Článek
Zdánlivě obyčejný štědrovečerní čas, který autor tráví se třemi dříve neznámými lidmi, Kavkou alias Kafkou se svítící hlavou, Pražským králem, který má klíče od celého města, a s Italkou, vdovou, jejíž muž vždy toužil řídit tramvaje Prahou.
Z Rudišovy knihy čiší láska k železnici i lidem, k Praze i vyhlášeným hospodám a pivu, k lidem obyčejným, ale svým způsobem lidem výjimečným, k jejich neduhům i láskám, vše propojeno v nádherný a srdceryvný štědrovečerní příběh, v příběh samotářů a samoty, která se změní ve společnosti zcela neznámých a velmi odlišných lidí. Lidí, kteří jsou obklopeni svými vzpomínkami, splíny, svou v sobě samých skrytou melancholickou duší, která jakoby vyplouvá na povrch v jeden konkrétní večer, kdy jsme většinou všichni tak nějak naměkko - ve Štědrý večer.
Nádherně melancholická
Jde o skutečně nádherný melancholický příběh, který začíná a vlastně i končí na pražském hlavním nádraží. Takže staré celosvětově známé „všechny cesty vedou do Říma“ je v tomto případě volně pozměněno na pražský hlavák. To už ale ostatně u milovníka železnice Jaroslava Rudiše těžko někoho překvapí.
Kniha je zároveň plná historie a míst s ní spojených, literatury v podobě myšlenek na Franze Kafku, Jaroslava Haška či Bohumila Hrabala.
Pro mě i vzpomínkou na léta studentská. Ať už právě těmi historickými procházkami magickou Prahou či malebnými i svéráznými a pro Prahu natolik typickými hospodami - U Černého vola, U Kocoura, U Kotvy, U Vystřelenýho oka.
Nápadité ilustrace a bezva poslech
Celkově z knihy i audioknihy Vánoce v Praze na čtenáře i posluchače dýchá příjemně melancholická vánoční atmosféra, z audioverze se k tomu přidávají i povedené zvuky, vánoční hudba, cinkot tramvají, hlášení z amplionů na pražském hlavním nádraží… a vše posluchačům čte sám autor, Jaroslav Rudiš, který se interpretace své knihy chopil.
Knižní verzi pak prošpikoval svými originálními ilustracemi zpěvák, textař, skladatel a výtvarník Jaromír 99. Nutno podotknout, že svými výtvory vhodně dokresluje vánoční atmosféru magické staré Prahy, takže požitek pro čtenáře je hned vícerý.
Anotace
Je Štědrý večer a na pražské hlavní nádraží přijíždí vlakem z Berlína autor této knihy. Kamarádům, se kterými se měl potkat, se nemůže dovolat, a tak se vydá do města sám. Padá sníh, ulice jsou prázdné, zdánlivě nejklidnější den v roce. Vzpomene si, jak se tu jako malý chlapec ztratil. První pivo si dá v hospodě U Černého vola a postupně potká další samotáře - muže, který si říká Kavka a jehož hlava svítí jako stará plynová lucerna, Krále Prahy, který má klíče od celého města, a nakonec půvabnou Italku, vdovu z Milána, jejíž manžel si celý život přál řídit tramvaj podél Vltavy… Čtyři náhodní přátelé putují nočním městem a čekají na zázrak. Daleko od přeplněných vánočních trhů a konzumního šílenství se odehrává kontemplativní příběh, kde melancholické okamžiky střídají vtipné dialogy a mluví se nejen o lásce, literatuře a pivu, ale i o kaprech, kterým z očí koukají zemřelí obyvatelé města. Vánoce v Praze jsou poctou nejen české metropoli a její historii, ale zejména lidem, kteří se někdy v životě cítí úplně sami.
