Hlavní obsah
Rodina a děti

Porucha autistického spektra, zněl v osmnácti měsících ortel lékařů nad dvojčaty Leou a Olivií

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Život dětem

Podpořit rodinu poruchou autistického spektra postižených dvojčat Ley a Olivie přijela i zpěvačka a herečka Anna Julie Slováčková.

21. 8. 14:55

Jednovaječná dvojčata Lea a Olívie se do jednoho roku svého života jevila jako bezproblémová, zdravá a šťastná dítka. Byly veselé, usměvavé, hrály si spolu a měly zájem o všechno kolem sebe. Rázem se všechno změnilo, zářivý úsměv obou byl ten tam.

Článek

Celý komplikovaný a nelehký příběh Ley a Olivíe se začal psát, když dívkám bylo osmnáct měsíců. Rodiče při běžné prohlídce u dětské lékařky dostali vyplnit dotazník pro záchyt poruchy autistického spektra, který nedopadl vůbec dobře. S jeho výsledky dětská lékařka okamžitě seznámila matku.

„Pediatrička mamince sdělila, že může jít o poruchu autistického spektra nebo o nějakou jinou diagnózu. To byl pro oba rodiče šok, i když samozřejmě tušili, že je něco špatně. Okolí je sice uklidňovalo, že holčičky jsou ještě malé, že z toho vyrostou, ale rodiče nechtěli na nic čekat a rozhodli se, že vyhledají nějakou odbornou pomoc. Bylo jim jasné, že čím dříve se s batolaty, která projevují známky autismu, začne pracovat, tím je větší naděje na zmírnění onemocnění. V tom nejlepším případě podle odborníků je dokonce i šance na úplné vystoupení z autistického spektra,“ doplňuje k příběhu Ley a Olivie Maria Křepelková.

Rodiče nakonec našli pomoc v Centru terapie autismu, kde dostali řadu doporučení. Především se dozvěděli, že nesmějí na své dcery tlačit, že mají po nich všechno opakovat, tzv. zrcadlit a taky pořádně a co nejpozitivněji oceňovat, když se jim něco podaří. Za každou maličkost je chválit. V případě nezdaru velmi co nejlaskavěji konejšit.

„Kromě toho rodiče s Leou a Olívii docházejí na nejrůznější aktivity, které jim pomáhají v socializaci a různých dovednostech, ať už je to plavání, ergoterapie nebo hiporehabilitace,“ dodává Maria Křepelková.

S poruchou autistické spektra se v České republice narodí až dva tisíce dětí, které si vyžaduje každodenní systematickou péči nejbližších postižených dětí.

I k takto postiženým dětem směřuje pomoc ze společné sbírky obecně prospěšné společnosti Život dětem a  řetězce Lidl Srdce dětem. Z loňského výtěžku získala rodina Ley a Olivie častku přesahující sto tisíc korun.

„Jsme nesmírně vděčni všem, kdo přispěli už podvanácté ve sbírce Srdce dětem, která se koná každoročně před Vánocemi v prodejnách Lidl pod záštitou naší společnosti Život dětem. Za tu dobu se podařilo vybrat na pomoc nemocným či zdravotně znevýhodněným dětem bezmála 300 milionů korun. Bez ochoty všech dárců, včetně Lidlu, bychom nemohli pomoci ani Lee a Olivii,“ říká s nadšením ředitelka organizace Život dětem, o.p.s. Maria Křepelková.

Prostředky ze sbírky Srdce dětem tak oběma děvčatům a jejich rodině pomohly uhradit náklady spojené s odhlečovacím pobytem v řecké Velice. Čtrnáct dnů u moře všem nesmírně pomohlo. Děvčátka učinila velký krok, když se jim po dlouhé době podařilo se svými blízkými navázat kontakt.

Jako již tradičně se předání šeku na darovanou částku účastní spolu se zástupci Života dětem a Lidlu také jeden z patronů sbírky Srdce dětem. Proto byla rodinu navštívit i sympatická mladá herečka a zpěvačka Anna Julie Slováčková se svou fenkou Jindřiškou.

„Obdivuji, jak rodiče k onemocnění svých dětí přistupují, tu jejich sílu, a hlavně to, jak dokážou být pozitivní, i když mají takové rány osudu. Samozřejmě je mi jasné, že každý rodič v takové situaci musí být silný, prostě obdivuji všechny, které postihne tahle nelehká životní situace. Holčičky jsou krásné, jak andílci, a já věřím, že když budou dál chodit na terapie, na všechna ta cvičení pod dohledem svých starostlivých rodičů, kteří se o ně krásně starají, určitě budou dělat velké pokroky. A já se těším, až se s nimi znovu uvidím,“ popsala setkání s rodinou a dvojčátky Anna Julie Slováčková.

Sbírka Srdce dětem se pomalu chystá na další ročník. Na pokladnách maloobchodního řetězce Lidl proběhne od 30. října do 12. listopadu. Za získané peníze nakupuje obecně prospěšná společnost Život dětem vše potřebné pro nemocné děti. Od zdravotních pomůcek, přes rehabilitace až po tolik potřebné ozdravné pobyty. Oba organizátoři již nyní děkují všem, kteří do sbírky přispějí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz