česká detektivní tradice
Stín smrti je za mě skutečně povedeným kouskem, který čtenáře detektivek, nehledajícího superhrdiny, krvelačné bouchače a spousty krve, bezesporu potěší. Alespoň já to tak vidím. Jde o odpočinkovou, nepříliš náročnou detektivku na poměrně velmi vysoké úrovni. Prostě krimi hodné výborné české detektivní tradice.
Popravdě už se těším na další Trnkův počin. A jsem velmi zvědav, s čím přijde tentokrát. Uznejte sami, že už názvy dalších chystaných Trnkových děl v rámci této série - Krajina vlků, Stříbrná dýka, Stopy ve sněhu, Popel k popelu - zní velmi tajemně a zajímavě.