Z německého vydání Weihnachten in Prag se stal besteller, kniha vyšla v mnoha vydáních a práva byla prodána do dalších zemí včetně Polska, Itálie, Velké Británie a USA. Barevné ilustrace vytvořil Jaromír 99. Oba přátelé a spoluhráči ze skupiny Kafka Band se po dvaceti letech od vydání Aloise Nebela setkali zase v jedné knize.
Jednohubka, která za to stojí
Knihu Vánoce v Praze vydalo nakladatelství Labyrint v Praze roku 2024, a to jako vydání první. Čítá celkem 96 stran včetně ilustrací. Z německého originálu Weihnachten in Prag, vydaného nakladatelstvím Luchterhand v Mnichově roku 2023, přeložila do češtiny Michaela Škultéty.
Audioknižní verzi vydal OneHotBook roku 2024, načetl ji sám Jaroslav Rudiš, přičemž jde o příjemný poslech osm minut přes hodinu.
Na Rudišovu interpretaci si posluchač musí chvíli zvykat, což ale leckteří z nás vědí už z předchozích interpretací Jardy Rudiše. Za poskytnutí audioknihy Vánoce v Praze k recenzi děkuji portálu Audioteka.
Vánoce v Praze jsou sice skutečně jen jakousi jednohubkou, ale je to o to symboličtější - většina z nás si je o Vánocích či na Silvestra jistě dává. Za mě jde o velmi povedenou novelu, která je v této vánoční atmosféře opravdu vhodným doplněním, a to jak v knižní verzi, tak i v té posluchačské, která sice neobsahuje ilustrace, ale na druhou stranu ji zase předčítá sám autor a je skvostně doplněna po zvukové a hudební stránce. Tak si všichni užijte Vánoce a všem vše nejlepší do nového roku!
O autorovi a ilustrátorovi
Jaroslav Rudiš je spisovatel a autor filmových scénářů, divadelních a rozhlasových her. Původním povoláním je učitel a novinář. Jeho prvotinou byl v roce 2002 román Nebe pod Berlínem, který mu vydalo nakladatelství Labyrint a za který získal Cenu Jiřího Ortena. Česky napsal Nebe pod Berlínem, Grandhotel, Potichu a Konec punku v Helsinkách, Národní třídu a Český ráj.
Jeho knihy jsou překládány do různých jazyků, za svou tvorbu získal řadu ocenění včetně prestižní německé Ceny literárních domů (Preis der Literaturhäuser, 2018) a Ceny Karla Čapka (2022) udělované Českým centrem Mezinárodního PEN klubu.
V němčině napsal například Winterbergovu poslední cestu či novely Trieste Centrale (česky 2022), Weihnachten in Prag (českyVánoce v Praze, 2024), komiks Nachtgestalten (s Nicolasem Mahlerem, česky 2022 Noční chodci) a bestseller Gebrauchsanweisung fürs Zugreisen (česky 2023 Návod k použití železnice). S Jaromírem 99 vytvořil komiks Alois Nebel, podle něhož byl natočen animovaný film (Evropská filmová cena, 2012). Publikuje ve Frankfurter Allgemeine Zeitung. Je členem hudební skupiny Kafka Band. Žije střídavě v Česku i Německu, stejně tak píše česky i německy.
Jaromír 99 je zpěvák, textař, skladatel a výtvarník, vlastním jménem Jaromír Švejdík. S Jaroslavem Rudišem vytvořil komiksovou trilogii Alois Nebel. Podílel se i na její stejnojmenné filmové adaptaci (2011), která získala cenu Evropské filmové akademie v kategorii nejlepší animovaný film.
Je autorem komiksu Bomber. Komiksovou adaptaci románu Franze Kafky Zámek nakreslil podle scénáře D. Z. Mairowitze a podle scénářů Jana Nováka nakreslil komiksy Zátopek, Zatím dobrý a Čáslavská. Napsal i písňové texty a ilustrace Mimosezóna. Je zakládajícím členem kapel Priessnitz, Umakart, Letní kapela a hudebního projektu Kafka Band. Žije v Praze a v Rychlebských horách.