Článek
Život přináší nejrůznější situace, v nichž je třeba jednat. I proto je umění vyjednávání důležitější, než si můžeme na první signální myslet. Ať už jde o pořízení domu či automobilu, domluvení byznysu, vyjednávání o platech, hypotéce, úvěru či nájmu, smlouvání s partnerem, dětmi…
Extrémně důležité je ale umět jednat v situacích, kdy jde doslova a do písmene o lidské životy. I proto by jednat měli umět nejlépe profesionálové, kteří jednají například s teroristy či únosci. A tak se nelze ničemu divit, když pak tito lidé radí v businessu či sami takový business rozjedou. Právě oni jsou ti, kteří mohou učit vyjednávat každého.
Vyjednáváme de facto denně
Právě fungujícím vyjednávacím technikám se věnuje ve své knize Nikdy nedělej kompromis s podtitulem aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život jeden z nejvýznamnějších praktiků i lektorů vyjednávacích technik na světě a bývalý hlavní vyjednavač FBI, Chris Voss.
Jeho kniha dokazuje v praxi, že i v běžném životě a běžné komunikaci jsou zapotřebí nejrůznější vyjednávací techniky, které se vesměs s nadsázkou řečeno příliš neliší od těch, kterých se využívá při jednání s teroristy, únosci, bankovními lupiči apod.
Příkladem může být i situace, kdy chceme po vlastním (je celkem jedno, zda malém či větším) dítěti, aby nás uposlechlo či pochopilo, co je pro něj správné. Stejně tak vyjednáváme s partnerem, v zaměstnání o podmínkách, vyšším platu… Obdobné využití může být prospěšné i v nejrůznějších povoláních, ať už jde o business či komunikaci mezi kupujícím a prodávajícím v obchodě…
Rady pro každého
Autor ve své knize podává čtenářům přehledně, čtivě, včetně příkladů z praxe, s absolutní lehkostí téma, které přitom nikterak jednoduché není. Vždyť život je samé vyjednávání. A kdyby všichni uměli vyjednávat, vypadal by asi svět naprosto jinak.
Dobrý vyjednavač ví, že musí být neustále připraven na různá překvapení. Výborní vyjednavači se pak snaží pomocí svých schopností sami odhalit překvapení, o jejichž existenci jsou přesvědčeni.
Ze zkušenosti vědí, že nejlepší je udržovat v mysli současně více hypotéz – ohledně situace, požadavků druhé strany a celé řady dalších faktorů. Každou novou informaci, která se objeví, „otestují“ vůči všem těmto hypotézám, a tak postupně oddělují správné hypotézy od těch špatných.
Při vyjednávání tedy znamená každý nový psychologický poznatek nebo faktická informace krok kupředu. Umožňuje některé hypotézy zavrhnout ve prospěch jiných. Zkuste k tomuto procesu přistupovat s objevitelským duchem. Na začátku máte za úkol shromáždit co možná nejvíce informací. Mimochodem toto je jeden z důvodů, proč hodně chytří lidé často jako vyjednavači selhávají – jsou tak chytří, že jsou přesvědčeni, že už nemají co nového zjistit.
Velmi často je také pro lidi snadnější se držet té hypotézy, které věří. Zafixují si, co se doslechli, nebo uvěří některému vlastnímu biasu (zkreslenému vnímání), a vytvoří si o druhém před vlastním jednáním určitou domněnku.
Ignorují pak dokonce i vlastní pocity a dojmy, jsou-li v rozporu se závěry, které si předem vytvořili. Tyto domněnky úplně ochromují naši schopnost vnímat okolní svět. Ukazují nám neměnící se – často chybnou – podobu situace.
Výborní vyjednavači umějí zpochybnit domněnky, které zbytek zúčastněných ať ve své důvěře, nebo v aroganci přijímá. Tak zůstávají emocionálně otevření všem možnostem. Jsou intelektuálně připravenější se přizpůsobovat měnící se situaci.
(Chris Voss, Tahl Raz - Nikdy nedělej kompromis, Kapitola 2 - Buďte zrcadlem, str. 34)
Kniha Chrise Vosse s jeho technikami a myšlenkami může být prospěšná de facto komukoli, ať už se profesí zabývá čímkoli. Každý si v ní bezpochyby najde to své, takže může čtenáři být více než prospěšná bez ohledu na profesi - a koneckonců - i na věk. Vossovy techniky a rady totiž lze využívat jak v pracovním, tak i v osobním životě. Svou hloubkou, myšlenkami, podstatou, stejně jako svým podáním a především svým přínosem ji tak nelze než doporučit vlastně každému z nás…
„Ne“ je jen začátek
Příklady z praxe, které Voss čtenáři předkládá, skvěle dokreslují teorii, o níž ve své knize píše. Nejde jen o příklady vyjednávání se zločinci, teroristy, ale autor využívá i příklady svých studentů a jejich chyb, stejně tak „učí“ čtenáře i na chybách svých vlastních.
