Hlavní obsah
Knihy a literatura

Václav Havel byl především dramatik a disident. To mu sedělo nejvíce

Foto: Tom Králíček

Jak se zrodil z kluka z buržoazní rodiny, dramatika, disidenta, vězně prezident? To se můžeme dozvědět z knihy Edy Kriseové Václav Havel s podtitulem Jediný autorizovaný životopis.

Článek

Audiokniha je - pochopitelně stejně jako její knižní předloha - jediným autorizovaným životopisem Václava Havla. Velmi zdařile ji načetla Daniela Kolářová společně s Janem Kačerem, přičemž se velmi vhodně doplňovali. Velmi dobře na sebe navazují, když jeden čte, druhý vzápětí naprosto skvěle navazujíce přečte citace z knihy. Jde tak o skutečně povedený výběr interpretů, kteří mají zkušenosti díky desítkám let své herecké a divadelní i interpretační činnosti, navíc mi tak nějak ke čtení této knihy opravdu skvěle sedí.

Jejich výkony jsou skutečně famózní, elegantní s nutnou dávkou dramatičnosti a empatie pro pasáže, které posluchači předkládají. Kvitovat musím i fakt, že audiokniha není zaplevelena zbytečnými hudebními vložkami či zvukovými efekty, naopak sází na úspornost ve stručnosti a jasnosti zvukových efektů mezi jednotlivými kapitolami.

Za mě lze jednoznačně říci, že audioknižní zpracování je velmi zdařilé a jde tak o příjemně trávených více než 10 hodin poslechu.

Staří známí

Václav Havel znal spisovatelku Edu Kriseovou z disentu. Prožila s ním nejbouřlivější revoluční týdny a stala se nejprve jeho poradkyní a potom ředitelkou Odboru stížností a milostí na Pražském hradě. To, co se dělo tenkrát, se už nikdy nebude opakovat: vlády se chopili myslitelé, spisovatelé, filozofové… Sice bez praktických zkušeností s vládnutím, ale s těmi nejčistšími úmysly.

Kriseová ve mně evokuje dojem, že Václav Havel byl vlastně takový Mirek Dušín. Přesto z ní mám ale tak trochu rozporuplné pocity. Byl Václav Havel skutečně jen tím Mirkem Dušínem, který vždy myslel více na druhé než sám na sebe? Pokud bych to měl hodnotit na základě knihy Edy Kriseové, pak je mé resumé naprosto jednoznačně ano, byl. Ale… Ptáte se jaké „ale“? Za jakých okolností a proč vlastně vznikla kniha Václav Havel od Edy Kriseové?

Životopis z doby revoluční

Důvodem byla především potřeba vytvořit životopis v době revoluční, tedy v dobách Sametové revoluce, kdy se postupně z oficiálního vyvrhele společnosti, který pobuřuje proti komunistické diktatuře, zrodil lídr „osvobozeného“ národa a budoucí prezident Václav Havel. A autorka neskrývala snahu popsat život kladného hrdiny. A v tom případě uspěla.

V audioknize jsem se o Havlovi dozvěděl mnohem více jako o dramatikovi. Přiznám se, že téma Václav Havel - dramatik je pro mě v tuto chvíli zajímavější. Dozvědět se z audioknihy posluchač může relativně mnoho informací o Havlově rodině, ať už o jeho tatínkovi, mamince, prarodičích či bratrovi.

Čtivou formou, která má ale mnohdy i filosofující prvky a pasáže, Eda Kriseová přibližuje čtenáři Havlův život, jeho vítězství i prohry, především pak jeho disidentský život dramatika uznávaného a hraného ve světě, zatímco doma jen neoficiálně.

„Možná jsem napsala škvár…“

Posluchač a čtenář se dostane k velmi zajímavým vzpomínkám řady přátel Václava Havla, například Pavla Landovského. Člověk se tak mnohdy až divil některým historkám. Zajímavé byly i pasáže týkající se Charty 77, ale i mnohé jiné, méně známé.

Sama autorka neskrývala v doplněném a revidovaném vydání své knihy zklamání z reakcí některých lidí a z kritiky po prvním vydání životopisu Václava Havla. „Možná jsem napsala škvár, kalendář, zábavné čtení o kladném hrdinovi, životopis, který neměl vůbec vyjít, jak mne osočovali kritici v Literárních novinách v roce 1991. Přáli si oficiální životopis státníka, v němž bude jeho život popisován s vědeckou pořádkumilovností a hlavně tam bude všechno, co oni léta sledují a studují. Vladimír Just divadlo, Vilém Prečan historii. Vyčítal mi, že kniha je psána lehkým, nedůstojným tónem, že se, jak řekl ředitel Rowohltu, čte jako román. … Zkrátka chtěli něco jiného a od jiného autora, nikoliv to, co o Havlovi povídali kamarádi, kteří, mimochodem, už nikdy nic nepovědí, protože k mé velké lítosti většinou zemřeli,“ uvádí v rámci druhého vydání knihy Václav Havel jeho autorka Eda Kriseová.

Foto: Audiotéka

Václav Havel. Jediný autorizovaný životopis

Místy mi přišlo, že jde spíš o pohádku, román s jedním „nesmrtelným“ romantickým hrdinou. Bezchybnost Václava Havla a jeho rozdávačnost pro druhé byla skutečně místy až neuvěřitelná. Na druhou stranu to ale přece není vždy na škodu. Eda Kriseová se snažila popsat Václava Havla a jeho život dle své vlastní pravdy. A každý člověk může určitého člověka, situaci nahlížet naprosto odlišně od člověka jiného.

„Můj portrét Havla ocenily stovky čtenářů, kteří se radovali, že mravně zubožený národ vygeneroval takového člověka. Havla zvlášť milovaly ženy středního věku a starší, vnímaly ho jako svého syna, byl to jejich Venoušek, Vašíček, Kožíšek. Zarámovaly si jeho fotografii a svěřily mu všechny své starosti, jako je hinduisté vkládají do Krišnova klína. Čas běžel a jejich život se nijak moc neměnil. Začaly se rozhlížet po někom, kdo by se o ně postaral, hledaly chlapa, jak říkají na venkově svému muži, případně otce. (…) Havel sám sebe neuměl propagovat, byl sebekriticky skromný. V roce 1991 při jedné přednášce v New Yorku sám sebe popsal jako kritika, který je najednou přinucen napsat román. Představil nepolitickou, mravní politiku založenou na svědomí a pravdě. Havla jako génia a mravní autoritu ocení možná Češi později, až jim bude hůř,“ popisuje ve své knize Václav Havel Kriseová.

Audioknihu Václav Havel od Edy Kriseové vydalo nakladatelství Práh. Audioknihu mi k recenzi poskytla Audiotéka, za což děkuji.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz