Článek
Konec domácího násilí nejenom na ženách
Očekává se, že tento týden europarlament schválí přijetí tzv. Istanbulské úmluvy na úrovni Evropské unie. Dokument, který je opředen množstvím dezinformací, se zaměřuje na boj proti všem druhům násilí páchaného nejen na ženách. Týká se také prevence, ochrany obětí a stíhání pachatelů. Úmluvu zatím neratifikovalo šest zemí Evropské unie. Kromě České republiky ještě Bulharsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko a Slovensko. Z českých europoslanců brojí proti Úmluvě hlavně lidovci, naopak pro její přijetí se zasazují Piráti.
Nová pravidla pro ukrajinské obilí
Hlasování o pokračování zjednodušených podmínek pro volný obchod mezi EU a Ukrajinou proběhne v úterý odpoledne. Prodloužení celní liberalizace o jeden rok je součástí pomoci napadené Ukrajině, zároveň návrh reflektuje skutečnost, že byl Ukrajině minulý rok v červnu udělen kandidátský status. Nová pravidla se dotknou také kritizovaného vývozu ukrajinského obilí.
Další finanční pomoc Moldavsku
V úterý budou europoslanci schvalovat další finanční pomoc Moldavsku. Tamní ekonomická situace je silně ovlivněna válkou na Ukrajině a také přílivem válečných uprchlíků. Moldavsko sousedí s Ukrajinou a místní se obávají, že ruská rozpínavost zasáhne i je. Vyjednávání makrofinanční pomoci Moldavsku má za Evropský parlamentu na starosti česká europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti).
Potvrdí europoslanci hospodaření Frontexu?
Evropský parlament se bude v úterý věnovat schvalování účetní závěrky pro Evropskou agenturu pro pohraniční a pobřežní stráž. Zatím není jasné, zda ji dostane. Loni kvůli obvinění a důkazům o tom, že se agentura podílela na řadě protiprávních jednání a problémům s financováním ji nakonec europoslanci odmítli udělit. Evropský parlamentu ale bude schvalovat také celou řadu dalších účetních závěrek, několik z nich má na starosti český europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti).
Více informací se dozvíte na stránkách Evropského parlamentu.