Vyjednávání podle Vosse musí působit nenásilně, de facto jde o to vnuknout protistraně myšlenku tak, aby měl pocit, že je vlastně jeho samotného. Člověk by měl mít schopnost empatie, reagovat na konkrétní situaci, měl by umět využívat tří základních druhů hlasu a měl by mít především trpělivost a nic neuspěchat.
A zmíním tu jednu ze základních myšlenek Chrise Vosse, totiž, že slyšet „NE“ je pro každého dobrého vyjednavače ryzím zlatem. „NE“ totiž podle autora této knihy poskytuje dočasnou kontrolu nad situací pro obě strany.
Pojďme si vše poslechnout
Není se čemu divit, že takto úspěšná a celistvě podaná kniha si našla cestu i k posluchačům a byla zpracována i jako audiokniha. Tento počin je od kmenového nakladatelství v Česku určitě velmi dobrým krokem.
Audioknihu Nikdy nedělej kompromis s podtitulem aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život načetl Petr Hanák. A zde se podle mého hodí to staré známé „doslova a do písmene“. Hanák ji totiž načetl opravdu ukázkově se skvělou artikulací. Ale… Ale výborná artikulace prostě není to jediné, co podle mého fakt dobrá audiokniha potřebuje. Petr Hanák ji dle mého načetl jak při předčítání si učiva při biflování do školy, víceméně zcela na úkor dramatičnosti, dikce a intonačně charakteristických prvků pro ty které pasáže textu.
Jinými slovy Hanák četl opravdu ukázkově, ale pokud jde o interpretační projev se vším všudy, tedy i se schopností zaujmout nezaujatého posluchače, přizpůsobovat styly dle aktuálně čtených příběhů či pasáží, doporučení apod., pak na mě Petr Hanák příliš velký dojem neudělal. Ba naopak, možná by to chtělo zvolit jiného interpreta.
Takže za obsah audioknihy dávám jednoznačně pozitivní hodnocení, v případě audioknihy však dle mého interpretův výkon poněkud pokulhával. Přesto doporučuji audioknihu k poslechu, mnohdy jsem měl pocit, že co mě neoslovilo tolik při čtení, více mě trklo při poslechu, takže audiokniha je za mě rovněž výbornou volbou.
Závěrem
Na exkurs do světa ticha komunikace, komunikačních technik, do světa vyjednávání i profi vyjednávání s teroristy zve čtenáře své více než poučné a zajímavé knihy Nikdy nedělej kompromis s podtitulem aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život bývalý hlavní vyjednavač FBI, Chris Voss. Jeho kniha čítá celkem 280 stran. Z anglického originálu Never Split The Difference: Negotiating As If Your Life Depended On It přeložila Eva Nevrlá. Grafickou úpravu si vzal na svá bedra David Dvořák, obálku Tomáš Šťovíček. Knihu vydalo v edici Žádná velká věda nakladatelství Jan Melvil Publishing v Brně roku 2016.
Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) čítá Vossova kniha celkem 10 kapitol s vlastními originálními názvy (Kapitola 1: Nová pravidla, Kapitola 2: Buďte zrcadlem, Kapitola 3: Neprožívejte jejich emoce, pojmenujte je, Kapitola 4: Pozor na „ano“ – kouzlete s „ne“, Kapitola 5: Tři kritická slova, která okamžitě změní každé vyjednávání, Kapitola 6: Umění ohýbat realitu, Kapitola 7: Vytvořte iluzi kontroly, Kapitola 8: Zajistěte realizaci, Kapitola 9: Tvrdě smlouvejte, Kapitola 10: Jak najít černou labuť) plus Dodatek: Připravte si vyjednávací tahák. V závěru nechybí autorovo poděkování, poznámky a rejstřík. Audioknihu Nikdy nedělej kompromis s podtitulem aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život vydalo rovněž nakladatelství Jan Melvil Publishing, a to v roce 2017. Čte ji Petr Hanák. Stopáž MP3 audioknihy je 9 hodin a 9 minut.
Ať už jste fanoušci tištěných knih, nebo máte raději jejich audio verze (či jejich kombinace), obrázek o knize amerického mistra vyjednavače Chrise Vosse Nikdy nedělej kompromis s podtitulem aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život si už udělejte každý sám. Děkuji za audioknihu, kterou mi k recenzi poskytla Audiotéka.